Japanska kompanija YKK, vodeći globalni dobavljač patentnih zatvarača, nedavno je otkrila prisutnost PFAS-a (perfluoroalkilne i polifluoroalkilne tvari) u boji koja se koristi na nekim od njihovih proizvoda.
YKK je svoje kupce obavijestio o prisutnosti PFAS-a na nekim vodootpornim patentnim zatvaračima i drugim proizvodima tijekom prvog dijela godine, iako se ta otkrića sada prvi put objavljuju. Kompanija koja vodeće brendove odjeće opskrbljuje patentnim zatvaračima potom je iz svojih lanaca opskrbe mjesecima pokušavala eliminirati te kemikalije povezane s karcinomom i drugim zdravstvenim problemima.
"Boja koja sadrži PFAS dolazila je od više dobavljača", rekao je Chris Gleeson, potpredsjednik globalne marketinške grupe YKK. Kao odgovor, kompanija je konsolidirala izvore gdje kupuje boju i do rujna prešla na boju koja nema PFAS.
Za kompanije koje koriste proizvode YKK-a, ta vijest o boji predstavlja problem. Primjerice, švedski proizvođač opreme za outdoor aktivnosti Fjällräven izjavio je u veljači da ima cilj eliminacije namjernog korištenja PFAS-a u svim proizvodima do kraja ove godine. YKK je obavijestio Fjällräven o problemu u svibnju, prema Philippu Kloetersu, menadžeru globalnih komunikacija u Fjällräven Internationalu. Iako je proizvođač patentnih zatvarača riješio problem, "kasno je" za Fjällräven da uključi nove zatvarače u svoju kolekciju proljeće/ljeto 2024., rekao je Kloeters. Oni će biti korišteni u proizvodima za jesen i zimu sljedeće godine, dodao je.
Nije jasno koliko je brendova pogođeno YKK-ovim proizvodima koji sadrže PFAS. Kompanija nije otkrila popis svojih kupaca, a nekoliko brendova za outdoor odjeću koji koriste YKK-ove zatvarače, ili nije željelo reći jesu li pogođeni ili nije odgovorilo na zahtjeve za komentar.
VF, vlasnik The North Facea, nije potvrdio jesu li trenutni proizvodi možda pogođeni, ali je izjavio da proizvodi proizvedeni za sezonu jesen 2024., uključujući one s YKK detaljima, "neće sadržavati PFAS kemiju".
Patagonia nije željela reći jesu li njeni proizvodi pogođeni. "Otišli smo dalje od uspjeha koje smo imali u eliminiranju PFAS-a s očitih mjesta – tkanina, laminata i premaza – i razmatramo kako se nositi s tim na svim drugim mjestima", rekao je Ted Manning, šef outdoor sporta u Patagoniji. Dodao je da eliminiranje PFAS-a iz lanca opskrbe kompanije uključuje prepoznavanje da se kemikalije "mogu nalaziti na mnogim mjestima; možda učimo da se nalazi na većini mjesta."
Eddie Bauer, Columbia Sportswear, L.L.Bean i Lululemon Athletica nisu odgovorili na zahtjeve za komentar o tome jesu li na njihovim patentnim zatvaračima pronađeni tragovi PFAS-a.
Kraj je upotrebe PFAS-a u odjeći i drugim proizvodima u SAD-u, kako zabrane tih kemikalija počinju stupati na snagu u narednim godinama. Neke zabrane PFAS-a u prostirkama i plastičnom pakiranju već su na snazi, a više ih uskoro dolazi. Zakoni u Kaliforniji i New Yorku zabranjuju te toksične kemikalije na većini tekstilnih proizvoda od 2025. godine, dok su države Minnesota i Maine zabranile kemikalije u gotovo svim proizvodima, s konkretnim zabranama koje stupaju na snagu početkom 2030-ih. Te će zabrane kompanije vjerojatno natjerati da povuku proizvode koji sadrže PFAS s polica, a prekršitelje mogu izložiti kaznama.
Prije tih rokova, kompanije su provodile interna ispitivanja, prilagođavale svoje lance opskrbe i razvijale nove materijale bez PFAS-a.
Industrije, od modne preko obrambene do plastične ambalaže, dugo su se oslanjale na PFAS kako bi njihovi proizvodi bili otporniji. "U tekstilnoj industriji PFAS se koristi za pravljenje odjeće otporne na vodu i vatru", objasnio je Gleeson. "Dodatno, neki premazi/boje korišteni na tvrdim dijelovima poput patentnih zatvarača mogu sadržavati PFAS kako bi se povećala izdržljivost."
Međutim, kako je upotreba PFAS-a rasla, rasle su i studije koje pokazuju koliko mogu biti opasni po ljudsko zdravlje i okoliš. Jedan znanstveni panel proučavao je tisuće ljudi koji žive blizu DuPontove tvornice teflona u Zapadnoj Virginiji počevši od 2005. godine. U nizu objavljenih studija, panel je identificirao "vjerojatnu vezu" između PFOA-e (perfluorooktanske kiseline) i PFAS-a korištenih za pravljenje teflona i različitih zdravstvenih problema, uključujući rak bubrega, testisa, visok kolesterol, bolesti štitne žlijezde i hipertenziju izazvanu trudnoćom. Sada postoji rastući regulatorni otpor prema PFOA-i i cijeloj obitelji PFAS-ova.
Očekuje se da će se otkrića PFAS-a na neočekivanim mjestima nastaviti u narednim mjesecima i godinama. To je djelomice zato što će prema predstojećoj zabrani u Kaliforniji biti dozvoljeni samo tragovi PFAS-a; tako niske razine može potvrditi samo specijalni "totalni organski fluor" test. Iako se taj test već nekoliko godina koristi u ambalaži hrane, predstojeće regulatorno ograničenje za PFAS znači da će se njegova primjena na odjeću i pripadajuće komponente povećavati.
"Industrija mora prihvatiti da će biti izazova i otkrića poput najnovijih saznanja", rekao je Kloeters iz Fjällrävena. "Industrija će morati zajedno raditi kako bi se oslobodila tih štetnih kemikalija."