Regija je nedavno dobila novi fond rizičnog kapitala koji se investiranjem u deep tech projekte razlikuje od ostalih VC fondova u regiji. Vesna DeepTech Venture Fund prvi je takav fond u regiji, a ulaže u projekte na području Hrvatske i Slovenije.
Naime, snažan fokus stavljaju na ulaganje u transfer tehnologije, zaštitu intelektualnog vlasništva i komercijalizaciju istraživačkih projekata na sveučilištima i istraživačkim institucijama. Imaju misiju ulagati u visoko tehnološke projekte i startupove koji pomažu u rješavanju globalnih problema ili unapređuju postojeće proizvode i usluge.
Fondom upravlja lokalna kompanija Vesna Venture Capital, a naziv dolazi od slavenske božice proljeća i obnove. Ulaganja fonda fokusirana su na fazu dokaza koncepta s potencijalom za komercijalizaciju i transformaciju u poduzeća, pri čemu je snažan naglasak stavljen na projekte fakulteta i institucija.
Nina Dremelj, direktorica Vesna VC fonda, za Bloomberg Adriju objasnila je kako ulažu u tri faze startupova.
"Prva faza je takozvana PoC faza, odnosno proof of concept faza u kojoj investiramo u projekte koje rade istraživački subjekti poput fakulteta ili instituta. Tamo financiramo manji iznos kojim će te institucije završiti laboratorijski prototip i onda napraviti spin-off. Osim toga, ulažemo i u startupove koji stvaraju industrijske prototipe te u one u kojima već postoji potvrda biznis modela, koji imaju prodajnu strategiju i već rade na tržištu, ali im treba financijska podrška kako bi ubrzali svoj razvoj", kazala nam je Dremelj.
Prvi preduvjet za ulaganje im je da su tvrtke i institucije s područja Hrvatske i Slovenije. Osim toga, važan im je segment transfera tehnologije, odnosno traže projekte koji su pokrenuti na obrazovnim institucijama, a žele u komercijalizaciju.
"Želimo ulagati u projekte koji su nastavili na obrazovnim institucijama i koje kao takve treba transferirati u novu tvrtku. Osim toga, zanimljive su nam i tvrtke koje već postoje, ali su ranije napravile ovakav tehnološki transfer za neku stvar koja se danas upotrebljava", objašnjava Dremelj.
No osim financijske pomoći, novi fond želi biti i strateški partner startupovima u koje ulaže. Zbog toga u svom timu imaju savjetnike, koji su već uspješni ljudi s dokazanim poduzećima i karijerama te koji svojim iskustvom mogu pomoći novim startupovima, ističe Dremelj.
Investicije u Hrvatskoj
Zasad su u Hrvatskoj investirali 650 tisuća eura u domaći startup Legit, a Dremelj nam je kazala da trenutno aktivno rade na pronalasku novih projekata u Hrvatskoj te se pripremaju za nove investicije u sljedećem kvartalu.
Projekti u kojima u Hrvatskoj vidi najviše potencijala vezani su uz agritech, umjetnu inteligenciju, turizam i logistiku.
"Puno je dobrih ideja i projekata, no sada treba vidjeti koji od njih mogu najbolje uspjeti na komercijalnoj razini", ističe.
Dodaje i kako smatra da za Vesna VC dolazi u jako dobro vrijeme, bolje nego za klasične fondove s obzirom na to da su fokusirani na visoku tehnologiju i rješavanje globalnih problema.
"U zadnjih deset godina smo imali energetsku, zdravstvenu i financijsku krizu, a smatram kako će se dogoditi još dvije – one vezane za hranu i vodu. Upravo će nam za te probleme trebati rješenja koja podržava deep tech, puno više od onih koja podržavaju klasične VC investicije. No za VC je općenito dobro kada postoje promjene na tržištu i kada se nešto novo događa", zaključuje Dremelj.