Svi naiđemo na periode kada se junk nagomila, i ne mislim samo na mailove. Podaci kažu da prosječna kuća u Americi ima 300.000 stvari. Vrijeme je za proljećno čišćenje? Ne znate odakle da počnete? Konsultujte metodu vjerovatno najpoznatijeg gurua za čišćenje, ili još bolje: počnite zarađivati od junka kao jedan od njenih mnogobrojnih konsultanta. Japanska konsultantkinja i autorka Marie Kondo postala je globalni fenomen svojim revolucionarnim pristupom čišćenju i organizaciji doma, što ju je dovelo ne samo do svjetske slave, već i do prihoda koji se procjenjuje na osam miliona dolara.
U bestseleru "The Life-Changing Magic of Tidying Up", koji je prodat u 11 miliona primjeraka, Kondo predstavlja svoju jedinstvenu KonMari metodu, koja podstiče pojedince da zadrže samo stvari koje "bude radost" i da se oslobode onih koje nemaju taj efekat.
Knjiga, kao i popularni serijal na Netflixu, postali su kulturni fenomen, inspirišući milione ljudi da ponovno procijene svoj odnos prema materijalnim stvarima. Izraz "magično", koji ne bi nužno išao uz čišćenje kuće, odnosi se na potencijalni transformišući uticaj sređivanja i organizacije na dom, mentalni sklop i opšte blagostanje. Ona je to, uz efikasan biznis model, uzdigla na rang filozofije življenja koja poziva ljude da se okrenu ka stvarima koje zaista vole i cijene, što potencijalno može dovesti do pozitivnih i transformišućih promjena u životu pojedinca.
Za nju, koja je konsultantskim poslom u vezi sa čišćenjem počela da se bavi sa samo 19 godina, definitivno jeste. Na svom sajtu nudi edukativni paket za sve one koji žele da postanu konsultanti i rade po njenoj metodi (kurs košta 500 dolara), zatim i online prodavnicu sa "stvarima koje Marie voli", od dekorativnih predmeta za kuću, posuđa u japanskom stilu do praktičnih predmeta koji omogućavaju lakše čišćenje i organizaciju.
Da li život zaista počinje tek kada stavite svoj dom u red?
"Pravi cilj sređivanja nije smanjenje broja stvari ili organizacija prostora", kaže Kondo na zvaničnoj stranici. "Krajnji cilj je svakodnevno probuditi radost". Taj cilj - ta unutrašnja svrha - može biti vodič za sve što radimo, i širi se i izvan doma. To ona naziva kurashi, što bi se pojednostavljeno prevelo kao "idealan način na koji provodite vrijeme". Zapravo, riječ je, o fokusu na ono što je dragocjeno i na moć prosuđivanja šta zaista jeste ili nije vrijedno zadržati u životu. To, smatra ona, produbljuje naš odnos prema stvarima koje su zaista dragocjene i koje nam donose radost.
"Organizacije takođe imaju potrebu za proljećnim čišćenjem", smatra kolumnista Bloomberg Opiniona Adrian Wooldridge i navodi da je nered prirodan dio života na poslu koliko i privatnog, te da svakoj organizaciji treba sređivanje "a la Marie Kondo". Menadžerske hijerarhije se umnožavaju. Sastanci se umnožavaju. Bilješke postaju sve duže. On navodi i rezultate online ankete sprovedene među 7.000 čitalaca Harvard Business Review kao dio istraživanja o usložnjavanju birokratije, gdje je prosječni učesnik radio u organizaciji sa šest ili više nivoa. U velikim organizacijama (sa više od 5.000 zaposlenih) postojalo je osam nivoa iznad radnika na prvoj liniji. Zaposleni su izjavili da provode prosječno 27 odsto vremena obavljajući birokratske zadatke kao što su pisanje izvještaja ili dokumentovanje.
Evo kako kurashi može pomoći u sređivanju menadžerskog nereda:
Kategorizacija: Metoda se zasniva na sređivanju stvari po kategorijama, a ne po prostorijama. To znači da se slične stvari sakupljaju i pregledavaju zajedno, čime se olakšava donošenje odluka o tome šta zadržati. Slično tome, organizujte poslove, zadatke ili projekte po kategorijama umjesto da ih raspoređujete prema hijerarhijskoj strukturi.
Redoslijed sređivanja: Kondo predlaže određeni redoslijed sređivanja: odjeća, knjige, papiri, (različite stvari) i predmeti od emocionalnog značaja. Ovaj redoslijed pomaže postupnom povećanju vještina donošenja odluka. Pratite redoslijed sređivanja koji odražava vaše poslovne potrebe. Na primjer, počnite sređivanjem rutinskih ili često ponavljajućih procesa prije nego što pređete na složenije oblasti.
"Da li je ovo vrijedno?": Ključno pitanje koje se postavlja tokom procesa sređivanja kuće je: "Budi li to radost?". Ako predmet ne izaziva radost, preporučuje se da se oslobodite njega, bez obzira na praktičnu ili sentimentalnu vrijednost. Drugim riječima: da li su zaista svi ti sastanci u kalendaru neophodni? Koji su istinski vrijedni? Kojem problemu treba da se posvetimo, koji potencijalno može donijeti najveći benefit? Na primjer, u namjeri da poveća efikasnost, CEO Dropboxa Drew Houston svojevremeno je otkazao većinu redovnih sastanaka zaposlenih iz kalendara i zabranio dodavanje novih sastanaka na dvije nedjelje.
Slaganje odjeće: Kondo je postala poznata po posebnom načinu slaganja odjeće, koji omogućava da se svaki komad jasno vidi i zadrži u ormaru. Principe efikasnog skladištenja možete primijeniti u upravljanju resursima. Razmislite o tome kako organizovati informacije, dokumentaciju ili digitalne resurse da biste poboljšali pristupačnost i efikasnost.
Sve je u tajmingu: Važan dio procesa čišćenja je, naravno, osim riješenosti, i to da odredite vrijeme za ovaj proces, ali kada isplanirate da to uradite u kontinuitetu, dakle, bez odlaganja, ili sjeckanja na faze, bez obzira na koji period se plan odnosi. I da, baš kao i u kući, održite taj red kada ga jednom uspostavite, što je ujedno i najveći izazov.