Zimski period idealan je za čitanje knjiga. Pored toga što su odlične za opuštanje, sticanje koncentracije i učenje, knjige vam pružaju mogućnost da besplatno posjetite druge gradove, planete ili čak postanete neko drugi i živite novi život.
Umjesto što novac trošite na skupe restorane, zabavne parkove, klubove - knjižare nude dobru zabavu za malo novca, a biblioteke čak besplatno.
Novinari Bloomberg Adrije provjerili su koji nas to naslovi čekaju u 2023. godini i kakva je naša čitalačka kultura, ali i koji su to problemi s kojima se susreću izdavači iz Bosne i Hercegovine.
Izdavačka kuća Connectum radi na objavljivanju izabranih djela pisca Envera Čolakovića, koja bi trebala biti objavljena tokom 2023. godine.
"Čolaković ima veliki broj naslova koji nikad nisu publicirani, ostali su u rukopisu. Jedan od tih naslova trebao bi ove godine ugledati svjetlo dana, 60 godina otkako je napisan", kaže za Bloomberg Adriju direktor Connectuma Ajet Arifi.
Između ostalog, rade i na objavi obnovljenog izdanja iz 1944. godine "Legende o Ali-paši", jednog od najznačajnijih bh. romana i knjige po kojoj je Čolaković najpoznatiji. Arifi navodi kako objavu ovih djela posmatraju kao doprinos kulturnoj historiji BiH.
Još jedna knjiga koja će obilježiti 2023. svakako je autobiografsko djelo Abdulaha Sidrana, koja govori o njegovom životu.
Ove godine Connectum radi na projektu sa osam autora koji će napisati osam romana o jednoj od najaktuelnijih tema u svijetu u posljednjim godinama – migraciji.
Arifi kaže kako čitalačka publika u našoj zemlji preferira domaće klasike.
"Između svega toga bljesne neko novo ime koje je obećavajuće, koje na neki način nama izdavačima otvara nadu da ćemo ipak imati jednu uspješnu smjenu generacije pisaca", zaključuje Arifi.
Knjiga kao bijeg od svakodnevnice
Izdavačka kuća Buybook godinu je počela pripremama naslova domaćih i stranih autora koji će biti objavljeni. Prema riječima Ene Hasečić, forma dnevnika publici je predstavljena početkom 2022. godine, a ove godine, među do sada objavljenima, naći će se i dnevnik autorice Olje Savičević Ivančević.
"Ranije su objavljeni dnevnici poznatih imena iz svijeta književnosti – Almin Kaplan, Lana Bastašić, Predrag Finci, Selvedin Avdić i Marko Pogačar – što je publika odlično prihvatila i što se u konačnici pokazalo kao uspješan izdavački poduhvat", objašnjava Hasečić.
Dosadašnji podaci Buybooka svjedoče da su najčitaniji romani, te zbirke priča i poezija.
Ove godine čitaoci će imati priliku čitati i više svjetskih bestselera poput:
- "Ptice pjevice" - Christy Lefteri
- "Crni leptiri" - Priscilla Morris,
- "Sporedne ulice"- Perhat Tursun
- "Gledajte kako plešemo" - Lejla Slimani
- "Slobodna"- Lee Ypi
- "Djevice"- Alex Michaelides
- "Anomalija" - Herve le Telliere
Tradicionalnu kupovinu koja uključuje dolazak u knjižaru, šetnju među policama i listanje knjiga, promijenila je pandemija te kupovinu prebacila u online sferu.
"Ljudi su tada više vremena provodili u kućama i knjiga im je bila neka vrsta bijega od svakodnevnice. Sada smo se već vratili na staro, ponovo su aktuelni regionalni sajmovi knjiga te Buybookove tradicionalne manifestacije poput Proljeća u Buybooku ili Noći knjige, kada Buybookove knjižare u Sarajevu i Tuzli posjeti nekoliko hiljada čitalaca", objašnjava Hasečić za Bloomberg Adriju.
Džepne knjige
Robert Fair de Graff izazvao je revoluciju u Americi kada je 1939. godine došao na ideju da lansira knjigu koja će biti jeftina i dostupna svima. Džepna knjiga je praktična, idealna da se spakuje u kofer i ponese na putovanje ili ubaci u ručnu torbu i čita u gradskom prevozu na putu do posla.
Prošle godine džepnim knjigama okrenula se i izdavačka kuća Art Rabic. Goran Mikulić, direktor ove kuće, objašnjava za Bloomberg Adriju kako je izdavanje ove vrste knjige jeftinije te će taj format preovladavati u izdavaštvu.
Art Rabic paralelno će izdati i nekoliko knjiga koje izlaze iz ovog formata. Jedna od njih je "Sarajevo blues" – knjiga o ratnom Sarajevu i sarajevskoj bolnici Koševo.
Druga knjiga je "Kriza religije" autora Ivana Cvitkovića, koja je, kako kaže Mikulić, izuzetna.
"Treba znati čitati knjigu. Ta knjiga je nevjerovatan dokument. Iza toga stoji jedan veliki rad, to se vidi", objašnjava Mikulić.
Drugi mjesec 2023. obilježen je promocijama knjiga. Tako će između ostalog u Mostaru biti održana promocija knjige Dragana Markovine "14. februar 1945". Roman koji govori o dešavanjima u samo jednom danu simbolično će biti promovisan 14. februara.
Finansije su i u ovom sektoru problem. Nedovoljna podrška države dovodi do toga da izdavači uglavnom ovise sami o sebi, a izdavanje naslova prolongira se i po nekoliko mjeseci.
Čitalačku bh. scenu prošle godine obilježila je knjiga bh. glumca Feđe Štukana "Blank" – objavljena 2019. godine. Roman koji priča o životu i smrti, politici i vjeri, te mržnji i ljubavi, u Hrvatskoj je u decembru proglašen najprodavanijom knjigom u 2022 godini.
Čitajte više: Knjiga bh. glumca najpopularnija u Hrvatskoj
Nova izdanja kako domaćih tako i stranih pisaca obilježit će ovu godinu, a kako je to rekao engleski pisac Neil Gaiman - "Knjiga je san koji držite u ruci"– stoga, čitajte.