Dugo prije nastanka aplikacije ChatGPTja, morali ste da posjetite turističku agenciju da biste osmislili i rezervisali svoju idealnu rutu. Ipak, realnost je da većina putnika ovog ljeta neće razgovarati sa turističkim agentima licem u lice, ili čak ni online. Umjesto toga, alati za generativnu vještačku inteligenciju će sve više igrati ulogu u pomaganju da odlučimo gdje ćemo ići. Istraživanje iz 2024. godine globalne konsultantske firme Oliver Wyman LLC pokazalo je da je više od četrdeset jedan procenat putnika iz SAD i Kanade nedavno koristilo ovu novu tehnologiju za inspiraciju i kreiranje putovanja što je porast od trideset procenata u odnosu na prethodnu godinu. Jedna turistička agencija prihvata tu neminovnost, koristeći vještačku inteligenciju da vam pomogne da vaše emocije pretvori u itinerare.

Ako najnoviji skup alata za planiranje putovanja može poslužiti kao pokazatelj, taj procenat će sigurno rasti. Ogromno poboljšanje modela jezika vještačke inteligencije brzo se prilagođava načinu na koji istražujemo svoje odmore. Uzmite za primjer Gem, virtuelnog turističkog agenta koji pokreće Google, ili Mindtrip, kolaborativni alat za kreiranje itinerara koji vam pomaže da planirate putovanja sa prijateljima potonji čak koristi slike sa Instagrama kao inspiraciju. Drugi alati vještačke inteligencije pomažu putnicima da pronađu najbolje hotelske cijene i avionske karte.
Naravno, modeli vještačke inteligencije još uvijek ne mogu da se mjere sa moći ljudskih turističkih savjetnika koji imaju puls o svojim destinacijama i mogu vam pomoći da identifikujete svoje precizne želje, ali su daleko napredovali. Ovdje su najnoviji alati koje smo testirali prije ljetne sezone putovanja i ono što smo smatrali najkorisnijim.
Od 2023. godine, Google postepeno proširuje mogućnosti Geminija, svog asistenta pokretanog vještačkom inteligencijom. Besplatno uz Google nalog, Gemini vam sada omogućava da kreirate prilagođeni "Gem" za svoja putovanja u suštini digitalni "konsijerž" koji pamti vaše preferencije, bilo da ste ljubitelj moderne umjetnosti, avantura van utabanih staza ili lokalne kuhinje. Za razliku od Google pretrage, koja se ističe pružanjem statičnih informacija, Gemini je dizajniran za otvoreno, 'konverzaciono razmišljanje', čak i ako počinjete sa nejasnom idejom, sve vrijeme koristeći lični profil koji ste mu dali.
Gemini se, naravno, povezuje sa vašim Gmailom, Google Driveom, mapama, letovima, hotelima, pa čak i YouTubeom. To znači da vaši itinerari, potvrde o rezervaciji i izvori inspiracije mogu da žive u jednom ekosistemu i mogu se dijeliti jednim klikom.
Google Gemini preporučio mi je da posjetim majansko arheološko nalazište Xunantunich u San Ignaciju tokom mog puta u Belize. Foto: Depositphotos
Nakon što sam postavila svoj Gem i unijela svoje specifične putne sklonosti - priroda prije nego muzeji, butik hoteli prije nego veliki brendovi i bez previše turističkih znamenitosti—zatražila sam da mi isplanira dug, četvorodnevni vikend od Vašingtona, DC, do Belizea, destinacije koju dobro poznajem. Moji dodatni parametri pretrage: živa lokalna gastronomska scena i aktivnosti na otvorenom koje su jedinstvene za tu zemlju.
Gemini je predložio boravak u planinskom gradiću San Ignasio, sa jednodnevnim izletom na ostrvo Caye Caulker. Itinerar se oslanjao uglavnom na majanska nalazišta i kultne smještaje u prašumi koji su bili udaljeniji u džungli nego što bih želio, uz napomenu da mogu odabrati butični hotel bliži gradu. Takođe nije uzeo u obzir udaljenost kada je zgusnuo izlet na ostrvo u isti dan kada je bio moj povratni let iz Belizea.
