Trgovinski pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Kine počeli su u subotu u Ženevi, u pokušaju smirivanja tenzija između dvije najveće svjetske ekonomije. Važnost susreta potvrđuje i sastav delegacija – Washington je u Švajcarsku poslao Scott Bessent, ministra finansija, i trgovinskog predstavnika Jamieson Greer, dok kinesku stranu predvodi vicepremijer He Lifeng.
Kako je objavila kineska državna televizija CCTV, "ekonomski i trgovinski dijalog na visokom nivou" zvanično je otpočeo u podne. Pregovori će trajati dva dana i održavaju se na lokaciji skrivenoj od očiju javnosti, na lijevoj obali Ženevskog jezera, prenosi agencija France-Presse.
Prema navodima novinara, američka delegacija viđena je jutros kako ulazi u hotel Interkontinental, koji američka administracija, često koristi. Na pitanje novinara šta očekuje od razgovora, ministar Bessent je samo okrenuo glavu i nije komentarisao, pre nego što je ušao u crni BMV, prenosi France-Presse.
Uoči pregovora, Donald Trump signalizirao je potencijalno popuštanje, najavivši smanjenje carina na kinesku robu sa 145 na 80 odsto. Iako je ovaj potez okarakterisan kao gest dobre volje, ta stopa carina i dalje bi bila prevelik teret za većinu kineskih proizvoda na američkom tržištu, piše France-Presse, a prenosi Beta.
"Predsjednik želi da reši ovaj problem. Volio bi da se situacija smiri", rekao je američki ministar trgovine Howard Lutnick za Fox News.
Kineska strana je uzvratila carinama od 125 odsto na američke proizvode, što je dodatno zaoštrilo bilateralne odnose i trgovinsku razmenu. Nestabilnost se prelila i na globalna finansijska tržišta, sa učestalim skokovima i padovima berzi.
Ipak, pregovori u Ženevi predstavljaju "pozitivan i konstruktivan korak ka deeskalaciji", ocjenila je, uoči pregovora generalna direktorka Svjetske trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iweala.
Kina u pregovore ulazi sa određenim samopouzdanjem – izvoz iz te zemlje, kako je u petak objavio Peking, porastao je u aprilu za 8,1 odsto, značajno iznad očekivanja analitičara. Ipak, izvoz u SAD bilježi pad od gotovo 18 odsto.
Prema navodima kineske strane, inicijativa za nastavak razgovora došla je iz Washingtona.
Ipak, analitičari ne očekuju brzo rješenje. Mogući su simbolični i privremeni ustupci, ali duboke razlike u pristupu ostaju. Profesor međunarodne trgovine sa poslovne škole CEIBS u Shanghaiu, Su Bin, ocenjuje da carine – čak i ako budu smanjene – ostaju previsoke za normalizaciju trgovine.
Dodatnu prepreku, prema mišljenju stručnjaka, predstavlja i razlika u pristupu: Trump insistira na direktnom sastanku sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom prije finalizacije dogovora, dok Peking zahtjeva da svi detalji budu prethodno razrađeni na ekspertskom nivou.