Isporuke iPhonea Apple Inc. pale su za 10 posto više od projiciranih u prvom kvartalu, odražavajući slabu prodaju u Kini unatoč širem oporavku industrije pametnih telefona.
Kompanija je isporučila 50,1 milion iPhonea u prva tri mjeseca, prema preliminarnim brojkama IDC-a, što je manje od prosječne procjene analitičara Bloomberga od 51,7 miliona jedinica za taj period.
Kompanija sa sjedištem u Cupertinu u Kaliforniji bori se da održi prodaju na najvećem svjetskom tržištu pametnih telefona od lansiranja najnovije generacije iPhonea u septembru. Ponovno oživljavanje Huawei Technologies Co., veća domaća konkurencija i zabrana stranih uređaja na radnom mjestu u Pekingu uticali su na prodaju.
Samsung lider
Pad je posebno izražen u pozadini ukupnog tržišta koje bilježi najbolji rast u posljednjih nekoliko godina. Proizvođači pametnih telefona isporučili su 289,4 miliona uređaja u tom razdoblju, što je porast od 7,8 posto u odnosu na najniži nivo od prije godinu dana, kada su se mnogi proizvođači borili s viškom neprodanih uređaja. Samsung Electronics Co. ponovno je zauzeo prvo mjesto u prvom kvartalu, dok je marka Transsion povećala isporuke za 85 posto, a Xiaomi Corp. se vratio i smanjio razliku u odnosu na drugoplasirani Apple.
"Tržište pametnih telefona izlazi iz turbulencija u posljednje dvije godine i jače i promijenjeno je", rekla je Nabila Popal, direktorica istraživanja u IDC-u. "Iako su dva najbolja igrača zabilježila negativan rast u prvom kvartalu, čini se da je Samsung sveukupno u jačoj poziciji nego što je bio u posljednjim kvartalima".
Istaknuti Appleovi dobavljači Hon Hai Precision Industry Co., Murata Manufacturing Co., LG Innotek Co. i TDK Corp. pali su u ranom trgovanju u Aziji u ponedjeljak, usred šire rasprodaje zbog straha od eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
Tokom pandemije, Appleov iPhone pokazao je najveću otpornost jer su potrošači odustali od kupovine pametnih telefona većine njegovih konkurenata s Androidom. To povećanje zaliha dovelo je do agresivnog određivanja cijena od strane kineskih konkurenata poput Xiaomija, kojima su trebali mjeseci da iscrpe svoju prekomjernu ponudu, a sada počinju ponovo povećavati isporuke. Huaweijev iznenađujući povratak na prominenciju prošle godine — s vlastitim čipom proizvedenim u Kini i operativnim sistemom HarmonyOS na Mate 60 seriji — od augusta smanjuje Appleov udio na kineskom premium tržištu.
"Pojačana konkurencija u Kini veliki je dio Appleova pada u prvom kvartalu", rekla je Popal. Drugdje, brojne su regije započele godinu s viškom zaliha iPhonea nakon velikih isporuka u posljednjim mjesecima 2023., dodala je.
Prosječna prodajna cijena pametnih telefona raste, budući da se potrošači sve više odlučuju za vrhunske modele koje namjeravaju duže zadržati, otkrili su istraživači IDC-a. Apple, koji dosljedno održava najviše prosječne cijene u industriji, prednjači u tome, s potrošačima koji pokazuju izrazitu sklonost njegovim modelima više klase. Ipak, kompanija je ove godine pribjegla neobičnim popustima kako bi potaknula prodaju, s nekim maloprodajnim partnerima u Kini koji su uzeli čak 180 dolara niže od regularne cijene.
U martu je Apple otvorio veliku novu trgovinu u finansijskom središtu Šangaja, uz prisustvo glavnog izvršnog direktora Tima Cooka. Kina je domaćin najveće maloprodajne mreže kompanije izvan SAD-a i čini otprilike petinu prodaje, koju još uvijek pokreće iPhone. Međutim, mnogi od učesnika koji su razgovarali s Bloombergom na otvaranju trgovine u Šangaju kupili su svoj iPhone prije više od dvije godine. I dok su obožavatelji Applea rekli da namjeravaju ostati unutar Appleovog ekosistema, neki su rekli da također razmatraju opcije sklopivih uređaja od rivala ili Huaweijevog nasljednika Mate 60.