Haljina koja je ostala zapamćena i po čuvenoj izvedbi "Happy Birthday, mr. President", koju je Marylin Monroe otpjevala nešto prije svoje smrti u čast predsjedniku Kennedyju na gala događaju 1962. godine u Carnegie Hallu, postigla je Guinnessov rekord kao najskuplja haljina ikada prodata na aukciji. Kupila ju je američka firma za organizaciju neobičnih događaja i iskustava "Ripley's Believe It or Not!" za 4.800.000 dolara, 2017. godine.
Ovaj iznos je za samo 200.000 dolara veći od prethodnog rekorda, za haljinu u boji slonovače izrađenu od rajona i acetata, koju je također nosila Monroe u filmu "Sedam godina vjernosti”.
Tragična filmska diva i princeza Diana dominiraju listom vlasnica top 10 najskupljih haljina ikada prodatih na aukciji.
Prije dvije godine Kim Kardashian je izazvala buru na internetu kada je na nekoliko trenutaka prošetala crvenim tepihom Met Gale u originalnoj Monroe haljini, dok je nije zamijenila replikom, jer je nije mogla zakopčati, te je nosila krzneni šal kako bi prikrila otvoreni rajsferšlus. Vlasnici haljine oglasili su se tada povodom opaski da je Kardashian naštetila vrijednosti ovog djela pop-kulturne historije, rekavši da je uz savjete konzervatora odjeće, procjenitelja i arhivista, stanje haljine bilo prioritet te da nisu smjele biti napravljene nikakve izmjene na haljini.
Ali, haljina je zapravo inspirisana drugom divom: Marlene Dietrich. Naime, dizajner Jean Louis kreirao je niz scenskih kostima za Dietrich i njene kabaretske nastupe u Las Vegasu tokom 1950-ih i 1960-ih godina, a svjetlucava uska haljina jedna je u nizu tih kreacija. Originalna haljina imala je 2.500 kristala i bila je toliko uska da je dizajner morao ušivati na samoj Monroe. Bazirana je na skici legendarnog američkog dizajnera Boba Mackieja kada je imao 21 godinu i kao početnik radio kod Louisa. Jedan je fan ponudio da otkupi haljinu od Ripley’sa za 10 miliona, ali su oni odbili ponudu.
Luksuzne memorabilije dostižu i 11 puta veću vrijednost od procijenjene
Iznenađujuće visoke prodajne cijene i sve veća zainteresovanost kolekcionara za memorabilije: predmete koji imaju sentimentalnu ili historijsku vrijednost, obično povezanu s poznatim osobama, događajima ili periodima, učinile su da ovo tržište dostigne 475 milijardi dolara prošle godine, prema istraživanju Econ Market Research.
Ista analiza procjenjuje da će se proširiti na 762 milijarde dolara do 2032. godine. Prema tekstu Venus Feng za Bloomberg, glavni pokretači rasta su kolekcionari iz Azije, privatne banke i porodični biznisi koji u prosjeku odvajaju 11 posto svojih prihoda za ulaganje u umjetnička djela i memorabilije. Darren Julien, osnivač Julien’s Auctions, navodi se u tekstu, kaže i da su hedge fondovi postali njihovi redovni klijenti.