Dionice i fjučersi američkih dionica porasli su u petak nakon što su kineske banke doprinjele dobrom raspoloženju snizivši jednu od ključnih kamatnih stopa kako bi poduprle ekonomiju koja se suočava sa problemima.
Dionice su porasle u Japanu, Hong Kongu i Kini, dok su evropski ugovori porasli za oko 1 odsto, odbacujući skromne gubitke sa Vol strita u četvrtak.
Kineski zajmodavci snizili su najnižu kamatnu stopu na petogodišnje kredite za rekordan iznos. Taj potez mogao bi podstaći hipoteke i kredite usred pada nekretnina i blokade zbog suzbijanja virusa Kovid 19.
Ovaj potez je bio "veliko iznenađenje i bez sumnje je pozitivan u smislu raspoloženja na tržištu", rekao je Niu Chunbao, menadžer fonda u kompaniji Shanghai Wanji Asset Management.
Američke državne obveznice su bile stabilne uz 10-godišnji prinos od oko 2,85 odsto. Dolar je zabilježio najveći jednodnevni pad od 2020. Nafta je bila blizu 111 dolara za barel.
Ove godine se više puta desilo da optimizam na tržištima brzo ponovno nestane. Investitori se i dalje bore sa zabrinutošću zbog pada ekonomskog rasta, delimično jer Federalne rezerve povećavaju kamatne stope kako bi ublažile pritiske na cijene. Akcije na tržištima idu ka istorijskoj sedmoj nedelji pada.
Predsednica FED-a Kansas Sitija Esther George priznala je da dionice prolaze kroz težak period, ali nije učinila ništa da ublaži ton američke centralne banke koji teži ka većim kamatnim stopama.
"Inflatorni pritisci trenutno izgledaju veoma jako", rekao je Lale Akoner, viši tržišni strateg u BNY Mellon Investment Management, za televiziju Bloomberg. "Najveći rizik trenutno je to što bi centralne banke na razvijenim tržištima mogle da izazovu recesiju. Sve više sumnjamo da su pogrešili u monetarnoj politici."
Povjerenje potrošača u Velikoj Britaniji palo je na najniži nivo u najmanje 48 godina nakon što je porast troškova života ostavio tmuran utisak na ljude više nego u jeku energetske krize 70-ih. To bi moglo dati razlog Banci Engleske da pažljivo postupi pri daljem podizanju stopa.
U najnovijim dešavanjima oko ruskog rata u Ukrajini, Senat SAD je usvojio paket pomoći Ukrajini od više od 40 milijardi dolara, poslavši zakon predsedniku Joeu Bidenu na potpis.
Učesnici na tržištu u SAD će se pripremiti za veću volatilnost u petak zbog toga što ističu opcije vezane za dionice i fondove kojima se trguje na berzi. Ovaj proces, koji se događa svakog meseca, je poznat po tome što pokreće nagle promene na tržištima.
Koju će štetu pretrpjeti američka ekonomiji i svjetska tržišta pre nego što FED bude promijenio smjer i ponovo ublažio politiku? "Fed Put" je tema ovonedeljnog istraživanja MLIV Pulse. Kliknite ovdje da anonimno učestvujete
Na šta obratiti pažnju ove nedelje:
Dionice
Fjučersi indeksa S&P 500 porasli su za 0,8 odsto u 7:03 ujutro u Londonu. S&P 500 pao 0,6 odsto
Fjučersi Nasdaqa 100 porasli su za 1,2 odsto. Nasdaq 100 pao 0,4 odsto
Japanski Topix indeks dodao je 0,9 odsto
Australijski indeks S&P ASX/200 porastao 1,1 odsto
Južnokorejski indeks Kospi porastao 1,8 odsto
Kineski Shanghai Composite indeks popeo se za 1,2 odsto
Hongkonški indeks Hang Seng porastao je 2,2 odsto
Fjučersi indeksa Euro Stoxx 50 porasli za 1,1 odsto
Valute
Bloomberg Dollar Spot indeks je bio stabilan
Evro je bio na 1,0587 dolara
Japanski jen je bio na ceni od 127,84 za dolar
Ofšor juan bio je na 6,6996 za dolar, što je porast od 0,4 odsto
Obveznice
Prinos na desetogodišnje američke državne obveznice porastao je za jedan bazni poen na 2,85 odsto
Sirovine
Nafta West Texas Intermediate koštala je 110,85 dolara za barel, što je pad od 1,2 odsto
Zlato je koštalo 1.845,64 dolara za uncu, što je porast od 0,2 odsto
--Uz pomoć April Ma.