Bezgotovinsko plaćanje više nije samo tehnološki trend i za sve veći broj malih biznisa u Bosni i Hercegovini ono postaje poslovna potreba i strateška prednost. Istraživanje kompanije Visa "Vrijednost digitalizacije plaćanja", provedeno na teritoriji BiH, pokazuje da mali biznisi, trgovci i zanatlije prepoznaju konkretne koristi koje donosi prelazak na digitalne metode plaćanja.
Više od 65 posto preduzeća u BiH bilježi rast prodaje nakon uvođenja bezgotovinskog plaćanja, dok je 67 posto njih privuklo veći broj kupaca. Ipak, čak 26 posto priznaje da su izgubili klijente jer nisu nudili digitalne opcije. Istraživanje pokazuje da čak 78 posto malih biznisa koristi kartice, a 87 posto bi preporučilo digitalizaciju onima koji i dalje posluju isključivo s gotovinom.
Primjer Baška čokolaterije
Maida Mehmedagić, menadžerica za razvoj poslovanja u kompaniji Visa, za Bloomberg Adriju kaže da se otpor među određenim malim preduzećima ogleda u nerazumijevanju koje benefite im donose terminalizacija i digitalna kartična plaćanja.
Maida Mehmedagić
"Tokom istraživanja smo primijetili da kartična plaćanja i razumiju, smatraju ih sigurnim i poznaju njihove benefite. Ali ostala digitalna plaćanja, poput digitalnog walleta – što je praktično isto, samo u digitalnom obliku – apsolutno ne poznaju i nemaju nikakvo iskustvo niti znanje o tome", kaže Mehmedagić.
Ističe da je edukacija ključna i da ovakvi projekti podrške malim biznisima mogu pomoći da lakše prihvate digitalna rješenja i vide benefite za sebe.
"Vjerujem u ovaj projekat i smatram da je ovo samo početak jednog većeg procesa", zaključuje.
U sklopu kampanje "Terminalizacija Baščaršije", kompanija Monri Payments omogućava lokalnim malim biznisima da po prvi put uvedu POS terminale.
"Mala i srednja preduzeća na Baščaršiji koja do sada nisu imala terminale sada ih mogu dobiti i proširiti svoju uslugu", ističe Sabina Maglić, izvršna direktorica Monri Payments BiH. Prijavom na web stranicu Monri Paymentsa mogu aplicirati i dobiće, naglašava Maglić, punu podršku u procesu digitalizacije. POS terminali omogućavaju brzo i jednostavno plaćanje, posebno važan segment za turiste koji često nemaju gotovinu.
Da bezgotovinsko poslovanje može biti pun pogodak, pokazuje primjer Baška čokolaterije – prve potpuno digitalne lokacije u Sarajevu. Vlasnica Merjem Hamzić donijela je hrabru odluku da u potpunosti izbaci gotovinu iz poslovanja.
"Ne znam jesmo li jedini, vjerujem da jesmo, ali nemamo zvaničnih podataka u tom pravcu. Bilo je teško jer radimo na bh. tržištu, koje je teško po mnogo čemu, pa i na ovu temu", kaže Hamzić.
U Baška čokolateriji uopše nema keša. Bilo je, kaže Hamzić, hrabro doniejti ovakvu odluku. Vodilo ih je to da idu u korak sa svijetom, a i jer rade u prehrambenoj industriji, tako da je sve čišće kada nemate dodir s novcem.
"Cijeli proces i iskustvo kupovine, kada se sve dešava digitalno, mnogo je ljepše", ističe.
Kao neke od prednosti ove vrste plaćanja, Hamzić iz perspektive poslodavca ističe brži i efikasniji sistem rada, precizne finansijske izvještaje, te ukidanje potrebe za odlascima u banku radi polaganja novca. S druge strane, kao osoba koja povremeno radi na kasi, ističe da je proces znatno brži, jednostavniji i ugodniji, jer nema brige oko sitnog novca.
Digitalna transformacija u javnoj upravi
S druge strane, digitalna transformacija obuhvata i javni sektor. Darja Softić Kadenić, ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo, ističe napore Vlade KS u tom pravcu.
Prvi korak bio je usvajanje Zakona o elektronskom upravljanju, koji pruža pravni osnov za uspostavu kantonalnog e-portala kao centralnog digitalnog servisa putem kojeg građani i pravna lica, uključujući i male biznise, mogu komunicirati s institucijama. Paralelno se razvijaju moduli koji omogućavaju bezgotovinsko plaćanje javnih prihoda, čime se korisnici oslobađaju potrebe za fizičkim odlaskom na šaltere.
Od uvođenja kartičnog plaćanja pozitivne efekte vidi oko dvije trećine malih i srednjih firmi u BiH. Instalaciju POS terminala većina ocjenjuje jednostavnom, a trećina smatra da je vrijednost prihvatanja kartica visoka – čak i kada se u obzir uzmu prateći troškovi.
Digitalna transformacija poslovanja u BiH tek je u povoju i inicijative poput terminalizacije Baščaršije pokazuju da male promjene mogu imati veliki utjecaj.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...