Pozitivna vijest je da Bosna i Hercegovina bilježi najjači turistički rast u regiji, ostvaruje rast u poslovanju distributivnih preduzeća ERS-a, te najavljuje povećanje minimalne plate od 2025. godine. A kao što se često dešava, pozitivnu prati neka negativna vijest. Tako se suočavamo s izazovima na tržištu rada, a zastarjeli devizni propisi ograničavaju priliv stranih investicija i sigurnost međunarodnih transakcija, naglašavajući potrebu za hitnim reformama kako bi se unaprijedio ekonomski potencijal zemlje.
Detalje o pet važnih tema prikazujemo vam kroz grafikone:
BiH ima najjači turistički rast u regiji
Globalni turizam bilježi snažan rast, s očekivanim godišnjim porastom broja dolazaka u Adria regiji od devet posto do kraja 2025. Najveći razvoj predviđa se u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Albaniji, zahvaljujući potražnji za novim destinacijama i konkurentnim cijenama. Ove godine globalni turizam dostiže 1,5 milijardi dolazaka i rekordnih 5,5 biliona dolara potrošnje, što je 24 posto više u odnosu na 2019, prema WTM Global Travel izvještaju.
Analiza: BiH na dnu regionalnog tržišta rada, ali poželjna za strane investitore
Manjak kvalifikovane radne snage predstavlja značajan izazov za evropsku privredu, s 18 posto proizvodnih i 27 posto uslužnih kompanija EU koje ovaj problem ističu kao ključni. Zaposlenost u EU doseže historijskih 75,3 posto, dok je nezaposlenost na rekordno niskih 5,9 posto. Tržište rada je iscrpljeno u Sloveniji i Hrvatskoj, dok u ostatku Adria regije postaje sve uže zbog rasta privrede i iseljavanja, što dodatno smanjuje broj dostupnih radnika.
Prema pokazateljima tržišta rada, na dnu je BiH, gdje i dalje imamo veoma nisku zaposlenost od svega 51,8 posto zbog raširenosti sive ekonomije i niske participacije žena u zapošljavanju (39,1 posto).
Poslovanje i vrijednost akcija distributivnih preduzeća ERS: Elektro Doboj na vrhu
Distributivna preduzeća Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) završila su treći kvartal ove godine s pozitivnim poslovanjem. Elektro Doboj zabilježio je najveći rast dobiti u odnosu na prošlu godinu, dok je dobit porasla i Elektrokrajini Banja Luka, uprkos izazovima s nagomilanim gubicima iz prethodnih godina. S druge strane, pad dobiti zabilježen je kod Elektro Bijeljine i Elektrodistribucije Pale, dok rezultati Elektrohercegovine Trebinje još nisu objavljeni.
Ko može očekivati rast primanja poslije Nove godine: Ugostitelji, građevinci...
Minimalna plata u Bosni i Hercegovini će, prema najavama, biti povećana od 2025. godine. U Federaciji BiH minimalac neće biti manji od 1.200 KM, što predstavlja povećanje za radnike u sedam djelatnosti, dok se u Republici Srpskoj spominje iznos od 1.050 KM, što će utjecati na dvije oblasti.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna neto plata za septembar 2024. iznosila je 1.382 KM, s nominalnim rastom od 9,3 posto i realnim rastom od 8,4 posto u odnosu na prošlu godinu.
Zbog zastarjelih deviznih propisa nema priliva investicija i sigurnog platnog prometa
Zastarjeli devizni propisi u našoj državi otežavaju platni promet s inozemstvom i koče privredni razvoj. Privrednici upozoravaju da trenutna regulativa odvraća strane investitore i zahtijevaju hitne izmjene kako bi se omogućile jednostavnije i sigurnije međunarodne transakcije.
Ograničenja u plaćanju i primanju deviza stvaraju poteškoće kako za građane, tako i za privredu, usporavajući ekonomski rast i priliv investicija.