U vremenu kada elitni evropski klubovi naplaćuju i više od hiljadu eura za sezonske ulaznice, Bayern München vodi potpuno suprotnu filozofiju. Njihova najjeftinija sezonska karta za stajaća mjesta iznosi samo 170 eura. Stadion je redovno popunjen 99,8 posto, a lista čekanja prelazi 300.000 navijača.
Paradoksalno, taj "popust" ne smanjuje prihode. Naprotiv, generira ih više. Bayern je peta najbogatija nogometna institucija svijeta s godišnjim prihodima većim od 740 miliona eura. Analitičari ističu kako njihov model nije greška nego poslovni obrazac koji mijenja pravila igre.
Bayern je peti klub u svijetu po prihodima/Deloitte
Federico Mari, predavač s PFA Business School, smatra kako je Bayernova politika niskih cijena potencijalno najpametniji poslovni model u evropskom sportu te kaže kako bi drugi klubovi, barem oni koji razmišljaju dugoročno, trebali obratiti pažnju.
Čitaj više

Vlasnički sukob interesa ugrozio evropski san Crystal Palacea
Vijest da Crystal Palace možda neće zaigrati u Europa ligi naredne sezone, prvi put u svojoj 120-godišnjoj historiji, otvorila je niz pitanja o održivosti modela vlasništva nad više klubova, poznatijeg kao Multi-Club Ownership (MCO).
08.07.2025

Godinu dana do SP-a: Karte su tu, ali (još) nisu tvoje
Do otvaranja Svjetskog prvenstva u nogometu 2026. ostalo je još godinu dana, a navijači iz cijelog svijeta su u neobičnoj situaciji: mogu kupiti VIP pristup finalu u New Jerseyju za više od 70.000 dolara, ali ne mogu rezervirati osnovnu kartu za utakmicu grupne faze u Dallasu.
24.06.2025

Portugal nikad nije imao jaču reprezentaciju, sad probaju isto s ligom
Portugalska Primeira Liga planira po prvi put objediniti prodaju televizijskih prava do 2028. godine.
19.06.2025

Zarađuju više investirajući: Ovo su najuspješniji sportisti biznismeni
Roger Federer godinama je dominirao teniskim terenima i pritom zaradio gotovo 130 miliona dolara od turnirskih nagrada. Međutim, njegova finansijska priča izvan teniskih terena impresivnija je od bilo kojeg trofeja. Federer se pokazao jednako vješt u investiranju, kao i na wimbledonskoj travi.
17.07.2025

