Iako je Bosna i Hercegovina kasnila, i još uvijek kasni, u potpunom prelasku na 4G mrežu, tehnički preduvjeti su manje-više podobni i za narednu generaciju mobilnih mreža. Naime, stručnjak za telekomunikacije i konzultant za digitalnu transformaciju Aleksandar Mastilović rekao je za Bloomberg Adriju da se rade poslovne procjene povrata prve investicije. "S obzirom na to da smo zakasnili, oprema je spremna za nadogradnju na narednu generaciju."
"Ono što sada treba operatorima u BiH jeste poslovni model isplativosti prelaska na 5G", rekao je Mastilović.
5G je generacija mobilnih mreža koja prvi put nije fokusirana na servise koji u fokus stavljaju ljude kao korisnike. Koristi 5G mreže će se vidjeti već u ovoj deceniji, ali samo na mjestima gdje zaživi.
"Dakle, nisu poruke, nisu pozivi, nije čak ni brzina interneta, koja će porasti. Ono što je revolucija u 5G je mogućnost komunikacije s mašinama. Implementacija masovnih senzorskih mreža za detekcije u Pametnim gradovima, mogućnost visokopouzdanih komunikacija niskih kašnjenja - što je bitno za telemedicinu, odnosno operacije na daljinu - te upravljanje samovozećih vozila", istakao je Mastilović.
Napominje da je 5G komunikacijska kičma, da bismo mogli postaviti milijune ili eventualno milijarde senzora u nekim višemilijunskim gradovima, koji će pratiti procese.
4G se smatra zatvorenom mrežom. Prvenstveno je namijenjena da pruža komunikacijske usluge za krajnje korisnike. Hrvoje Hadžić, inovacijski menadžer u Ericsson Nikola Tesla, rekao je za Bloomberg Adriju da 5G ulazi više u naše privatne živote, kao i industrijske segmente.
"Postoji sve veći fokus na sigurnost 5G mreže. I 5G je namijenjen kao novi osigurač. Potreban je end-to-end security kako bi dodatno osnažio sigurnost mreže, jer ukoliko implementacijom 5G mreže budemo kontrolirali senzore za razine goriva na benzinskim crpkama i dođe do pada naponske mreže, ali i cyber napada, onda nemamo goriva", rekao je Hadžić.
Budućnost je definirana potrebama tržišta. Što se tiče 5G mreže, "budućnost se događa već sada kada je riječ o telekomunikacijskoj industriji", rekao je Ivan Lesić, direktor tehničkih rješenja u Nokia Austrija.
"Tržišta traže neka nova tehnološka rješenja jer postojeća nisu bila u stanju isporučiti sve što je tržištu potrebno", dodao je.
Lesić je za Bloomberg Adriju rekao da industrije u Bosni i Hercegovini, s implementacijom 5G mreže, kratkoročno možda neće ostvariti dobrobiti, "ali dugoročno definitivno."
"Ono što je bitno je da regulator lokalnog tržišta postavi cijeli ekosutav na način da se tehnološka rješenja mogu implementirati bez nekih većih prepreka. Isto tako, bitno je da mobilni operateri objasne industiriji šta od novih tehnoloških rješenja mogu očekivati", istakao je Lesić.
Situacija je takva da industrija sama ne može imati direktnu korist od tehnologije bez mobilnih operatera. Industrija će u konačnici imati koristi u svim onim segmentima gdje postojeće radio-tehnologije nisu zadovoljavajuće.
"Industrija će imati dobrobiti mnogo većeg broja podataka, koje ova tehnologija može dostaviti, i naravno sve naredne use-caseove kroz primjere implementacije niske latencije, primjere implementacije mrežne komunikacije uređaja. Na industriji je da pronađe što može iskoristiti", zaključio je.
Također, kroz 5G ukupni karbonski otisak i potrošene energije je manji zbog većeg broja podataka koji omogućavaju veću efikasnost. Na taj način, optimizacijom tehnologije pravi se značajan korak ka ESG modelima upravljanja.