Predstojeći talas carina Donalda Trumpa biće selektivniji (usmjereniji), u odnosu na prijetnje koje je povremeno iznosio, kažu savjetnici i saveznici. To bi mogla biti olakšica za tržišta koja su pod stresom, zbog straha od opštih trgovinskih carina.
Trump priprema najavu carina za "Dan oslobođenja" (eng. Liberation Day) 2. aprila (kako on naziva taj dan), kada će predstaviti takozvane recipročne carine koje smatra osvetom/odmazdom za carine i druge prepreke koje dolaze iz drugih zemalja, uključujući dugogodišnje saveznike SAD.
Iako će ova najava predstavljati značajno proširenje američkih carina, kažu zvaničnici upućeni u ovu temu, ona će biti fokusiranija nego prije, kada je Trump razmišljao o globalnoj primjeni carina.
Čitaj više

Evropski odgovor na američke tarife: Koji su mogući potezi
SAD planiraju da uvedu opsežne carine svojim globalnim partnerima već 2. aprila.
22.03.2025

Trumpova promjena američke diplomatije uzdrmala saveznike
Trump iz 2025. nije isti kao onaj iz 2017. godine.
22.03.2025

Da li je zbog Trumpa Macron posljednji predsjednik Evrope?
Ocjena odobravanja Macronovog rada skočila je za pet procentnih poena.
21.03.2025