Nakon što sam pojasnila da me više zanimaju pješačenje i ronjenje, Gemini me je usmjerio ka selu Hopkins umjesto San Ignasija. Sa pristupom grebenu i kulturnim iskustvima koje nudi lokalna autohtona Garifuna zajednica, ovo je bila mnogo bolja opcija. Ponovljeni zahtijev dao je potpuno drugačiji (ali jednako kredibilan) itinerar, što je podsjetnik da ovi modeli ne proizvode uvijek identične rezultate.
Kada sam postala još preciznija, tražeći "iskustva vođena zajednicom" u Hopkinsu, San Ignasiju i Caye Caulkeru, naišla sam na ograničenje: kulturne ture u manjim gradovima Belizea često postoje neformalno, rekao je moj AI konsijerž, prenose se usmenim putem ili kroz lokalne mreže, a ne putem interneta. Zatim je naveo specifične pojmove za pretragu i preporučio mi da se raspitam dok sam tamo.
AI alati daju i preporuke za aktivnosti na otvorenom koje su jedinstvene za tu zemlju. Foto: Depositphotos
Za razliku od univerzalnih četbotova, Mindtrip je napravljen posebno za planiranje putovanja, kombinujući generativnu vještačku inteligenciju sa sadržajem koji je provjerio realan tim saradnika, plus vizuelni interfejs koji prikazuje mape, recenzije, slike i itinerere na jednom ekranu. Upit na početku traži osnovne lične informacije i putne preferencije, recimo, da li ste ranoranilac ili noćna ptica, na primjer—što pomaže u preciznijem definisanju preporuka koje se izvlače iz pretrage i, kao i iz biblioteke od približno 25.000 ručno odabranih vodiča za destinacije. Zatim možete razgovarati sa digitalnim "konsijeržom" kako biste dodatno precizirali svoje opcije. Koristite jednostavni meni na lijevoj strani ekrana da dodate mjesta od interesa i promijenite njihov redosljed na vašem itinereru, koji se nalazi na desnoj strani ekrana, jednostavnim prevlačenjem. Možete čak i pozvati porodicu ili prijatelje da se pridruže vašem itinereru, tako da možete zajedno dizajnirati putovanje.
"Mnogo toga što se dešava u generativnoj vještačkoj inteligenciji je vrlo tekstualno," kaže Michelle Denogean, marketing direktorka Mindtrip Inc. Mindtrip rezultati se prikazuju na podijeljenom ekranu - numerisana lista se pojavljuje na lijevoj strani, sa podebljanim tekstom i plavim kvačicama pored mjesta i aktivnosti koje preporučuje, dok se na desnoj strani pojavljuje mapa u boji sa svim tim mjestima prikazanim kao oznake. Njegova vrijednost postaje još jasnija kada postavite ciljano pitanje. Kada sam tražila iskustva povezana sa lokalnim zajednicama u Hopkinsu, San Ignaciju i Kej Kolkeru, Mindtrip je nadmašio Googleov Gemini.
Pregršt skrivenih opcija kada pitate agencije digitalni "konsijerž' odmah istraži i uklopi u itinerere. Foto: Depositphotos
U Hopkinsu je prikazao Lebeha Drumming Center, popularno mjesto za časove Garifuna bubnjanja. Takođe je preporučio Palmento Grove Garifuna Eco-Cultural & Healing Institute, gdje sam na prethodnom putovanju naučila da pravim hudut - riblji paprikaš na bazi kokosa koji se služi sa pireom od plantažnih banana.
U San Ignaciju je preporučio Ajaw Chocolate, gdje možete napraviti svoju čokoladu i naučiti o istoriji kakaa u Belizeu, kao i posjetiti subotnju zelenu pijacu u gradu. Smatrala sam da su njegovi rezultati tačniji od nekih konkurenata; bio je u stanju da označi da su restorani u pričama koje sam čitala trajno zatvoreni, zahvaljujući svojoj vojsci za provjeru činjenica koja redovno ažurira liste.
Ovo je jednostavno, ali korisno. Ako ste upoznati sa praćenjem cijena letova na Google-u, cijenićete to što od marta sada možete isto da radite i za hotele. Idite na Google stranicu za pretragu hotela, unesite destinaciju i datume, a zatim uključite opciju "praćenje cijena hotela".
