Južna Koreja će proširiti ulogu nuklearne energije kako bi ispunila svoje klimatske ciljeve. Nova vlada predsjednika Yoon Suk Yeola povećat će udio atomske energije u energetskom miksu kako bi ispunila svoj cilj smanjenja emisija ili nacionalno određeni doprinos, objavila je u četvrtak. Održat će cilj koji je prethodna uprava postavila za smanjenje emisija za 40 posto u odnosu na razine iz 2018. do 2030. godine.
BloombergJužna Koreja još uvijek proizvodi većinu svoje energije od uglja i prirodnig plina.
Yoon, koji je preuzeo dužnost 10. svibnja, promovirao je nuklearnu energiju tijekom svoje predsjedničke kampanje, tvrdeći da bi ona trebala biti uključena u karbon nultom putu zemlje zajedno s obnovljivim izvorima. Ako bi zemlja zadržala planove bivšeg predsjednika Moon Jae-ina o postupnom ukidanju nuklearne energije i politiku dekarbonizacije, cijena električne energije mogla bi skočiti pet puta u odnosu na trenutne razine do 2050., rekao je Yoonov ured u travnju.
Južna Koreja, koja dobiva više od 60 posto svoje električne energije iz ugljena i prirodnog plina te još 30 posto iz nuklearne energije, obećala je postići klimatsku neutralnost do 2050. godine. Nacija se bori s povećanjem udjela obnovljivih izvora, koji čine manje od 8 posto.
Obnovljiva energija nastavit će se koristiti, ali će se zadržati na "razumnoj razini", rekla je vlada. Izgradnja će se nastaviti na reaktorima Shin Hanul br. 3 i 4, koji su ukinuti pod Mjesečevom upravom, a vlada će dopustiti starijim atomskim jedinicama da nastoje produljiti svoj životni vijek, navodi se.
Detaljan plan o tome kako postići cilj NDC-a s vremenskim rokovima i ciljevima za različite sektore bit će objavljen nakon razgovora s relevantnim ljudima u industriji i analize troškova, navodi se u priopćenju. Jedan od ishoda prošlogodišnjih klimatskih pregovora COP26 bio je zahtjev da bi zemlje do kraja ove godine trebale "ponovo razmotriti i ojačati" svoje klimatske ciljeve za 2030.
Južna Koreja će također revidirati svoj sustav trgovanja emisijama ugljika kako bi poboljšala učinkovitost mjere, priopćila je vlada u četvrtak.
Odvojeno, zemlja, koja radi na izvozu nuklearne tehnologije u zemlje uključujući Saudijsku Arabiju i Poljsku, ima za cilj izgraditi 10 reaktora u inozemstvu do 2030. godine, stoji u priopćenju. Južna Koreja će također nastaviti ulagati u razvoj nuklearnih inovacija poput malih modularnih reaktora, priopćila je vlada.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...
Amazon, Meta, Occidental Petroleum i Dow su među prvim članicama grupe Large Energy Users koje podupiru globalno nastojanje da se do 2050. utrostruči svjetski nuklearni kapacitet.
Kao najvažniji korak za Poljsku se pokazala spremnost da se uđe u reforme i prihvati tržišna ekonomija, što je naravno tražilo bolne rezove koje su stanovnici Poljske osjetili na samom početku tranzicije.
U prethodnih 14 godina Al Jazeera Balkans je bila posebno prepoznatljiva po originalnom sadržaju koji se odnosi na dokumentarni segment, ali i po drugim projektima.
Ne samo da je Musk postao nepoželjan u Bijeloj kući zbog svojih kritika nedavno usvojenog zakona o porezu, već produbljivanje njegovog sukoba s Trumpom prijeti da ozbiljno ugrozi i njegovu poslovnu imperiju.
Sankcionisane kompanije kojima su ugašeni računi u bankama, kao posljedica njihovog stavljanja na američku "crnu listu", nisu dobile podršku Narodne skupštine Republike Srpske (RS), a ni Vlade ovog entiteta, za izmjenu Zakona o unutrašnjem platnom prometu.
U dvostranački američki politički sustav ulazi nova politička stranka - osniva je Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i nekadašnji bliski suradnik američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...