Teqvoly, urbani sport, obilježava svoje prvo desetljeće postojanja. Radi se o sportu koji je temeljen na odbojci i stonom tenisu, a igra se na posebnom zakrivljenom stolu, TEQ stolu. Potencijal ovog sporta trenutno nije ispunjen koliko bi mogao biti. Bosna i Hercegovina ima i svoju žensku i mušku reprezentaciju a svjetski interes za ovim sportom je obilan.
Teqvoly je utemeljen u Mađarskoj 2012. godine, a pravila nalažu da učestvuju četiri igrača, odnosno dva po ekipi, bez obzira na spol i godine. Sport slijedi poen-format bodovanja i može se igrati na raznim površinama poput betona, pijesaka i akrila. Takmičenja se održavaju u zatvorenom ili otvorenom prostoru.
Adni Challenger, CEO ACAR Events i predsjednik Teqvoly saveza BiH, osoba koje je uvela Teqvoly u bh. mali svijet, rekao je za Bloomberg Adriju da je održavanje Teqvoly turnira privuklo veliku pažnju svih generacija. U posljednje dvije godine, popularnost ovog sporta raste.
"Sport je u posljednje vrijeme postao biznis. Međutim, potencijal ovog sporta trenutno nije ispunjen koliko bi mogao biti, a za to su potrebna ulaganja", rekao je Challenger.
Muška i ženska reprezentacija su prošle godine osvojili bronzanu odnosno srebrenu medalju na Teqvoly turniru.
"Budući da smo već na našem prvom reprezentativnom nastupu zabilježili odlične rezultate, plafon je naravno svjetska i evropska titula i ne čini se nedostižnom", dodao je.
Vrlo blizu je i uspostava suradnje sa Svjetskom odbojkaškom federacijom.
"Imamo za cilj da uđem pod krov te institucije i napravimo Teqvoly olimpijski sport do kraja ovog desetljeća", ističe Challenger. "Potencijalna dobit je velika, ali su potrebne i investicije kako nas samih, tako i institucija koje trebaju podržati inovativne projekte."
Suradnja na Adria razini je u razvitku. Prikupljeno iskustvo je glavni pokretač širenja ovog sporta.
"Adria region je svakako tržište na koje želimo u budućnosti da se širimo, ali ukoliko je to moguće još i šire. Imamo iskustvo iza sebe tokom protekle dvije godine s približno 65 organizovanih turnira te smo spremni i sposobni biti partner onima koji prepoznaju ovaj sport kao dobru investiciju za budućnost", rekao je Challenger.
Challenger je svoje prve korake započeo u centrali svjetskog Teqvolyja u Mađarskoj. Iako postoji određena potpora bh. institucija, najveća ulaganja su i dalje iz Mađarske.
"Organizovali smo turnire na minusu od 25 stepeni na vrhu planina, ali i u južnim gradovima kao što je Mostar gdje su temperature dosezale plus 40 stepeni", dodao je.
Što se tiče ostalih pravila, Teqvoly kao sport dozvoljava igračima maksimalno tri dodira, kao što je to slučaj u odbojci, a lopta se nakon toga mora prebaciti na protivničku polovinu, odnosno zakrivljenu površinu na drugoj strani. Jedno od ključnih pravila jeste da se ne dozvoljava fizički kontakt između igrača i stola, čime je rizik od povreda minimalan.