Sat marke Patek Philippe, koji je Yoko Ono poklonila svom suprugu Johnu Lennonu neposredno prije njegovog ubistva 1980. godine, pronađen je ove godine u Ženevi nakon što je godinama lutao po Evropi i bio predmet dije aukcije. Kada je otkriven, sat je bio u posjedu advokata italijanskog kolekcionara koji ga je kupio na aukciji u Njemačkoj od sada nepostojeće kuće. Sat je, vjeruje se, ukrao bivši vozač Yoko Ono.
Model Patek Philippe 2499 perpetual calendar chronograph, dugo se smatrao svetim gralom među kolekcionarima i jednim od najvrijednijih primjeraka na svijetu. Prema dokumentima, Yoko Ono je 2014. kontaktirala kompaniju u Ženevi kako bi se utvrdila procena sata, koji je kupio italijanski kolekcionar za 600.000 švicarskih franaka. Ovaj potez pokrenuo je pravnu bitku jer je Ono tvrdila da ima pravo vlasništva nad satom. Advokati kolekcionara su se pozivali na činjenicu da krađa nije prijavljena na vrijeme, kako zahtjeva zakon države New York.
U junu 2023. ženevski sud je presudio u korist Yoko Ono, utvrdivši da je sat ukraden i da ga kolekcionar nije mogao zakonito steći na aukciji. Prije nekoliko dana, presuda je i konačno potvrđena nakon što je odbačena žalba kolekcionara. Švicarski Savezni sud je zaključio da nema dokaza da je Yoko Ono namjeravala pokloniti vozaču tako poseban predmet. Prema procenama advokata, vrijednost sata dostiže četiri miliona franaka (oko 4,5 miliona dolara), ali stručnjaci smatraju da njegova historijska i kulturna vrijednost može značajno povećati cijenu i do četiri puta više od procjenjene i tako dostići rekord koji za sada drži Rolex Daytona Paul Newmana.
Slavni glumac je sat prodao 2017. godine za rekordnih 25 miliona dolara. Ovaj kultni primjerak bio je poklon od njegove supruge Joanne Woodward, a na zadnjoj strani ugravirana je poruka: "Drive Carefully" ("Vozi pažljivo"). Sat se isticao svojim crno-krem brojčanikom i tri podbrojčanika, dizajnom karakterističnim za takozvani "exotic dial" verzije Rolexa Daytona iz tog perioda.
Rolex Daytona ne samo da je simbol Newmanove strasti prema automobilskim trkama, već je i postao jedan od najpoznatijih i najpoželjnijih modela među kolekcionarima luksuznih satova širom svijeta. Njegova prodaja na aukciji označila je prekretnicu u vrednovanju satova povezanih sa slavnim ličnostima i njihovim ličnim pričama.
Lennon je bio poznat kao kolekcionar skupih i donekle bizarnih stvari, izvještava New Yorker. Između ostalih, pet stanova u zgradi Dakota na Upper West Side Manhattan u New Yorku, od kojih je jedan služio samo kao magacin za njegove instrumente. Zatim, navode se i tri džuboksa, pa čak i zlatni sarkofag u kojem je sahranjena egipatska princeza, za koju je Ono mislila da je njena reinkarnacija. Ali, misteriozni sat je jedini koji je muzičar nosio na ruci. Magazin navodi da je Ono bila uvjerena da je sat zapravo sve vrijeme u jednom od stanova u Dakoti, dok nije nakon nekoliko decenija pronađen.
Na pozadini je ugravirano "(Just Like) Starting Over Love Yoko 10-9-1980 N.Y.C." To se odnosi na pesmu "(Just Like) Starting Over." Ova pejesma, objavljena 1980. godine na Lennonovom albumu Double Fantasy, slavi obnovljenu ljubav i nove početke, odražavajući njihov odnos nakon perioda razdvojenosti. To se odnosi na period od 1973., kada ga je Ono napustila, a on se upustio u vezu sa asistentkinjom May Pang. Zanimljivo je da je upravo Ono inicirala ovaj odnos. Vjerujući da Lennonu treba prostora, predložila je da započne vezu s Pang, koja je tada radila kao njihova asistentkinja.
U dokumentarcu iz 2023. godine, The Lost Weekend: A Love Story, Pang opisuje svoje iskustvo s Lennonom, pružajući uvid u njihov odnos i izazove koji su dolazili s činjenicom da je bila između njega i Ono. Ona detaljno govori o trenucima emocionalne povezanosti, kreativnoj saradnji i komplikacijama koje su obilježile njihov nesvakidašnji odnos.
Odnos se završio kada se Lennon 1975. godine pomirio s Ono.
Nakon što su obnovili odnos, odlučili su da obnove svoje zavjete na godišnjicu braka. Istog mjeseca objavili su srećnu vijest da očekuju dijete. Sean Taro Ono Lennon je rođen 9. oktobra iste godine, što je takođe bio 35. rođendan tragično nastradalog umjetnika.
Inače, trenutno na Sotheby’s se može naći kolekcija memorabilija iz zabavne i muzičke industrije na kojoj je zastupljen i Lennon. Njegova fotografija, delo Dezo Hoffmanna, prodaje se za 1.200 dolara, a grupna fotografija razreda iz njegove srednje škole košta 1.500 dolara.
U ponudi su i radovi samog Lennona, recimo Alphabet i Bag One Autographed litografije koje koštaju 10 hiljada dolara svaka.
Originalni koncertni program sa događaja Night of a Hundred Stars, koji se održao u London Palladiumu u julu 1964. godine, predstavlja izuzetnu kolekcionarsku vrijednost. Na ovom događaju nastupili su The Beatles, a prisustvovali su i mnogi istaknuti gosti kao što su Laurence Olivier, Richard Attenborough i Judy Garland. Program od 34 strane sadrži crtež Johna Lennona na naslovnoj strani, a prodaje se za 450 dolara.