Revolucija ChatGPT-a otvara vrata četverodnevnom radnom tjednu jer potiče produktivnost na mnogim radnim mjestima, tvrdi Nobelom nagrađen ekonomist.
Christopher Pissarides, profesor s London School of Economics specijaliziran za utjecaj automatizacije na rad, rekao je da se tržište rada može dovoljno brzo prilagoditi chatbotovima koji podržavaju umjetnu inteligenciju. Njegova je primjedba ublažila zabrinutost da bi brzi napredak tehnologije mogao dovesti do masovnih gubitaka radnih mjesta.
"Vrlo sam optimističan da bismo mogli povećati produktivnost", rekao je u intervjuu na konferenciji u Glasgowu. "Mogli bismo općenito poboljšati zadovoljstvo na poslu i imati više slobodnog vremena. Lako bismo mogli prijeći na četverodnevni tjedan."
Chatbotovi kao što su OpenAI-jev ChatGPT i Googleov Bard hvale se kao potencijalno transformativna tehnologija koja bi mogla uzrokovati procvat produktivnosti, ali i ugroziti stotine milijuna uredskih radnih mjesta.
Pissarides je istraživao utjecaj automatizacije na radna mjesta u svom djelu Pissarides Review into the Future of Work and Wellbeing. Dobitnik je Nobelove nagrade za ekonomiju za svoj rad o izazovima na tržištu rada.
Pissarides je rekao da bi se tehnologija mogla i zlouporabiti za nadzor ili narušavanje privatnosti. No naglasio je da bi, ako se dobro koristi, mogla učiniti "veliku razliku" za produktivnost.
Dosadni poslovi
"Mogla bi nas osloboditi puno dosadnih poslova (…) i ljudima ostaviti samo one zanimljive", rekao je. Prijelaz će zaposlenicima biti manje bolan zbog toga što tvrtke sporo prihvaćaju tu tehnologiju unatoč tome što se ona "brzo kreće", dodao je.
Neki su zabrinuti zbog utjecaja tehnologije na društvo. Tehnološki čelnici, uključujući Elona Muska, prošlog su mjeseca potpisali otvoreno pismo pozivajući na stanku u obuci moćnih sustava umjetne inteligencije.
Nema ograničenja
"Jednostavno ne postoji ograničenje koliko bi čovječanstvo moglo raditi ako stvarno želi raditi", rekao je Pissarides. "Trebat će puno vremena da se ostvari pravi učinak i tijekom tog vremena ljudi će se prilagoditi. Ono što je potrebno u ovoj prilagodbi je usavršavanje."
Njegove primjedbe slijede izvještaj Goldman Sachsa koji procjenjuje da je 300 milijuna radnih mjesta globalno izloženo generativnoj umjetnoj inteligenciji, kao što je ChatGPT. Ekonomisti banke slažu se da bi to moglo biti transformativno za produktivnost i ekonomski rast.
U razvijenim gospodarstvima produktivnost pada od financijske krize, što je znatno usporilo rast bruto domaćeg proizvoda (BDP).
"Kombinacija značajnih ušteda na troškovima rada, otvaranja novih radnih mjesta i veće produktivnosti radnika povećava mogućnost porasta produktivnosti, što značajno podiže gospodarski rast", rekli su Goldmanovi ekonomisti u prošlomjesečnom izvješću. "Procjenjujemo da bi umjetna inteligencija godišnji globalni BDP na kraju mogla povećati za sedam posto."