Rim, grad koji već duže posustaje pod teretom preposjećenosti, očekuje dodatnih 30 miliona putnika tokom Katoličkog jubileja ove godine. Istovremeno, niz novih hotela sa pet zvjezdica takmiči se da privuče pažnju posjetilaca.
Među renomiranim brendovima koji su nedavno postavili zastavu u Vječnom gradu, dva koja su izazvala najviše pažnje su Romeo Hotel Roma i Bvlgari Hotel Roma. Uprkos slično povoljnim lokacijama u blizini Piazza del Popolo, hoteli nude dramatično različite vizije savremenog ugostiteljstva. Bloomberg je boravio u oba - evo kakva su nam zapažanja.
Romeo Roma
Desetogodišnje, kompletno renoviranje istorijske palate pokrenuto je od strane čuvene arhitektice Zahe Hadid. Njeni arhitektonski projekti karakterističnih vijugavih, futurističkih linija izgledaju kao da su preuzeti sa svemirskog broda. Međutim, Hadidova je preminula 2016, a vlasnik hotela, napuljski biznismen Alfredo Romeo (po kome je hotel dobio ime), angažovao je drugog arhitektu da završi projekt u saradnji sa njenim studijom. Kao rezultat, enterijer palate ima kostur njene strukture zakrivljene, asimetrične forme koje štrče sa zidova, talasasti uzorci na podovima uz mnoge površinske elemente koji deluju nedovoljno usklađeno sa cjelokupnim dizajnom.
Ove naizgled dodatne karakteristike uključuju vodeni zid od poda do plafona u lobiju, koji svijetli u promjenljivim duginim bojama; kakofoniju skulptura i slika na zidovima lobija, recepcije i zajedničkih prostora; kao i toliko ultra-retkog, ultra-skupog drveta makasar ebanovine (dramatično drvo sa tamnosmeđim i crnim prugama iz Indonezije) da se zapitate da li je išta od stabala ostalo na svijetu.
Gosti mogu da plivaju iznad rimskih rušeina. Foto: Romeo Roma hotel
Hotel Bvlgari
Odlikuje ga temeljno renoviranje ogromne zgrade iz doba Musolinija, koju je izvela italijanska firma ACPV Architects. Rezultat: enterijer preplavljen višebojnim mermerom i svijetlim drvetom. Bvlgari brendiranje je dovoljno prisutno kroz uramljene skice njihovog nakita na zidovima, knjige o dizajnu na policama, ćebad sa logotipom na krevetima, dovoljno da ne ostavi sumnju gdje boravite ali i da se ne osjećate kao da ste slučajno ušetali u prodavnicu nakita.
Sličan suptilan pristup primenjen je u stvaranju osjećaja mjesta. Za razliku od Bvlgari hotela u Milanu, koji imitira estetiku grada kroz umjerene enterijere, ovdje postoji dovoljno blještavila da znate da ste u Rimu. Različiti mermeri su prisutni na podovima i zidovima; tepisi su bogate, ali pomalo zastarjele žute boje; zavjese su tamnocrvene poput volovske krvi – prava eksplozija boja koje biste pronašli u bilo kojem od istorijskih palata grada.
Soba u hotelu Bvlgari. Foto: Bvlgari Roma
Sobe
Hotel Romeo Roma ima ukupno 74 sobe i u središtu svake nalazi se dvostrana, drvenom furnirom obložena struktura koja služi kao pregrada. Okrenuta ka krevetu, struktura ima ogledalo koje se pretvara u TV pritiskom na dugme tako možete ležati i gledati Netflix ili uživati u panoramskom pogledu na sebe (i eventualnog saputnika). S druge strane strukture je kupatilo, sa odvojenim tušem i toaletom iza staklenih vrata. U mnogim aspektima, ova pregrada je čudo dizajna i pametno, estetski prijatno rješenje za razgraničavanje prostora u skučenom okruženju. Međutim, kupatilo koje nije otvoreno prema spavaćoj sobi je prijatnije rešenje, jer ponekad (zapravo, uvijek) želite da ove dve prostorije budu odvojene.
Iako otvoreni ormar djeluje kao da nema dovoljno prostora za garderobu, centralna struktura uključuje pametno skrivene fioke. Lijepi detalji uključuju dekorativni kamin koji kao da izbija iz drvenih zidova. Veliki prozori gledaju na dvorište, što će kada je toplije vrijeme omogućiti izvrsan pogled na prolaznike.
Ali krevet, čija skulpturalna drvena podloga završava širokom osnovom, najviše odaje Hadidin prepoznatljiv stil, što je prikladno, jer je ovaj autor udario članak o ispupčeni okvir najmanje dva puta.
Kupatilo u hotelu Bvlgari. Foto: Hotel Bvlgari Roma
Hotel Bvlgari odlikuju hektari drveta i mermera u 114 gostinskih sobana kojima se nije štedjelo. Tu su brojni mali detalji koje se se nadamo da pronadjemo u luksuznim hotelima, ali ih rijetko nalazimo. Glavni prekidači za svjetla, zavjese i utičnice nalaze su u udubljenim noćnim ormarićima, tako da su kablovi i utikači pametno skriveni. Namještaj je premium dizajna, ali ne toliko komplikovan da bi izgledao zastarjelo za nekoliko godina, a vrata su toliko čvrsta da buku iz hodnika ili bilo kakvu buku jednostavno ne čujete. Tišini doprinosi i lokacija hotela: zgrada gleda na mauzolej cara Augusta, što znači da bučnih komšija neće biti uskoro.
