Kad se Johnny Depp nedavno vratio na crveni tepih premijerom drame na Filmskom festivalu u Cannesu, njegov su film kao i nekoliko drugih financirali Saudijci.
Deppov Jeanne du Barry i još dva filma koja su se natjecala za Zlatnu palmu na središnjem događaju filmske industrije u gradu na jugu Francuske imali su saudijske producente. Kraljevina je također sponzorirala brojne popratne događaje u Cannesu: saudijsku kino večer s koktelima i DJ-em, reklame na naslovnicama posebnih kanskih izdanja časopisa Variety i Hollywood Reporter te dvosatni forum na kojem su izvršni direktori s Bliskog istoka i Sjeverne Afrike davali savjete o pronalaženju kapitala, partnera i lokacija za snimanje u tom dijelu svijeta.
Rušenje predrasuda
Promotivni plakati nudili su subvencije redateljima koji tamo odluče snimati filmove. Štand Saudijske Arabije na Marché du Filmu, događaju koji je dio paralelnog programa festivala gdje filmaši traže sponzore, bio je među najvećima i objeručke je dočekivao posjetitelje na terasi s pogledom na Sredozemno more.
Čelnici filmske industrije iz Saudijske Arabije, koji su intervjuirani u Cannesu pod uvjetom da ostanu anonimni, vjeruju da će se filmom razbiti predrasude o toj zemlji. Izjavili su kako je postati regionalna filmska sila prvi, lako ostvariv korak, a festival je prilika da se pokaže sve veće znanje u toj zemlji i njezina spremnost da se ono proširi lokalno i globalno.
Strategija Kraljevine ima dvojak cilj: subvencijama, filmskim studijima i ulaganjima u kina razviti domaće tržište te privući interes stranih producenata i međunarodnih medijskih kuća. Fond za kulturni razvoj Saudijske Arabije objavio je u Cannesu da postoje dva fonda vrijedna 180 milijuna dolara za produkcijsku infrastrukturu i ulaganja u filmsku industriju, prenosi Variety.
"Dobro je da nas ne doživljavaju samo kao zemlju s novcem i najvećim paviljonom u Cannesu", rekao je Emad Eskander, direktor fonda Red Sea i koproducent filma prikazanog na otvaranju festivala. "Ove filmove bira žiri, jako smo ponosni."
Ekspanzija Kraljevine u filmskoj industriji bila je prije nekoliko godina nezamisliva. Početkom 1980-ih filmovi su zabranjeni pod pritiskom vjerskih konzervativaca, a Saudijci su morali putovati u Bahrein ili Ujedinjene Arapske Emirate kako bi gledali filmove u kinima. Tek 2018. godine kina su se počela otvarati diljem zemlje i ponovno se pokrenulo lokalno filmsko tržište. Prvi film prikazan u kinima nakon ukidanja zabrane bio je Crna pantera.
Renesansu najviše podupiru Javni investicijski fond Saudijske Arabije i inicijativa Neom. Neom je projekt vrijedan 500 milijardi dolara koji uključuje izgradnju objekta na obali Crvenog mora ukupne površine gotovo veličine Belgije, koji će biti namijenjen putnicima željnim luksuza i industrije visoke tehnologije, ali i turizma. Fond Red Sea radi s Neomom na promicanju lokalne filmske industrije u Kraljevini i nudi financijsku potporu redateljima. Kraljevina je također uložila u esport i videoigre te je izdvojila milijarde dolara za nogometne zvijezde, timove i sponzorstva turneja.
Princ Mohammed bin Salman mijenja imidž kraljevstva, snažno ulaže u industrije izvan okvira svoje osnovne djelatnosti - proizvodnje nafte, modernizira gospodarstvo i zakone te nastoji razgraničiti prostor između popularnog imidža zemlje i kontroverzi poput rata u Jemenu, ubojstva novinara Jamala Khashoggija, pitanja ljudskih prava i uhićenja disidenata.
Komedija Ibrahima Alkairalaha Sattar, o skupini hrvača slobodnim stilom, od prosinca je prodala oko 900 tisuća ulaznica, što je rekord za saudijski film. Suosnivač produkcijske kuće Telfaz11 boravio je u Cannesu tražeći distributere za potencijalnu prodaju u Kini, Indoneziji i SAD-u. Alkairalah je dobio potporu i od bogatih saudijskih obitelji povezanih s fondom Red Sea.
Njegova je tvrtka potpisala ugovor za osam filmova s Netflixom 2020. godine, što je signal da Hollywood ovu zemlju i tržište arapskog govornog područja smatra atraktivnim.
Najveći uspjeh fonda Red Sea, produžene ruke Red Sea International Film Festivala iz Jeddaha pokrenutog 2019. godine, bio je povratak Deppa u francuskoj drami o posljednjoj službenoj ljubavnici kralja Luja XV., Jeanne Béc, ostvarenju vrijednom 20 milijuna eura. Eskander je odbio komentirati koliko je financiranja osigurano u kasnoj fazi, ali je rekao da je to uglavnom zato što je "film sam po sebi bio dobar".
Redateljica filma, glumica poznata kao Maïwenn, kazala je na konferenciji za novinare kako je njezin film bilo teško financirati prije nego što se uključio fond Red Sea.
"Jako sam ponosna što su film producirali Saudijci", rekla je. "Mentaliteti se mijenjaju. Bit ću vrlo ponosna otići tamo i predstaviti svoje ideje za film."
Maïwennini francusko-alžirski korijeni smatraju se ključnom kvalifikacijom za podnošenje zahtjeva za potporu, rekao je Eskander. Fond Red Sea podržao je više od sto filmova ukupne vrijednosti 14 milijuna dolara, a prema informacijama na njihovoj internetskoj stranici, namijenjen je redateljima arapskog ili afričkog podrijetla.
-- U pisanju pomogli Matthew Martin i Sam Dagher