Kayak nudi sličan alat za praćenje cijena hotela. Pokrenite pretragu za mjesta u određenoj destinaciji i pronaći ćete opciju da dobijate obavještenja kada se cijene promjene, na vrhu stranice sa rezultatima.
Da li ste ikada sačuvali Instagram reel u nadi da ćete ponoviti neko putovanje ili isprobati aktivnost koju ste vidjeli? Novi alat "Trip Matching" od Expedia Group Inc. ima za cilj da vam upravo to omogući. Otvorite reel, pritisnite dugme za dijeljenje i pošaljite ga direktno na @expedia na Instagram aplikaciji. Zatim otvorite svoju direktnu poruku sa Expediom, i u roku od nekoliko minuta dobićete predloženi itinerer zasnovan na sadržaju iz reela koji ste podijelili.
Ako želite osetiti magiju Marakeša, AI asistent će preporučiti posjetu bazaru sa začinima. Foto: Depositphotos
Testirala sam ovaj proces sa reel-om koji sam napravila sa mog putovanja u Maroko 2023. godine, koji jednostavno prikazuje nastup dvojice gitarista u luksuznom butiku hotelu u porodičnom vlasništvu, Riad Kniza u Marakešu. Expedia je generisala kratak opis hotela, zatim najbolji period za posjetu i listu najvažnijih stvari koje treba raditi u tom području sa linkovima ka aktivnostima na Expedia, kao i skrivena mjesta i četvorodnevni itinerer "za doživljaj čarolije Marakeša bez žurbe."
Loša strana: nisu bili uključeni konkretni provajderi tura ili linkovi za itinerer osim hotela, tako da ćete taj dodatni dio istraživanja morati obaviti sami. Prijedlozi su bili usmjereni ka kulturnim aktivnostima, uključujući istraživanje Medine, spa tretman u hamamu i čas kuvanja marokanske kuhinje, ali su takođe preporučeni "skriveni dragulji" kao što je Jardin Secret, manje posjećena alternativa za Jardin Majorelle.
Kada sam dodatno istraživala i tražila konkretne provajdere sa kojima mogu da rezervišem, rečeno mi je da direktno kontaktiram prodavce—La Maison Arabe za čas kuvanja, Les Bains de Marrakech i Spa Royal Mansour—ili da odem na Expediju. To ovaj alat čini više zabavnim početnim mjestom nego sveobuhvatnim rješenjem.
Čari Indije za manje - Going mi je uštedio novac na letu za Nju Delhi. Foto: Depositphotos
OK, ova nije vještačka inteligencija, ali bi ipak trebalo da je preuzmete ako pažljivo pratite cijene avio-karata, kao što to čini mnogo ljudi ovog ljeta. Besplatna verzija aplikacije Going će vam slati obavještenja kada se pojave bilo kakve povoljne ponude za domaće letove, a takođe će vam omogućiti da pratite određene rute za precizirane datume. Premium pretplata od 4,08 dolara mjesečno dodaje obavještenja o međunarodnim ponudama letova, uključujući "greške u cijenama" koje se povremeno pojavljuju sa izuzetno visokim popustima, dok Elite članstvo od 16,58 dolara mjesečno dodaje ponude za karte u prvoj i biznis klasi. Još jedna nova funkcija, "Going With Points", pomaže vam da pronađete i rezervišete ponude za letove sa bonus poenima i miljama.
Od kada sam se prijavila na probni period Premium članstva prošle nedjelje, aplikacija mi je poslala ponudu za "grešku u cijeni" od 453 dolara za povratni let u ekonomskoj klasi do Nju Delhija, povratni let iz San Franciska na Air India, sa jednim presjedanjem koji se može rezervisati putem Google Flights, plus povratni let od 265 dolara iz Međunarodnog aerodroma Washington Dulles do Kostarike, za koji sam preporuku za rezervaciju dobila u roku od dva dana.
Niste na aplikaciji? Prijavite se na sajtu Goinga, i ona će vam takođe slati ova obavještenja putem emaila.