Sve u svemu, sobe su dovoljno elegantne da osjećate stil, ali dovoljno intimne da dizajnerski detalji brzo postanu neprimjetni, idealna kombinacija za putnike kojima je luksuz norma, a ne opsesija.
Hrana
Kada je hrana u pitanju hotel Romeo Roma ima dvije glavne restoranske opcije. Restoran Il Cortile, koji zauzima zadnje dvorište i zatvorenu kolonadu stubova, takođe je obložen makasarskom ebanovinom. Meni nudi lagane hotelske specijalitete s rimskim uplivom na paste, salate i predjela, a kada vremenski uslovi to dozvoljavaju obećava osvježenje na otvorenom za goste koji se odmaraju pored bazena sa staklenim dnom, koji lebdi iznad antičkih rimskih iskopina.
Il Cafe u hotelu Bvlgari. Foto: Hotel Bvlgari Roma
Ali, glavna atrakcija hotela je raskošni restoran u kojem šefuje zvjezda kuhar Alain Ducasse pod nazivom Il Ristorante Alain Ducasse. Stolovi postavljeni ispred otvorene kuhinje i tim vrhunskih kuhara u besprjekornim bijelim mantilima stvaraju teatralnu atmosferu. Nije naročito rimski, ali je teško osporiti kvalitet hrane. Degustacioni meni od 300 evra uključuje inventivna jela, koja kulminiraju sa izvrsnim desertima. Moj omiljeni bio je čokoladno kafena kreacija sa sladoledom od heljde poslužena unutar ljuske divovskog pasulja. Usluga je izuzetno profesionalna, neformalna i izvrsna, a vinska karta (uz dodatnu cijenu) donosi isto toliko prijatnih iznenađenja kao i jelovnik, sa malim proizvođačima iz Bordeauxa i Burgundije u kombinaciji sa manje poznatim opcijama, poput desertnog vina sa Korzike.
U hotelu Bvlgari su i dva kafića u prizemlju (Il Caffe) i na krovu (La Terrazza), koji su postali mjesta za "vidjeti i biti viđen" među rimskim lokalcima koji se mješaju sa hotelskim gostima. U Il Caffeu, na mjeniju su bezbjedno neprovokativni, besprjekorno pripremljeni klasici italijanske kuhinje: bruskete sa pečenom artičokom, klub sendvič, tartar biftek i slično.
Dnevna soba u apartmanu u hotelu Bvlgari. Foto: Hotel Bvlgari Roma
Na petom spratu hotela, gdje se nalaze Bvlgari Bar i Il Ristorante Niko Romito, meni i usluga su besprijekorni. Dostupan je degustacioni meni (od 160 evra po osobi), kao i podjednako privlačan à la carte meni. Čak i standardna jela poput supe od artičoka ili špageta sa paradajzom toliko su pažljivo pripremljena da su sigurno uživanje, posebno ako uspijete da nađete sto na jednoj od zelenih terasa koje okružuju restoran. I ovdje, kao i u ostatku hotela, usluga je upravo onakva kakvu biste željeli: vedra, diskretna i na usluzi kada je potrebno.
Zaključak
Romeo Roma Hotel ispunjava očekivanja na mnogim nivoima. Osoblje? Izvanredno. Hrana? Odlična. Kreveti? Mekani (ili su barem madraci mekani). Tuš je poput bujice, peškiri luksuzni, a lokacija nekoliko koraka od Piazza del Popola što je ispunjenje sna svakog gosta glavnog grada Italije.
Pa ipak, ima osobenosti koje drugi hoteli u tom rangu nemaju. Na primjer, đakuzi kada smještena tačno iza uzglavlja mog kreveta, do koje se može doći samo penjanjem uz nekoliko glatko lakiranih stepenica. (Izvolite, slobodno je uzmite.) Ili odluka da se u mnogim sobama izlože slike bezličnih žena sa suptilno erotskim prizvukom, dijelo postmodernog umjetnika Mark Kostabija, koji je vrhunac karijere dostigao kasnih 1980-ih, a čija se dijela danas mogu pronaći u Park West Gallery , najpoznatijoj po aukcijama na kruzerima. Ili konj za ljuljanje u igraonici pored lobija koji je, tokom moje posjete, bio postavljen tik do oštrog mermernog okvira. Za neke, ove karakteristike mogu biti odbojne; za druge, vjerujem da će biti privlačne. Svaki hotel tvrdi da je jedinstven, ovaj to zaista i jeste.
Pogled sa terase hotela Bvlgari. Foto: Hotel Bvlgari Roma
Hotel Bvlgari uspjeva da balansira prepoznatljiv dizajn i diskretan luksuz. Ovo je veliki hotel, ali u kojem svaki recepcionar zna vaše ime, čije sobe deluju prostrano ali ne preterano, i gdje je svaki potencijalni izvor nelagode razmotren i rješen. Ukratko, veoma je dobar hotel, čiji šarm je osmišljen da se stopi u luksuznu notu života njegovih bogatih gostiju. Za neke putnike, osjećaće se kao neprimjetan nastavak njihove udobne svakodnevice; za druge, diskretni šarm hotela predstavljaće odmor za sebe.