Terminski ugovori američkih dionica varirali su između dobitaka i gubitaka, a azijske dionice bile su mješovite jer su počeli pristizati rezultati američkih izbora, s potencijalom za ograničenja u vladi koje se smatra pozitivnim za dionice.
Referentni indeksi porasli su u Južnoj Koreji i Australiji, dok je Japan nastavio padati. Dionice kineskih developera skočile su najviše u osam mjeseci jer je ključni regulator proširio financijsku potporu sektoru.
Dow Jones ojačao je 1,02 posto, na 33.160 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,56 posto, na 3.828 bodova, a Nasdaq indeks 0,49 posto, na 10.616 bodova.
Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, njih 10 zabilježilo je rast, a najviše rudarski, 1,7 posto, i tehnološki, 0,9 posto.
Dolar je lagano oslabio jer su se prinosi na državne obveznice povukli sa svojih najviših dnevnih vrijednosti. Prinosi na obveznice pali su u Australiji i Novom Zelandu, prateći poteze u SAD-u u utorak.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0072 USD
-0,00020 -0,02%
vrijednost na početku trgovanja
1,0074
posljednja zaključna vrijednost
1,0074
promjena od početka godine
-11,3369%
dnevni raspon
1,01 - 1,01
raspon u 52 nedjelje
0,95 - 1,16
Kriptovalute su nastavile padati budući da je potencijalno preuzimanje konkurentske burze FTX.com od strane Binance Holdings Ltd. ukazalo na to kako napetosti u industriji digitalne imovine pogađaju neke od njezinih najboljih igrača.
Dioničkom optimizmu pomogla je povijest snažnih rezultata nakon rezultata američkih međuizbora. Dionice su imale tendenciju procvata u vremenima kada je vlada bila ograničena, a ankete sugeriraju da bi republikanci mogli osvojiti neke mandate, stavljajući tako kontrolu nad politikom demokrata.
Ipak, konačni ishod možda neće biti poznat danima ili čak tjednima ako je doista tijesna utrka kao što pokazuju ankete te ako gubitnici budu osporavali rezultate. Za mnoge ulagače veći problem s kojim se tržišta suočavaju je FED-ovo monetarno pooštravanje.
"Burza je kroz povijest imala dobre rezultate nakon međuizbora i tijekom trećih godina predsjedničkih ciklusa", navodi se u bilješci Yardeni Researcha. "Ali niti jedan od ovih pozitivnih političkih cikličkih trendova neće učiniti veliku razliku ako inflacija ostane visoka, što bi prisililo Fed da izazove tvrdo prizemljenje gospodarstva."
Podaci o indeksu potrošačkih cijena (CPI) u četvrtak mogli bi biti sljedeći rizik za Fedovu kamatnu stopu, a dolaze nakon porasta osnovnih potrošačkih cijena u rujnu, više od predviđanja, na najvišu razinu u posljednjih 40 godina. Čak i ako cijene počnu padati, CPI je daleko iznad komforne zone središnje banke.
"Tržište će se i dalje fiksirati na inflaciju, koja će ostati visoka i nepomična barem tijekom sljedećih nekoliko tromjesečja", rekao je Luke Barrs, globalni voditelj upravljanja temeljnim kapitalom portfelja klijenata u Goldman Sachs Asset Managementu, na Bloomberg televiziji.