Neke luksuzne etikete snižavaju cijene svojih proizvoda do neviđenih nivoa u Kini, što odražava rastuću paniku zbog neprodatih zaliha dok lokalni potrošači smanjuju potrošnju.
Počevši od ovog mjeseca, kineski kupci mogu da kupe malu bež, krokodilsku verziju Balenciagine legendarne torbe Hourglass za 1.947 dolara, tj. uz 35 odsto popusta, na dominantnoj platformi za e-trgovinu, Alibaba Group Holding Ltd., Tmall. Ta cijena je niža od one koja je navedena na zvaničnim internet-stranicama brenda širom svijeta i na velikim platformama za prodaju luksuzne robe, uključujući Farfetch.
Balenciaga - dio francuskog luksuznog giganta Kering SA - je u prosjeku imala popust od 40 odsto na artikle na rasprodaji u tri od prva četiri mjeseca 2024. godine, navode anonimni izvori upoznati sa ovim.
Brend je takođe više nego udvostručio broj sniženih proizvoda na Tmallu, što čini više od 10 procenata inventara na platformi od januara do aprila, kažu ovi izvori.
Tokom istog perioda prošle godine, Balenciaga je snizila artikle samo u januaru, i to u prosjeku za oko 30 odsto, kažu oni. Kako navode, u prva četiri mjeseca 2022. godine uopšte nije bilo sniženja.
Sličan trend se može vidjeti i kod drugih brendova. Versace iz Capri Holdings Ltd., LVMH-ov Givenchy i Burberry Group PLC su ovog mjeseca snizili cijene, neke za više od pola, na Tmallu i drugim domaćim platformama. Versaceov prosječan popust skočio je sa otprilike 40 odsto na početku 2023. na preko 50 odsto ove godine, navode izvori.
Versace i nekoliko drugih premium brendova takođe su ove godine nudili popuste na duže vremenske periode nego 2023. godine, kažu oni. Broj proizvoda na rasprodaji porastao je na stotine u prva četiri mjeseca u odnosu na samo nekoliko proizvoda prošle godine, dodali su.
Rat cijenama bi prije samo nekoliko godina bio nezamisliv za brendove čiji rast proizilazi iz imidža ekskluzivnosti i proizvoda koji vremenom zadržavaju svoju vrijednost. Rijetkost je vidjeti da luksuzni brendovi, koji obično pokušavaju da uklone zalihe u trgovačkim centrima ili ih se riješe putem privatne prodaje, nastupaju s tako velikim popustima usredsređenim na vodeću platformu.
"Ono što smatram iznenađujućim i iskreno nepromišljenim je da se ovi popusti nude na najvidljivijoj tački kontakta potrošača na svijetu, a to je Tmall", rekao je Jacques Roizen, izvršni direktor konsaltinga za kinesko tržište u Digital Luxury Group. "To je ekvivalentno održavanju javne prodaje na Petoj aveniji ili Jelisejskim poljima".
Kering je odbio da komentariše, dok Capri i LVMH nisu odgovorili na zahtjeve za komentar. Burberry nije komentarisao popuste.