Trump traži da Fed snizi kamate zbog rastućeg pritiska carina
Trumpova administracija se sprema da objavi novi talas carina 2. aprila, iako tačan obim nije jasan.
20.03.2025
Američki lider će najaviti opsežne recipročne carine na zemlje ili blokove, ali će neke zemlje biti izuzete. Prema trenutnim planovima, administracija ne planira uvođenje posebnih sektorskih carina koje su najavljivane u prethodnim izjavama Trumpa, rekli su zvaničnici.
Ipak, Trump zahtijeva momentalno vidljive rezultate carina, planirajući stope koje će stupiti na snagu odmah, rekao je jedan od zvaničnika. Mjera će vjerovatno dodatno opteretiti odnose sa saveznicima i izazvati barem neku vrstu odmazde, što prijeti eskalaciji. Samo zemlje koje nemaju carine usmjerene ka SAD, i sa kojima SAD imaju trgovinski suficit, neće biti opterećene carinama u okviru plana reciprociteta, rekao je jedan zvaničnik.
Kao i kod mnogih političkih procesa pod Trumpom, situacija ostaje fluidna i nijedna odluka nije konačna dok je predsjednik ne najavi. Jedan savjetnik je prošle nedjelje više puta pomenuo interne "pregovore" o tome kako implementirati carinski program, a neki od najčešćih ratobornih signala dolaze direktno od Trumpa, što naglašava njegov interes za oštro povećanje uvoznih poreza kao izvora prihoda.
On je u petak u Ovalnoj kancelariji rekao da će "2. april biti Dan oslobođenja za Ameriku", dodajući sljedeće: "Svaka zemlja na svijetu nas je prevarila, bila prijatelj ili neprijatelj". Takođe je istakao kako će carinski program (Americi) donijeti desetine milijardi, dok je drugi savjetnik nedavno rekao da bi carine mogle donijeti bilione dolara kroz deceniju.
Zvaničnici Trumpove administracije su u posljednjim danima javno priznali da lista zemalja koje su na meti možda neće biti univerzalna i da druge postojeće carine, poput carina na čelik, možda neće biti kumulativne, što bi značajno smanjilo udarac na te sektore. To uključuje i komentare samog Trumpa, sve više fokusiranog na recipročne mjere.
Ovo djeluje kao povlačenje od njegovih prvobitnih planova o globalnim carinama sa fiksnom stopom, koji su kasnije prerastali u njegov "recipročni" predlog koji bi uključivao i carine i necarinske barijere. Ostaje najasno koje će zemlje Trump uključiti u svoj selektivniji pristup, ali je pomenuo Evropsku uniju, Meksiko, Japan, Južnu Koreju, Kanadu, Indiju i Kinu, rekao je jedan zvaničnik.
Iako je plan konkretniji, Trumpov predlog je i dalje mnogo širi nego što je bio u njegovom prvom mandatu i testiraće volju tržišta da podnese nesigurnost i lavinu uvoznih poreza.
"Biće obimnih carina koje će stupiti na snagu, a predsjednik će ih sam najaviti", rekla je u četvrtak portparolka Bele kuće Karolina Leavitt.
Tržišta preterano procjenjuju opseg carina?
Kevin Hassett, direktor Trumpovog Nacionalnog ekonomskog savjeta, rekao je da tržišta pretjerano procjenjuju opseg carina. "Jedna od stvari koju vidimo od tržišta jeste očekivanje da će zaista obimne carine pogoditi svaku zemlju", kazao je Hassett u intervjuu za Fox Business voditelju Larryju Kudlowu.
"Mislim da tržišta moraju da promijene svoja očekivanja, jer nije istina da nas je svaka zemlja prevarila u trgovini, samo nekoliko zemalja, i te zemlje će imati određene carine", dodao je Hassett. Trump je, takođe, obećao da će te carine kombinovati sa sektorskim carinama na automobile, čipove, farmaceutske lekove i drvo. U istom paketu će, prema riječima Trumpa, biti i specifične carine za auto-sektor.
"To ćemo uraditi 2. aprila, ja mislim", rekao je on na događaju u Ovalnoj kancelariji u februaru. Međutim, planovi za te carine ostaju nejasni i, prema trenutnim informacijama, nije u planu da one budu predstavljene na "Danu oslobođenja", rekli su zvaničnici. Carina na automobile se još uvijek razmatra, a Trump nije isključio mogućnost njenog uvođenja u budućnosti, dodali su. Međutim, izuzimanje ove mjere iz najave 2. aprila bila bi dobra vijest za automobilski sektor, koji je bio suočen sa mogućnošću tri odvojene carine koje bi opteretile lanac snabdijevanja.
Bloomberg
Događaj "Dan oslobođenja" mogao bi, takođe, da uključuje smanjenje nekih carina, iako je to neizvjesno. Trump je uveo, a zatim značajno smanjio carine Kanadi i Meksiku zbog, kako SAD tvrde, neuspjelog pokušaja da se usmjere pošiljke fentanila namijenjene SAD. Sudbina tih carina je još uvek veoma nejasna - pauza uvedena za mnoge od tih carina uskoro ističe, mada bi carine mogle biti potpuno ukinute i zamijenjene recipročnom mjerom, rekli su zvaničnici.
Sekretar za finansije, Scott Bessent, rekao je prošle nedjelje da carine na čelik i aluminijum možda neće nužno biti dodate na stope koje se primjenjuju na svaku zemlju. "Imaću bolju sliku o svemu kako se budemo približili 2. aprilu. Dakle, one bi mogle biti kumulativne", rekao je on za Fox Business i u intervjuu naveo da su oko 15 odsto zemalja najgori prekršioci.
"To je 15 odsto zemalja, ali i ogromna količina našeg trgovinskog obima", rekao je, nazivajući te zemlje terminom "prljavih 15" (eng. Dirty 15) i naglašavajući da su one na meti.
Savjetnici Trumpa razmatrali su, prije nego što su odustali, opciju trostepenih globalnih carina, gdje su zemlje bile grupisane shodno tome koliko administracija njihove prepreke smatra ozbiljnim, kažu ljudi upućeni u planove. O ovoj opciji je ranije izvještavao Wall Street Journal.
Trump vidi carine kao ključni alat za privlačenje novih investicija u SAD i kao način za prikupljanje novih izvora prihoda, za koje se nada da će nadoknaditi smanjenje poreza.
"Carine će učiniti Ameriku konkurentnijom. One će podstaći investicije u Ameriku", rekao je Stephen Miran, predsjednik Trumpovog Saveta za ekonomske savetnike, u intervjuu, odbijajući da detaljnije iznese korake.
Bijela kuća je, takođe, tvrdila da bilioni dolara u obećanjima stranih zemalja i kompanija pružaju dokaz za to da Trumpovi planovi funkcionišu. Miran je prošle nedjelje za Fox Business rekao da su pregovori u toku, kako se približava rok - 2. april. "Mislim da je sasvim razumno očekivati da bismo mogli prikupiti bilione dolara od carina tokom desetogodišnjeg budžetskog perioda, i kao što sam rekao prije, koristeći te prihode za finansiranje nižih stopa za američke radnike i američke kompanije", rekao je.
Ipak, ekonomisti su postavili pitanje da li će carine značajno uticati na deficit, posebno s obzirom na rizik od inflacije ili usporavanja ekonomske aktivnosti. Kompanije bi, takođe, mogle da se prilagode, posebno ako nisu sve zemlje podložne tim porezima. Prihodi od američkih carina usmjerenih prema Kini su porasli, nakon uvođenja 2018. godine, prema istraživanju koje je prošle godine sproveo Peterson Institute for International Economics. U 2022. su (prihodi) dostigli vrhunac, ali su zatim naglo opali 2023. godine.