Dolaskom zime, Sarajevo, ali i drugi veći bosanskohercegovački gradovi iznova se suočavaju s problemom zagađenja zraka, koje svake godine doseže alarmantne nivoe. Uzrok tome je kombinacija loših vremenskih uvjeta, korištenje fosilnih goriva za grijanje i saobraćaj.
Iako su mjere poput prelaska na ekološki prihvatljivije energente i subvencioniranje energetski efikasnih rješenja već predložene, njihova implementacija ostaje sporadična. Rješavanje ovog problema zahtijeva hitne i konkretne korake kako bi se zaštitilo zdravlje građana i poboljšao kvalitet zraka. O tome šta smo do sada uradili i šta trebamo poboljšati pišemo u narednoj sedmici.
Utjecaj nelegalne gradnje
Kada govorimo o zimskom periodu nemoguće je ne spomenuti Bjelašnicu. Međutim, Bjelašnica osim što je olimpijska planina, i jedna je od najpoznatijih u Bosni i Hercegovini, a sve češće je spominjemo u ružnom kontekstu, jer je postala žrtva nelegalne gradnje.
Ovakav način gradnje ugrožava njene prirodne resurse, zbog čega gubi na značaju.
Nekontrolirana urbanizacija uništava staništa divljih životinja, mijenja vodne tokove i povećava rizik od erozije tla. Također, ima veliki utjecaj na zagađenost vode.
Stručnjaci upozoravaju da je hitno potrebno uvođenje strožijih inspekcija i obnova oštećenih područja kako bi se očuvala ekološka ravnoteža.
Banke i elektronske valute
Tržište Bosne i Hercegovine (BiH) postaje sve primamljivije kada je riječ o elektronskim valutama. Elektronski novac polako stiže u BiH, nakon što je Agencija za bankarstvo RS usvojila podzakonske akte, već pristižu i prvi zahtjevi onih koji žele da izdaju elektronski novac.
Ko će prvi zaigrati na ovom novom tržištu i ko se bori za dobijanje licence, domaći ili strani igrači, tema je na koju ćemo pokušati dati odgovor tokom iduće sedmice.
Kada je riječ o bankarskom sektoru BiH, on nastavlja uvećavati dobit uslijed rasta prihoda od kamata i provizija, u narednoj sedmici provjerit ćemo koje su banke lideri na tržištu.