Prada SpA zabilježila je rast prodaje od 18 odsto u trećem kvartalu, dok je prodaja najvećeg brenda - Prada - porasla za 1,7 odsto. Dok se luksuzni konglomerati poput LVMH-a i Keringa na sve načine bore da održe poziciju, posebno u Aziji gdje su suočeni s izazovnim tržišnim uslovima, Pradi je i tamo prodaja porasla za 12 odsto, navodi Angelina Rascouet za Bloomberg.
Kering, čiji ključni brend Gucci očajnički pokušava da se repozicionira u ekskluzivnijem segmentu tržišta, najavio je ranije ove godine da će godišnji profit kompanije pasti na najniži nivo od 2016. godine. Ovo se dešava uslijed slabe potražnje za njihovim proizvodima, posebno za onima iz Gucci linije, koja je dugo bila oslonac profitabilnosti kompanije.
Konkretno, ukupna prodaja LVMH-a pala je za tri odsto tokom trećeg kvartala. Analitičari su očekivali blagi rast, ali rezultati su pokazali najgori kvartalni učinak od drugog kvartala 2020, kada je svijet bio u karantinu zbog pandemije. I ne samo da kompanije bilježe pad prodaje, već se to odražava i na bankovne račune i pozicije njihovih vlasnika.
Bernard Arnault, koji se tokom 2023. godine borio s Elonom Muskom za poziciju najbogatijeg čovjeka na svijetu, a dobrim dijelom godine je to i bio, sada je tek na desetom mjestu, s minusom. Sa druge strane, bogatstvo drugih milijardera zabilježilo je rekordni dnevni rast nakon što je Donald Trump osvojio drugi predsjednički mandat.
François Pinault, osnivač Kering SA, više nije ni među 100 najbogatijih ljudi na svijetu. Pinault, koji ima 88 godina, pao je na 105. mjesto prema Bloombergovom indeksu milijardera, što je prvi put da nije u gornjoj petini od 500 najbogatijih osoba otkako je dodat na listu prije 12 godina. Njegovo bogatstvo se smanjilo za dvije trećine, na 20,3 milijarde dolara. Ovaj pad predstavlja najveći procenat smanjenja bogatstva onima koji su još uvijek na indeksu tokom tog perioda.
Osim što planira da stigne na Mjesec, kreirajući svemirska odijela nove generacije, šta to još Prada radi drugačije?
Kraći lanac snabdijevanja, ulaganje u lokalne dobavljače
Prada je posljednjih godina provela niz investicija u italijanske dobavljače, sa ciljem povećanja unutrašnje proizvodnje i skraćenja lanca snabdijevanja. Izvršni direktor Prade Andrea Guerra nekoliko puta je izjavio da kompanija ostaje posvećena ulaganju u Italiju. Udruživanjem manjih dobavljača, Prada obezbjeđuje stabilnost i povećava obim poslovanja. On je, takođe, rekao da grupacija planira industrijski razvoj vrijedan približno 60 miliona evra, isključujući akvizicije
Udovoljavanje generaciji Z
Dok drugi brendovi, katkad i u kratkim periodima, mijenjaju kreativne direkcije kako bi se dopali različitim ciljnim grupama (Gucci, recimo, s kolekcijama novog kreativnog direktora Sabata de Sarna, koji želi da se dodvori starijoj, publici bolje platežne moći), Prada konstantno ulaže u osvježenje dizajna i mladalačke kulture. To čini kroz saradnje poput angažovanja Rafa Simonsa kao kreativnog direktora brenda Miu Miu, koji dijeli tu dužnost s Miucciom Pradom.
Popularnost njihovih proizvoda među pripadnicima generacije Z predvođena je izvanrednim rastom upravo brenda Miu Miu, koji sada čini oko četvrtine ukupne prodaje grupe. Posebno je tokom prethodnog perioda bila tražena torba Arcadie, čija mini verzija u Francuskoj košta od 1.850 evra.
Pravovremeno pripremanje nasljednika
Nasljeđivanje je ključno pitanje za italijanske porodične firme poput Prade, gdje osnivači obično ostaju aktivni u vođenju kompanije. Situacije s problemima u sukcesiji viđene su u mnogim porodicama, a glavna opasnost je to što ih to čini 'lakim plijenom' za akvizicije. Zadržimo se samo u Italiji.
