RM Sotheby’s u Monaku će ovog vikenda ponuditi jedini trkački automobil kojim je Michael Schumacher pobijedio i na Velikoj nagradi Monaka u sezoni 2001. i osvojio titulu svjetskog šampiona Formule 1 te iste godine. Nadimak mu je "Krunski dragulj", a procjenjuje se na najmanje 15 miliona evra.
Prodaja dolazi nakon talasa nedavnih aukcija visoko-profilisanih predmeta koji ukazuju na to da interesovanje za memorabilije iz Formule 1 nikada nije bilo veće. Iako su predmeti koje su koristili 'bogovi' ovog sporta oduvijek postizali visoke cijene, broj onlajn i uživo aukcija koje nude takve artefakte iz velikih aukcijskih kuća, kao i rekordne sume koje se postižu, postaju gotovo manične.
U aprilu, kaciga Ayrton Senne iz McLaren-Honda F1 ere prodata je za skoro milion dolara, čime je oboren prethodni rekord koji je držala kaciga Charles Leclerca Bell HP77, prodata 2023. godine za 306.000 evra. "Bilo je ludo", kaže portparol RM Sotheby’sa Ethan Gibson. Prije deset godina, dodaje, aukcijska kuća možda čak ne bi ni ponudila takav predmet: "Tada je F1 bila veoma nišna. Ne vjerujem da bi bilo mnogo interesovanja."
Ferrari F2001, Schumacherov "Krunski dragulj" prodaje se ovog vikenda u Monaku. Izvor: RM Sotheby's
Dana 4. maja, Broad Arrow Auctions zatvorio je više od 130 lotova F1 memorabilija kupcima iz 26 zemalja (ukupno: 571.500 evra). Na aukciji na jezeru Komo u Italiji, kuća će ponuditi i kolekciju regularnih automobila koje su nekada vozili F1 vozači, uključujući sedmostrukog svjetskog šampiona Lewis Hamiltona. "F1 kolekcionarski predmeti i dalje su naš najaktivniji sektor tržišta memorabilija", kaže Matt Coles, specijalista za Broad Arrow. Dana 3. maja, tokom vikenda Velike nagrade Majamija, Bonhams je prodao više od 236.000 dolara vrijednosti F1 suvenira, uključujući Leclercovu potpisanu kacigu sa trke u Turskoj 2020. za 57.600 dolara.
Prošlog mjeseca, Hamilton je potpisao ekskluzivni ugovor sa kompanijom Fanatics Collectibles o prodaji trkačkih predmeta koje je nosio, nakon što je njegova kolekcionarska kartica prodata za oko milion dolara u decembru. Čak će se i Honda Racing Corp. priključiti trendu u avgustu, nudeći dijelove motora iz Senninog automobila iz sezone 1990.
Kako F1 doživljava eksploziju popularnosti u SAD, privlačeći milione gledalaca po trci i pored toga što nema američkog vozača ni pobjedničkog američkog tima, raste i tržište odbačenih predmeta iz ovog svijeta. Čini se da svi žele da osjete dio glamura, znoja i slave Formule 1.
Kaciga Sebastian Vettela iz 2011. Red Bull F1 prodata je za 36,875 evra ove godine. Izvor: Broad Arrow Auctions
Svi su zvijezde
Stari predmeti koje su koristile legende ovog sporta oduvijek su imali svoju publiku. Trkačka odjela šampiona poput Stirling Mossa (22.000 dolara), pa čak i manji predmeti kao što su viziri za kacige (1.000 dolara), održavaju posao kućama poput Heritage Auctions još od 1970-ih.
Ali sve to blijedi u poređenju sa pravim F1 bolidima, koji privlače najbogatije kolekcionare. Godine 2017, Sotheby’s je prodao Schumacherov Ferrari F2001 sa pobjedničke trke u Monaku za rekordnih 7,5 miliona dolara. Do 2022, još jedan Schumacherov Ferrari, F2003-GA, prodat je za skoro 15 miliona dolara u Ženevi. U 2023, Hamiltonov Mercedes F1 iz 2013. prodat je za 18,8 miliona dolara na aukciji u Las Vegasu.
Nije iznenađenje da predmeti koje su koristili legendarni šampioni Formule 1 donose visoke cijene, ali sadašnje ludilo obuhvata i vozače koji nikada nisu kročili na pobjedničko postolje - a kamoli osvojili titulu.

