Cijena nafte skočila je nakon što je CNN prijavio da američki obavještajni podaci pokazuju da se Izrael sprema da napadne iranska nuklearna postrojenja. CNN je prenio da još uvijek nije donesena konačna odluka u vezi s napadom.
Nafta Brent skočila je iznad 66 dolara po barelu dok je West Texas Intermediate (WTI) porastao čak 3,5 odsto prije nego što je izbrisao dobitke. Podsjetimo, cijena nafte kreće se volatilno od prošle nedjelje, prateći razvoj iransko-američkih nuklearnih pregovora.
Ako Amerika i Iran uspiju da se dogovore, na tržištu bi mogli da se pojave dodatni bareli nafte, koji bi doveli do prekomjerne ponude. Međutim, ako Izrael napadne Iran, to bi zaustavilo pregovore i donijelo nove tenzije na Bliskom istoku. Prije samo nekoliko dana, cijena nafte je pala kada je Iran signalizirao da je spreman na nuklearni sporazum.
EKONOMIJA
FED mora da bude strpljiv
Dvije zvaničnice Feda naglasile su da centralna banka Amerike mora da bude strpljiva i da pažljivo analizira podatke prije nego što prilagodi svoju monetarnu politiku, u trenutku kada se ekonomija suočava s povećanom neizvjesnošću. Fed bi trebalo da ostane u centralnoj poziciji, a zatim da bude spreman da se kreće agilno – ali ne naglo ili brzo, rekla je predsjednica Feda San Franciska Mary Daly. Predsjednica Feda Clevelanda Beth Hammack poručila je da trenutno najbolja akcija koju FED može preduzeti jeste da sjedi skrštenih ruku i pažljivo analizira podatke.
BERZE
Slijedi pregled stanja na globalnim tržištima kapitala.
Evropa
Evropski fjučersi trguju pretežno u zelenom. Među valutama, švajcarski franak, koji je sigurna luka za investitore, ojačao je na krilima rasta tenzija na Bliskom istoku. Podsjetimo, evropske berze su jučerašnje trgovanje zaključile dobicima, podstaknute opkladama pojedinih stratega na Wall Streetu da će evropske dionice imati najbolje performanse u odnosu na američke u posljednje dvije decenije.
Amerika
Istovremeno, fjučersi na američke indekse trguju u crvenom nakon vijesti da bi Izrael mogao napasti iranska nuklearna postrojenja, dok trgovce brine stabilnost američke ekonomije. Trgovci se klade da će dugoročni prinosi trezorskih obveznica porasti zbog zabrinutosti oko rastućeg javnog duga i deficita budžeta vlade SAD-a.
CADUSD:CUR
CAD-USD X-RATE
0,7202 USD
+0,0016 +0,22%
vrijednost na početku trgovanja
0,7186
posljednja zaključna vrijednost
0,7186
promjena od početka godine
3,5817%
dnevni raspon
0,72 - 0,72
raspon u 52 nedjelje
0,68 - 0,75
Opklade da će prinosi na desetogodišnje obveznice dostići nivo od pet odsto su među najvećim pozicijama. Bloomberg Dollar Spot Index je oslabio 0,4 odsto.
Međutim, kompanije poput Nvidije mogle bi da izgube milijarde dolara. CEO Nvidije Jensen Huang pozvao je američku vladu da ublaži ograničenja na izvoz tehnologije za vještačku inteligenciju u Kinu, upozoravajući da će u suprotnom američke kompanije poput Nvidije izgubiti milijarde dolara prihoda zbog konkurenata poput Huaweija. Huang tvrdi da Kina predstavlja priliku od 50 milijardi dolara za 2026. godinu, i da će, ako američkim dobavljačima tehnologije ne bude dozvoljen ulazak, lokalni kupci taj novac potrošiti negdje drugo.
Azija
Kada je riječ o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, one trguju pretežno u zelenom. Dionice u Hong Kongu i kontinentalnoj Kini rastu preko polovine procenta, dok japanske dionice bilježe gubitke nakon što su podaci pokazali da je izvoz usporio drugi mjesec zaredom zbog američkih carina na uvoz.