Je li konkurentnost ubila glamur američkog sporta
Kada je Oklahoma City Thunder postao NBA prvak 2025. godine, analitičari su slavili sistem koji omogućava malim tržištima da dosegnu vrh. Međutim, dok je sportska meritokratija trijumfovala, publika nije bila impresionirana.
02.07.2025
Bavarska ekonomija pristupačnosti: Niska cijena, visoka vrijednost
U srcu Bayernovog pristupa je jasna računica, što je veći broj navijača koji redovno dolaze, to je veća ukupna potrošnja. S obzirom na to da prosječan navijač potroši oko 180 eura po utakmici na hranu, piće, suvenire i dresove, Bayernova sezonska karta od 170 eura nije kraj transakcije – ona je tek početak odnosa. Prosječna godišnja vrijednost jednog navijača procjenjuje se na 2.800 eura. To uključuje i dodatne kup utakmice, kupovine replika dresova (koje godišnje obnavlja čak 67 posto navijača), ali i niz indirektnih efekata, od širenja brenda do povećanja medijske vidljivosti.
Za usporedbu, splitski Hajduk, klub iz daleko manje platežno sposobnog tržišta i s osjetno nižim nivoom takmičarske i komercijalne moći, svoju najjeftiniju sezonsku kartu također cijeni oko 150 eura. Razlika od samo 20 eura u odnosu na Bayern zapravo otkriva koliko je njemački prvak svjesno odlučio potcijeniti ulaznicu kao direktan izvor prihoda da bi izgradio dugoročni kapital u vidu lojalnosti, masovnosti i reputacije. Cijena, dakle, nije tržišna refleksija onoga što klub vrijedi, nego strateška odluka o tome kakav odnos želi graditi s publikom.
Usporedbe radi, klubovi s višim cijenama sezonskih karata, često iz Premier lige, imaju znatno nižu dodatnu potrošnju po gledatelju. Iako na papiru zarade više po sjedalu, dugoročna vrijednost jednog navijača može biti znatno manja.
Multiplikacijski učinak tribina: od djeda do unuka
Ključna vrijednost Bayernovog modela leži u tome što niska cijena omogućava kontinuitet, ne samo posjeta, već i navijačke tradicije. Jedna porodica može kupiti četiri sezonske karte za manje od 700 eura. Time se omogućava prisustvo triju generacija na stadionu, što se u marketinškom jeziku prevodi u "životni ciklus lojalnosti". Klub ne mora ponovo osvajati svoje tržište svakih pet godina, ono raste organski.
Osim toga, pristupačnost smanjuje rizik komercijalizacije atmosfere. Bayern je zadržao identitet kluba zajednice. Njegov stadion nije poligon za korporativne lože i turiste, već autentični prostor lokalne energije. Upravo ta autentičnost donosi novu vrijednost u digitalnoj eri, gdje se emocije sve češće monetiziraju.
Sponzorski premium: Vizuelna punina ima cijenu
Komercijalna logika kaže da pažnja prati sliku. A ništa ne prenosi sliku uspjeha bolje od punog, bučnog i crveno-bijelog stadiona. Allianz plaća 15 miliona eura godišnje za prava na ime stadiona. Adidas ulaže 60 miliona. Audi, Telekom i drugi partneri vide svoju vrijednost upravo u povezanosti s klubom koji održava kulturu navijanja. Vrijednost tih ugovora raste proporcionalno emocionalnoj snazi stadiona, a ona počinje od 170 eura.
Klub koji prodaje ekskluzivne ulaznice za 1.200 eura možda će povećati direktne prihode, ali smanjuje organsku vidljivost. U digitalnom ekosistemu, gdje fanovi sami distribuiraju sadržaj, pun stadion ima neprocjenjivu PR vrijednost.
Model za 50 godina, ne za idući kvartal
Bayern se ne vodi kvartalnim izvještajima, nego strategijom koja razmišlja generacijski. Model visokih cijena ulaznica (kao u Arsenalu ili Tottenhamu) funkcionira dok traje interes turista i korporativnih klijenata. Ali taj model vodi u stariju demografiju, slabiju atmosferu i gubitak lokalnih korijena. Nasuprot tome, Bayernov pristup osigurava stalni priljev mladih navijača, održava lokalne korijene i širi globalni doseg bez gubitka identiteta. Rezultat nije samo pun stadion nego i 360 miliona digitalnih pratitelja, bez ulaganja u viralni marketing.
Ono što Bayernov model čini uspješnim nije samo cijena, već usklađenost s identitetom. Klub koji želi biti "people’s club" ne može naplaćivati elitne cijene. Isto tako, klub koji cilja na luksuznu publiku ne može imati stajaće tribine od 170 eura. Ključ je dosljednost. Bayern je odlučio biti inkluzivan, dugoročan i organski rastući. Na toj osnovi grade sve, od sportske politike do komercijalnih ugovora.
U eri kada je sve više klubova u dugovima, s nesigurnim prihodima i rastućim nezadovoljstvom navijača, Bayern München nudi jednu korporacijski naizgled nepopularnu, ali funkcionalnu ideju - prihod ne dolazi iz ulaznica, nego iz odnosa.
Cijena od 170 eura nije znak slabosti, kako bi neko zaključio na prvu loptu, nego baš naprotiv - znak snage. To je cijena koja generira posjećenost, lojalnost, potrošnju, vidljivost i najvažnije – identitet. Možda nije idealan model za svakog, ali je itekako vrijedan ozbiljnog razmatranja za svakog klupskog stratega koji razmišlja duže od jedne sezone. I ne samo klupskog i ne samo u sportu.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...