Carine na uvoz automobila i poljoprivrednih proizvoda su glavni kamenovi spoticanja u trgovinskim pregovorima Evropske unije (EU) i Amerike, koje pokušavaju da postignu preliminarni sporazum, kažu dobro obavješteni izvori. EU traži da carine na poljoprivredne proizvode budu najviše 10 odsto, dodaju izvori. Mehanizam kompenzacije carina na automobile, koji su predložili pojedini proizvođači, za sada se ne razmatra, jer EU strahuje da bi mnogi mogli da presele fabrike u SAD.
EU je pripremila niz kontramjera kao odgovor na Trumpove carine na čelik i aluminijum, a predložiće još jedno odlaganje primjene ako dođe do postizanja sporazuma, dodaju izvori. EU je pauzirala mjere kako bi omogućila pregovore, a trebalo bi da ponovo stupe na snagu u utorak.
Američki predsjednik Donald Trump za sada nije javno komentarisao pregovore, a sporazum će zavisiti od njega, kažu izvori. Trump je prethodno poslao pisma na adrese lidera dvadesetak zemalja, kojima se jednostrano određuju carinske stope. Evropska komisija je odbila da komentariše tekuće pregovore.
SAD i EU pregovaraju o početnom sporazumu, po kojem će Amerika vjerovatno uvesti carine od 10 odsto na veći dio uvoza iz EU. Medicina, avioindustrija i još neke privredne grane mogle bi da dobiju izuzeće od carina. EU se takođe zalaže za niže carinske stope na žestoka pića i vina, kao i za ublažavanje carina od 50 odsto, koje je Trump uveo na čelik i aluminijum. Amerika je predložila carinu od 17 odsto na poljoprivredne proizvode.
Sporazum bi takođe obuhvatio necarinske barijere, saradnju u oblasti ekonomske bezbednosti i strateške kupovine. Početni okvir sporazuma bi podrazumevao da SAD i EU nastave da pregovaraju o specifičnim detaljima, dodaju izvori.
Trump je ovog mkeseca prijetio da će uvesti carinu od 50 odsto na uvoz iz EU, a rok za uvođenje carina ističe 1. avgusta. Amerika je takođe uvela carine od 25 odsto na automobile i autodelove, a carine na metale je udvostručila. Predsjednik radi na uvođenju sektorskih carina u drugim oblastima, uključujući farmaceutske proizvode i poluprovodnike, a nedavno je najavio carinu od 50 odsto na bakar.
Pošto je ishod pregovora još uvek neizvjestan, EU je nastavila da priprema kontramjere, koje će uvesti ukoliko ne bude zadovoljna rezultatima. Evropski zvaničnici odobrili su potencijalne carine na američku robu vrijednu 21 milijardu evra, u odgovor na Trumpove carine metale. Ove carine posebno će pogoditi pojedine američke države, kao što je Luizijana koja u EU izvozi soju. Evropske carine takođe bi bile udarac na američke izvoznike poljoprivrednih proizvoda, živine i motocikala.
EU je takođe pripremila proširenu listu carina, a robu vrijednu 72 milijarde evra, kao odgovor na Trumpove takozvane recipročne carine na automobile. Evropa bi ovim carinama mogla da obuhvati avione kompanije Boing, automobile proizvedene u Americi, kao i burbon. EU sprovodi konsultacije sa državama-članicama, kako bi način da se izbori sa Trumpovim carinama, ali i da efikasnije kontroliše izvoz i javne nabavke.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...