"Charles Leclerc može da stavi kacigu i ona automatski postaje vrijedna i poželjna. Lando Norris nikada nije osvojio svjetsko prvenstvo, ali je zvijezda" kaže Gibson iz RM Sotheby’sa. Atmosfera oskudice dodatno podstiče potražnju: samo 20 vozača iz 10 timova takmiči se svake sezone, i većina nosi novu kacigu za svaku trku. Sjajna, specijalno dizajnirana kaciga Norrisa iz trke u Majamiju već je na putu da postane kolekcionarski dragulj.
Gibson kaže: "Svi su oni globalne zvijezde, čak i oni koji završavaju kao 15. do 20. u plasmanu."
Više od same trke
Interesovanje za stare dijelove i majice iz boksova raste čak i dok gledanost F1 bilježi pad u odnosu na vrhunac iz ranih 2020-ih. (Velika nagrada Majamija 2025. imala je pad gledanosti od 30 odsto u poređenju sa prethodnom godinom.)
Nisu u pitanju samo višemilionske prodaje; čak su i odbačene komponente na cijeni: McLaren diskovi za kočnice pretvaraju se u zidne satove koji koštaju 1.422 dolara. Lampe napravljene od šrafova točkova iz Mercedes-AMG Petronas bolida iz 2014. koštaju 818 dolara. Coles iz Broad Arrows-a kaže da čak i kacige sa treninga današnjih F1 vozača imaju "zagriženu" publiku.
"To je tako kul stvar za pokazivanje prijateljima", kaže Kevin Fisher o svom Ferrari press kitu sa Velike nagrade Francuske 2001, potpisanom od strane Schumachera, tadašnjeg šefa FIA-e i tima Scuderia Ferrari Jean Todta, i brazilskog vozača Rubens Barrichella. Fisher, portparol Hagerty Inc.-a, kupio je ovaj mali trofej za oko 100 dolara u butiku u Beverli Hilsu prije dvadesetak godina.
Čak se i delovi trkačkh automobila, kao ovaj Ferrari F10 volan prodaju za ogromne sume ($27,600). izvor: RM Sotheby's
Trke u Majamiju, Las Vegasu i drugim novim tržištima stvaraju bazu imućnih kupaca koji su spremni da investiraju u ovu glamuroznu strast. Oni kupuju kacigu jer vjeruju da će joj vrijednost porasti – ne nužno zato što se bude rano da gledaju trku u Singapuru.
"Povećanje interesovanja dolazi od ljudi koji vjeruju da prave investiciju koja može da im donese finansijski povrat", kaže Vincenzo Landino, autor F1 newslettera Business of Speed. "F1 signalizira višu klasu kupca, kolekcionara ili investitora."
Takođe je tačno da društvene mreže poput TikToka privlače nove, raznovrsne publike koje možda ne gledaju svaku trku (ili nijednu), ali postaju opsjednute određenim vozačima kao što su opsjednute glumcima ili muzičkim zvijezdama. Oscar Piastri, (24), recimo, nema nijednu titulu, ali ima strastvenu bazu fanova - posebno među tinejdžerkama - čak i u mestima poput Aberdina u Škotskoj. Ollie Bearman (20), ima 2,7 miliona pratilaca samo na Instagramu; George Russell (27), ima 6,6 miliona. Takvi fanovi možda neće dati šest cifara za kacigu, ali će bez problema platiti 185 dolara za plakat koji je Russell potpisao u Las Vegasu.
Schumacherove Ferrari Nike prodate za $25,200, 2019. Uz Sennu i Hamiltona, sedmostruki šampion je najtraženiji vozač Formule 1 od strane kolekcionara. Izvor: RM Sotheby's
"Kupci memorabilija često imaju ličnu vezu sa predmetom koji žele", kaže Coles iz Broad Arrows-a. "Sve više, oni traže predmete koje je koristio njihov omiljeni aktuelni F1 vozač. Pametno je razmišljati o sljedećoj velikoj zvijezdi."
Uspeh Netflixove serije Formula 1: Drive to Survive pokazao je da u sportu ima prostora i za povremene gledaoce, ne samo za fanatike. Nije slučajnost što nova Netflix serija F1: The Academy počinje 28. maja, dok Apple Original Films sprema film F1 sa Brad Pittom, koji izlazi krajem juna.
Hamilton je jedan od producenata filma. Ta saradnja će, prema Gibsonu, samo dodatno povećati vrijednost opreme koju je koristio tokom svoje dominantne trkačke ere, uz koju je odrasla čitava generacija. "Mislim da će film dodatno pojačati apetit za F1 memorabilijama – opremom, dijelovima, kolekcionarskim predmetima, svime."
Ove Formula 1 i druge trkačke kacige prodate su na Broad Arrow online aukciji 2024. godine. Izvor: Broad Arrow Auctions