Giorgio Armani, kako se približavao svom 90. rođendanu, bez direktnih nasljednika, ranije ove godine nije odbacio mogućnost da se njegova firma jednog dana spoji s većim rivalom ili izađe na berzu. Nasljednici su, na kraju, mnogi, uključujući sestru, tri druge porodice koje su uključene u posao, dugogodišnjeg saradnika Pantalea Dell'Orca i humanitarnu fondaciju.
Leonardo Del Vecchio, osnivač EssilorLuxottica (vlasnik Ray-Bana), preminuo je 2022. godine, a nasljednici se još uvijek bore oko pitanja sukcesije.
Čak i kada postoji direktan nasljednik, uključivanje u upravljanje velikim porodičnim imperijama može biti veoma izazovno. Na primjer, John Elkann, lider porodice Agnelli (osnivači Fiata), još uvijek se sudski bori sa svojom majkom oko prava na nasljedstvo.
Međutim, Miuccia (76) i njen suprug Patrizio Bertelli, s kojim je od 1978. transformisala porodičnu kožarsku radnju u Milanu, koja je tada imala promet oko 400 hiljada dolara, u luksuznu imperiju vrijednu 19 milijardi dolara, o tome misle na vrijeme. Odlučni su da predaju upravljanje tako da kompanija zadrži svoju nezavisnost, ali i da nasljednika na vrijeme uključe u posao.
Njihov najstariji sin Lorenzo Bertelli već je preuzeo ključne vlasničke udjele i stiče iskustvo u svakodnevnom poslovanju vodeći sektore za marketing i održivost. On je preuzeo 50,5 odsto udjela majčine holding kompanije Ludo SpA, dok je njegov mlađi brat Giulio dobio ostatak, iako trenutno ne planira da radi u porodičnoj firmi.
Brend Prada su osnovali 1913. godine u Milanu Mario i Martino Prada kao Fratelli Prada i prvo je prodavao kožne proizvode, putne torbe, engleske kofere i druge luksuzne predmete. Mario Prada je vjerovao da žene ne treba da se bave biznisom, pa je zabranio ženskim članovima porodice da ulaze u porodičnu firmu. Ironično, njegov sin nije bio zainteresovan za porodični posao, pa je njegovu poziciju preuzela kćerka Luisa Prada, koja je vodila firmu gotovo 20 godina. Nakon toga, Miuccia Prada, Luisina kćerka, postaje ključna figura brenda, preuzimajući kompaniju 1978. godine.
Pradin fokus na nasljeđivanje i inovacije je rijetkost među italijanskim luksuznim brendovima, ali pokazuje odlučnost porodice da sačuva DNK i nezavisnost brenda, uprkos pritiscima globalnih igrača.
Miuccia je bila ključna za modernizaciju i inovacije u brendu, naročito kroz razvoj torbi i ruksaka od najlon tkanine, materijala koji je postao karakterističan za brend. Njena saradnja s Patriziom Bertellijem, stručnjakom za kožne proizvode, dovodi do značajnih poslovnih promjena, uključujući prestanak uvoza engleskih proizvoda i prelazak na proizvodnju luksuznih kožnih torbi i prtljaga.
Miuccia Prada ima doktorat iz političkih nauka. Iako dolazi iz porodice u kojoj se isprva nije vjerovalo da je ženama mjesto u biznisu, poznata je kao jedna od najvećih feministkinja u modnoj industriji.
"Ja pravim odjeću. To je glupo. Ali to je moj posao", izjavila je svojevremeno.
Njen akademski background i politička angažovanost učinili su da često integriše društvene i temu rodne ravnopravnosti u svoje kreacije. Poznata je i po izjavama da njen modni rad nije samo o odjeći, već i o slanju poruke, kao i pominjanju anegdote sa ženskog marša u Americi, gdje je jedna feministkinja u poznijim godinama izrazila razočarenje: "Ne mogu da vjerujem da smo 50 godina kasnije još uvijek na istom mjestu."