Kako bi privukli mlađe generacije i klijente iz kripto zajednice, luksuzni brendovi polako uvode opciju plaćanja kriptovalutama. Tim putem krenuo je i Gucci koji će od kraja maja u trgovinama u pet američkih gradova omogućiti plaćanje kriptovalutama, a ovog ljeta i u svim ostalim sjevernoameričkim trgovinama. S druge strane, postoje i oni koji su skeptični prema ovakvom načinu plaćanja.
Gucci će od ovog mjeseca početi prihvatati plaćanja u kriptovalutama u SAD-u, dok industrija luksuza poduzima probne korake u univerzumu digitalne imovine.
Kupci u nekim trgovinama u New Yorku, Los Angelesu, Miamiju, Atlanti i Las Vegasu moći će plaćati digitalnim tokenima od kraja maja, navodi se u saopćenju italijanske modne kuće. Ovog ljeta usvojit će ovu opciju plaćanja u svim svojim sjevernoameričkim trgovinama.
Praćenje trendova
Gucci, u vlasništvu Kering SA, u početku će prihvatiti 10 kriptovaluta uključujući Bitcoin, Bitcoin Cash, Ether, Dogecoin i Shiba Inu.
Kompanija se pridružuje modnom dizajneru Philippu Pleinu, čija je internetska trgovina počela prihvatati kriptovalute 2021. godine. Plein je u intervjuu krajem aprila rekao da očekuje da će kupovine obavljene digitalnim tokenima porasti ove godine, te da je prihvatanje kriptovaluta "njegovoj kompaniji donijelo mnogo novih klijenata'' iz kripto zajednice.
Glavni izvršni direktor Keringa Francois-Henri Pinault u februaru je rekao da Gucci i druge modne kuće poput Balenciage imaju inovacijske timove koji gledaju na prilike povezane s metaverzom i web3 - verzijama interneta izgrađenim oko blockchain tehnologije, kriptovaluta i nezamjenjivih tokena.
"U ranoj smo fazi onoga šta se može dogoditi, ništa nije sigurno'', rekao je tada Pinault. Pristup Keringa i njegovih brendova više je "testiraj i uči" nego "čekaj i vidi", rekao je, dodajući da kripto plaćanja imaju "vrlo teške" pravne i fiskalne implikacije.
Privlačenje mlađih generacija
Odluka da se prihvate kripto plaćanja pokazuje kako luksuzni brendovi pokušavaju privući mlađe generacije potrošača služeći se novim trendovima, poput kreiranja odjeće za digitalne likove. Ali nisu svi proizvođači luksuzne robe uvjereni u ovaj koncept. Axel Dumas, izvršni predsjednik Hermesa, upozorio je ranije ove godine na rizik od "hipe" oko metaverzuma, rekavši da bi to mogao biti način da se "lako zaradi".
Bitcoin i kriptovalute počele su rasti 2020. i prošle godine dok su centralne banke i vlade pokrenule neviđene poticaje u ekonomijama koje je poharao Covid-19. To bikovsko tržište naglo je završilo u novembru, jer je rastuća inflacija prisilila centralne banke da zauzmu jastrebovski stav.
Bitcoin je više od 40 posto niži od svog vrhunca, a mnogi manji tokeni pretrpjeli su još strmiji pad. Među značajnim kripto skepticima su investicijska legenda Warren Buffett i njegov dugogodišnji poslovni partner Charlie Munger, koji su prošle sedmice ponovili svoj prezir prema imovini poput Bitcoina.
Gucci je ostvario više od polovice Keringovog prihoda u prvom tromjesečju ove godine. Modnu kuću nedavno su pogodile izolacije u Kini, gdje se vlada borila da obuzda ponovno pojavu Covid-19.