Stručnjaci predviđaju da će umjetna inteligencija duboko transformirati sistem obrazovanja, što dovodi do pitanja o mogućem kraju tradicionalnim metodama podučavanja. Dok neki vide potencijal za personalizirano učenje i efikasniju edukaciju, drugi izražavaju zabrinutost zbog mogućeg gubitka autentičnosti i ljudskog dodira u procesu učenja.
Postavlja se pitanje kako integrirati AI u obrazovne sisteme na način koji osigurava maksimalne koristi uz minimalne rizike.
Pojavljivanje i brzo širenje ChatGPT-a izazvalo je burne reakcije među edukatorima širom svijeta. Dok su neki oduševljeni njegovim potencijalom za unapređenje obrazovanja, ističući prednosti kao što su personalizirana edukacija, bolji pristup informacijama i razvoj vještina kritičkog razmišljanja, drugi su zabrinuti. Kritičari upozoravaju na moguće negativne posljedice, uključujući neadekvatan pristup učenju, rizik od prekomjerne ovisnosti o tehnologiji i širenje dezinformacija.
Čitaj više
Lokalni izbori su u oktobru, može li AI odigrati značajniju ulogu
Postavlja se pitanje utjecaja AI na lokalne izbore u BiH.
21.05.2024
Najvažnije o Al prema mišljenju stručnjaka ili šta nas čeka u budućnosti
Stručnjaci za Al su podijelili svoje mišljenje za Bloomberg Adriju.
09.05.2024
Izazovi finansiranja visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini
Nastojanja za unapređenje kvaliteta i perspektive.
21.07.2023
"ChatGPT može pomoći na razne načine u cijelokupnom procesu edukacije, kao što je pružanje personaliziranog podučavanja studentima i pregledavanje njihovih biografija, pomoć istraživačima u pisanju prijava za stipendije i pomoć fakultetu prilikom ocjenjivanja sa uključenim povratnim informacijama", mišljenja su predstavnici kompanije OpenAI.
Pokretan sofisticiranim GPT-4o modelom, ChatGPT Edu pruža univerzitetima isplativo, sigurno i svestrano AI rješenje koje podržava različite akademske zadatke. Pomoći u ocjenjivanju, pregled CV i prijava za grantove, do pojednostavljenja istraživačkih procesa, ChatGPT Edu nudi širok spektar mogućnosti, ističe Nedžad Pirić, ekspert za digitalizaciju.
Navodi kako je ovo značajan napredak u integraciji AI unutar akademskih institucija.
"Implementacija ChatGPT Edu je mali ali značajan korak ka novom obrazovnom iskustvu, podstičući intuitivnije i efikasnije okruženje za učenje kako za studente tako i za nastavnike čime naglašava transformativni potencijal AI u akademskim krugovima", kaže Pirić za Bloomberg Adriju.
OpenAI je tokom proteklog perioda proveo detaljnu analizu upotrebe ChatGPT-a na prestižnim univerzitetima kao što su Univerzitet Oxford, Univerzitet Pennsylvania, Univerzitet Texas u Austinu, Državni univerzitet Arizone i Univerzitet Columbia u New Yorku. Ove analize obuhvatile su raznovrsne aspekte primjene, od upotrebe u učionicama do istraživačkih projekata i administrativne podrške.
Kao rezultat istraživanja, razvijen je napredniji i specijaliziraniji oblik ovog popularnog alata, nazvan ChatGPT Edu, koji je dizajniran da zadovolji specifične potrebe edukatora i studenata, promičući sigurnu i učinkovitu integraciju umjetne inteligencije u obrazovni proces.
Emir Žunić, profesor i Al ekspert kaže za Bloomberg Adriju kako ChatGPT i drugi veliki jezični modeli potencijalno mogu imati veliki učinak na podučavanje i učenje u praksi.
"U pojedinim naučnim radovima se naglašava potencijal za kompenzaciju obrazovnih nedostataka. Korištenje tehnologija pretvaranja govora u tekst ili automatizirano generiranje pisanog teksta, oštećenje vida ili djelomična oštećenja kao što je disleksija mogu manje ograničavati učenje, pridonoseći na taj način inkluzivnom obrazovanju", pojašnjava Žunić.
Kako kaže, u obrazovne svrhe, specifični potencijal ChatGPT-a leži u njegovoj interaktivnoj komponenti koja omogućava izvođenje učinkovitih mehanizama učenja. Alat se može shvatiti kao partner u učenju ili pomoćnik u nastavi koji daje korisne povratne informacije u slučajevima kada učenici daju dobre upute.
