Kriptografija i blockchain tehnologije bit će integralni dio moderne ekonomije. Velike globalne banke i tvrtke za financijske usluge već na njihovoj primjeni rade, ali o tome ne govore, smatra Svjetski ekonomski forum (WEF).
Dante Disparte, dužnosnik Konzorcija za upravljanje digitalnim valutama Svjetskog ekonomskog foruma, istaknuo je u svojoj objavi u ponedjeljak da se trenutna ekonomska klima kriptoindustrije može usporediti s onom iz 1995. godine i dot-com balonom.
Iako je prošla godina bila iznimno loša za kriptovalute jer je izbrisano više od dvije bilijarde dolara njihove tržišne vrijednosti, stručnjaci smatraju da je tehnologija koja stoji iza kriptovaluta, prvenstveno kriptografija i blockchain, primjenjiva u financijskom sustavu te u drugim sektorima. Baš kao što je bilo potrebno da dot-com balon pukne kako bi budućnost interneta otišla u ruke izdržljivijih kompanija, možda će i 2022. godina označiti predaju kriptotehnologije i blockchain infrastrukture u stabilnije ruke, piše Disparte.
Promatrajte što velike banke i zrele tvrtke za financijske usluge rade, a ne što govore, poručuje Disparte.
U objavi navodi i da jedna od najvećih američkih banaka JP Morgan, koja upravlja s 3,38 bilijardi dolara i koja već ima reputaciju prijateljske banke prema kriptoindustriji, više nije jedina koja podupire usvajanje kriptovaluta i Web3 tehnologije.
Svjetski ekonomski forum je usporedio usvajanje kriptografije i blockchain tehnologije s prihvaćanjem kibernetičke sigurnosti i digitalne transformacije. Istaknuli su da kriptoindustrija nosi određene rizike te da je kolaps FTX mjenjačnice poljuljao povjerenje ulagača, ali i da ih veseli što su informacije sve transparentnije. Također, pozitivnim su ocijenili to što će svjetski zakonodavci značajnije pravno regulirati odnose između centraliziranih mjenjačnica i korisnika.
Trenutna kriptozima mogla bi biti, smatraju, točka prekretnica za tu industriju.