Huawei Technologies Co. i China Mobile Ltd. izgradili su internet mrežu dugu 3.000 kilometara koja povezuje Peking s jugom, koju Kina ističe kao svoj najnoviji tehnološki proboj.
Ove dvije tvrtke udružile su se s Tsinghua sveučilištem i istraživačkom tvrtkom Cernet.com Corp. kako bi izgradile mrežu koja tvrdi da je prva na svijetu sa "stabilnom i pouzdanom" propusnošću od 1,2 terabita po sekundi, nekoliko puta bržom od uobičajenih brzina diljem svijeta. Ispitivanja su počela 31. srpnja, a od tada je prošla različite testove koji potvrđuju taj dosegnuti cilj, izjavili su sa sveučilišta.
Tsinghua, sveučilište kineskog predsjednika Xi Jinpinga, predstavlja projekt kao prvi u industriji izgrađen isključivo na domaćoj tehnologiji, a u svojoj izjavi ističe Huawei. Kineska tvrtka je u kolovozu iznenadila javnost kada je predstavila pametni telefon s 5G mrežom sa sofisticiranim procesorom proizvedenim u Kini, potičući proslave u kineskim državnim i društvenim medijima. Taj događaj također je potaknuo raspravu u Washingtonu o tome je li Bidenova administracija dovoljno učinila kako bi suzbila kineska tehnološka postignuća.
"Mreža funkcionira na temelju ključnih tehnologija koje su u vlasništvu Kine", izvijestila je službena novinska agencija Xinhua na Tsinghuaovoj web stranici.
Bloomberg News nije potvrdio autentičnost tih tvrdnji. U veljači je Nokia, globalni rival Huaweija, objavila da je postigla brzinu od 1,2 terabita u sekundi na optičkoj mreži u Europi na "gradskim udaljenostima" od otprilike 118 kilometara.