Iako ChatGPT Edu donosi mnoge pozitivne primjere korisnosti, postoje i značajni rizici. Sve češće se koristi za izradu seminarskih, diplomskih, master, pa čak i doktorskih radova, što ugrožava istraživačku moć studenata i naučnika. Profesori i recenzenti moraju biti posebno pažljivi i domišljati kako bi prepoznali je li rad doista djelo studenta ili rezultat korištenja ChatGPT-a.
Osim toga, jedno izuzetno bitno ograničenje ChatGPT-a je to što nijedan izvor istine nije uključen tokom treniranja modela. Stoga je rizik da će ChatGPT proizvesti tekstove s uvjerljivim ali netačnim informacijama izrazito visok, kaže Žunić.
Nastavnici i učenici trebaju stručno znanje i vještine kritičke refleksije za adekvatnu procjenu dobivenih odgovora. Iako ChatGPT sam po sebi možda ne promiče kritičko razmišljanje, njegovo korištenje pod nadzorom nastavnika može pružiti prilike za razvoj tih vještina. Žunić navodi primjer, kako učenici mogu učiti precizirati upute na temelju svog razumijevanja konteksta ili žanra. Ključno je istražiti kako najbolje iskoristiti obrazovne mogućnosti ChatGPT-a i njegovih nasljednika, te kako minimizirati njihove rizike. Ovo interdisciplinarno istraživačko pitanje zahtijeva dodatnu analizu i razvoj u nadolazećim godinama.
"Bitno je naglasiti da nove tehnologije poput ChatGPT-a mogu ostvariti svoj puni potencijal samo ako se koriste na pedagoški ispravan način", zaključuje Žunić.
Organizacije kao što je Khan Academy brzo pokušavaju iskoristiti snagu ChatGPT-a kao partnera za učenje integrirajući ovaj alat u njihovu platformu.
Edu720 platforma
Jedan od primjera edukativne platforme sa uključenim AI mehanizmima i asistentima na našem području je i edu720 platforma, gdje je Žunić jedan od osnivača.
Kako kaže, namijenjena je kako za edukaciju zaposlenika u kompanijama iz raznih industrija tako i za edukaciju u školama i na univerzitetima. Platforma je bazirana na tzv. nanolearning konceptu što garantuje maksimalno i izuzetno jednostavno usvajanje znanja krajnjih korisnika. "Prije gotovo deset godina edu720 je postao jedan od pionira i globalnih utemeljitelja nanolearning pristupa u edukaciji".
Uz podršku integriranih AI modela, ovaj sistem predstavlja idealan primjer softvera prilagođenog potrebama korisnika 21. stoljeća. Na korisnost platforme ukazuje više od 100 zadovoljnih kompanija u pet država Adria regiona.
Kako navode osnivački ovi platforme, prije 50-tak godina ljudi su imali dovoljno vremena da bez pauze odgledaju film Kum (The Godfather) u trajanju od tri sata. Nešto kasnije, maksimalna dužina filmova se smanjila na 90ak minuta. Užurbanim svakodnevnim aktivnostima i pojavom YouTube platforme, danas možemo ostati fokusirani svega nekoliko minuta na sadržaj koji nam se predstavlja. To se svakako odrazilo na edukaciju i usvajanje predočenog znanja u punom kapacitetu.
"Upravo u takvim okolnostima do izražaja dolazi prednost nanolearning koncepta edukacije kojeg smo utemeljili kroz našu platformu. U zadnjih nekoliko godina svjedoci smo platformi poput TikTok i Shorts na društvenim mrežama, a koje su bazirane na izuzetno kratkim video materijalima. Istraživanja pokazuju da danas odrasla osoba može održati svoj puni fokus na sadržaje i informacije u trajanju od nekoliko desetaka sekundi pa do maksimalno nekoliko minuta. Mi smo to uvidjeli davne 2014. godine i zajedno sa uključenim AI modelima kreirali jedinstvenu i efikasnu platformu za edukaciju", naglašavaju osnivači edu720 platforme.
Šta nosi budućnost?
Da li je došlo vrijeme interaktivnih Al aplikacija koje mogu pružiti podršku učenja 24/7, omogućujući studentima da uče vlastitim tempom i u bilo koje vrijeme.
Daljnim razvoje, možda će AI omogućiti nastavnicima da se posvete kreativnijim i interaktivnijim metodama podučavanja. Edukacijske platforme će koristiti umjetnu inteligenciju za praćenje napretka učenika, predviđanje područja gdje je potrebna dodatna podrška te preporuku relevantnih resursa. Ova tehnologija će omogućiti učinkovitije učenje i osigurati da obrazovni sustavi budu prilagodljiviji i inkluzivniji nego ikad prije.
Znači li razvoj Al u obrazovanju kraj tradicionalnom sistemu učenja s klupama, tablom, knjigama koje ne prate savremena događanja, te profesorima koji još uvijek poučavaju i vjeruju u tradicionalni sistem? Dolazi li kraj tradicionalnom učenju.