Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) pozvala je vlade da provedu strože etičke smjernice za umjetnu inteligenciju (UI), reagirajući na apel više od tisuću stručnjaka koji su tražili moratorij na nove sustave umjetne inteligencije.
"Svijetu su potrebna jača etička pravila za umjetnu inteligenciju: to je izazov našeg vremena", izjavila je u četvrtak u Parizu glavna direktorica kulturnog i znanstvenog tijela UN-a Audrey Azoulay.
Samoregulacija industrije nije dovoljna da bi se izbjegle etičke štete uzrokovane daljnjim razvojem sustava umjetne inteligencije, ustvrdio je UNESCO. Azoulay je pozvala na provedbu preporuke o umjetnoj inteligenciji koju je UNESCO usvojio 2021. godine.
Svojim je pozivom UN-ova organizacija reagirala na apel više od tisuću stručnjaka koji su tražili moratorij na nove sustave umjetne inteligencije, izjavila je.
Iz UNESCO-a su izrazili zabrinut zbog mnogih etičkih pitanja koja su ove inovacije pokrenule, posebice pitanja diskriminacije i stereotipa, kao i dezinformacija, zaštite osobnih podataka te ljudskih i ekoloških prava.
Iz UNESCO-a još kažu da će njegove preporuke pružiti alate koji će osigurati da se "razvoj umjetne inteligencije pridržava zakona, izbjegavajući štetu i osiguravajući da, kada je šteta učinjena, odgovornost i mehanizmi za obeštećenje budu dostupni onima koji su pogođeni".
Umjetan inteligencija i tržište rada
Podsjećamo, nedavno istraživanje provedeno na uzorku od 800 ispitanika pokazalo je kako svaka peta osoba (22 posto) smatra kako bi u narednih 10 godina mogla ostati bez posla zbog napretka tehnologije, odnosno umjetne inteligencije, dok trećina (31 posto) misli kako će vjerojatno doći do izumiranja njihova zanimanja, ali ne tako skoro.
S druge strane, gotovo polovica radnika (47 posto) sigurna je kako tehnološki razvoj neće rezultirati nestankom njihova zanimanja, odnosno kako ih nikakav robot ili umjetna inteligencija ne mogu zamijeniti.
Osobe sa srednjom stručnom spremom nešto češće strahuju da bi mogli biti zamijenjeni, i to već u idućih 10 godina (23 posto), nego što to vjeruju ispitanici s višom (21 posto) i visokom stručnom spremom (17 posto).