Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt jutros je donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH - ovim je osigurao finansiranje novih izbornih tehnologija, ali i isplatu duga prema slovenskoj firmi Viaduct.
Novac za nove izborne tehnologije
Na stranici OHR-a objavljene su Schmidtove odluke koje, naglašeno je, odmah stupaju na snagu i odmah se objavljuju na službenoj internet stranici Ureda visokog predstavnika i u Služenom glasniku BiH.
Ovim izmjenama omogućava se isplata profita Centralne banke BiH, koji je do sada bio blokiran. Prema odluci, profit Centralne banke BiH, utvrđen od Upravnog vijeća, raspodijelit će se Centralnoj izbornoj komisiji BiH, a za uvođenje novih tehnologija za potrebe Općih izbora u 2026. godini.
Schmidt naglašava da se ključne reforme, koje se tiču uvođenja novih tehnologija u izborni sistem, kao što su elektronska identifikacija birača i skeneri glasačkih listića, ne mogu provesti bez osiguranog budžeta. Sredstva za nabavku ovih tehnologija nisu planirana u nacrtu budžeta za ovu godinu.
"Ovom odlukom, Centralna banka može staviti svoje prihode na raspolaganje institucijama BiH u svrhu osiguranja transparentnih i fer izbora", poručio je Schmidt. Odlukom je precizirano i da preostala sredstva iz dobiti Centralne banke mogu biti korištena isključivo za potrebe finansiranja državnih institucija, čime se jačaju fiskalna stabilnost i institucionalni kapaciteti BiH.
Kako je riješen slučaj Viaduct
Istovremeno, određen je i način izmirenja duga prema firmi Viaduct - bit će isplaćen kroz novac prikupljen od akciza i to iz dijela koji je trebao pripasti Republici Srpskoj. Schmidt je obrazložio da budžetska stabilnost ovog entiteta neće biti pogođena ovom odlukom.
Schmidt navodi da ne postoji iskren interes da se ovi problemi riješe i izbjegnu posljedice koje će na kraju osjetiti svi građani BiH, jer će Viaduct pokušati novac uzeti od državnih institucija, iako je, kako tvrdi, Republika Srpska odgovorna za dug.
Bloomberg Adria je ranije pisala da su arbitraže pokrenute ili najavljene protiv BiH, entiteta, kantona ili kompanija koje posluju u državi teške više od milijardu eura.
Slovenska firma "Viaduct" tužila je Bosnu i Hercegovinu zbog toga što je Vlada Republike Srpske prekinula koncesioni ugovor. BiH je još u maju prošle godine izgubila spor i dužna je platiti odštetu, ali kako isplate nije bilo, kamate su u međuvremenu rasle i dug je dostigao iznos od 55,8 miliona eura, zaključno s 1. martom ove godine. Dodatno, tužilac traži i plaćanje 487.457 eura na ime troškova izvršnih postupaka koje je pokrenuo.
Viaduct je, podsjetimo, početkom marta ove godine podnio nadležnim sudovima više prijedloga za izvršenje u cilju naplate duga i to putem zapljene i prodaje objekata Centralne banke BiH u Banjoj Luci, Mostaru i Distriktu Brčko. Nedugo zatim, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) saopćila je da ju je službeno obavijestila Evropska organizacija za sigurnost zračne plovidbe (EUROCONTROL) da je, na osnovu sudske odluke, naloženo zamrzavanje svih daljnjih isplata EUROCONTROL-a prema BHANSA-i, kao rezultat arbitražne presude donesene u korist Viaducta.
Schmit je danas poručio da "Centralna banka BiH više neće strahovati od gubitka imovine, te da BHANSA sada može osigurati pozitivan ambijent za kontrolore leta koji rade ključni posao".
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...