Vlada Republike Srpske utvrdila je u srijedu set zakona kao odgovor na presudu Suda BiH predsjedniku RS Miloradu Dodiku, a prijedlozi zakona dostavljeni su narodnim poslanicima koji su ih usvojili u četvrtak uveče.
Evo šta je propisano zakonima čije je razmatranje u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), po hitnom postupku, počelo u četvrtak u 15 časova i koji su usvojeni nešto poslije 21 čas. Zakoni su usvojeni u formi u kojoj su predloženi, bez amandmana.
Prijedlog zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH
Ovim Prijedlogom zakona propisuje se neprimjenjivanje i neizvršavanje zakona i zabrana djelovanja "vanustavnih institucija BiH na teritoriji Republike Srpske".
Čitaj više

NSRS usvojila odluku i zaključke o Ustavu BiH i presudi Dodiku
Usvojena jedna odluka i osam zaključaka, zabranjeno djelovanje pojedinih institucija BiH u RS
26.02.2025

Dodik osuđen na godinu dana zatvora
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, proglašen je danas krivim zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini (BiH). Sud BiH je Dodiku izrekao kaznu od godinu dana zatvora. Dodik presudu ne prihvata.
26.02.2025
"Zakon o Sudu Bosne i Hercegovine, Zakon o Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine i Zakon o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu neće se primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske", navedeno je u Prijedlogu zakona.
Propisano je da se zabranjuje rad i postupanje na teritoriji Republike Srpske institucija čiji rad je regulisan navedenim zakonima.
"Nadležne institucije i organi Republike Srpske obavezni su preduzeti sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi obezbjeđenja sprovođenja ovog zakona", glasi jedan od članova Prijedloga zakona.
Izuzimanje od krivične odgovornosti
Predloženo je i da se lica, koja su dužna da postupaju prema odredbama ovog zakona, izuzimaju od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH i krivičnim zakonodavstvom Republike Srpske za krivična djela u vezi s izvršenjem ovog zakona.
"Nadležne institucije i organi Republike Srpske obezbijediće im i pružiti svu neophodnu zaštitu u vezi s primjenom ovog zakona", navodi se.
S ciljem sprovođenja ovog zakona, Vlada Republike Srpske će donijeti potrebne podzakonske propise.
Ostali zakoni
Po hitnom postupku u parlament su upućeni i Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske i Prijedlog zakona o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske
Prijedlogom Zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske dodaje se novi član zakona kojim se definiše "nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa Republike Srpske".
"Službeno ili odgovorno lice u instituciji Republike Srpske ili jedinici lokalne samouprave ili bilo kojem organu jedinice lokalne samouprave, kao i službeno ili odgovorno lice iz Republike Srpske koje obavlja dužnost u institucijama Bosne i Hercegovine, koje ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija ili organa Republike Srpske ili koje spriječi, odnosno na drugi način omete primjenu, sprovođenje ili izvršenje takve odluke, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina", navedeno je u Prijedlogu.
Za ovo krivično djelo, dodaje se, izriče se mjera bezbjednosti zabrana vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti.
Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske
Ovim Prijedlogom zakona propisano je osnivanje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) Republike Srpske, način njegovog rada, organizacija, nadležnosti, ovlaštenja, uslovi i mandat za vršenje sudijske i tužilačke funkcije, imenovanje i premještaj sudija i javnih tužilaca, privremeno upućivanje sudija i javnih tužilaca, ocjenjivanje sudija i javnih tužilaca, disciplinska odgovornost sudija i javnih tužilaca, privremeno udaljenje sudija i javnih tužilaca od vršenja dužnosti, nespojivost dužnosti sudija i javnih tužilaca sa drugim funkcijama, prestanak mandata sudija i javnih tužilaca i druga pitanja u vezi sa radom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Republike Srpske.
"Visoki sudski i tužilački savjet Republike Srpske se finansira iz budžeta Republike Srpske i donatorskih sredstava. Savjet je samostalan i nezavisan organ u Republici Srpskoj, koji se sastoji od Sudskog i Tužilačkog odjeljenja, i ima svojstvo pravnog lica. Savjet ima zadatak da osigura nezavisno, nepristrasno, efikasno i profesionalno pravosuđe. Sjedište Savjeta je u Banjoj Luci. Odgovarajuće prostorije, opremu i godišnji budžet za rad Savjeta obezbijediće Vlada Republike Srpske", navedeno je, između ostalog, u Prijedlogu zakona.
Takođe, dodaje se, sudije, sudije-porotnici, tužioci, predsjednici sudova, glavni tužioci i zamjenici glavnih tužilaca u sudovima i javnim tužilaštvima Republike Srpske, a koji su imenovani odlukom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine prije stupanja na snagu ovog zakona, ostaju i dalje na dužnostima u sudovima i javnim tužilaštvima Republike Srpske na kojima se nalaze u trenutku stupanja na snagu ovog zakona.
"Dodatni sudije koji su imenovani odlukom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine prije stupanja na snagu ovog zakona prelaze u status redovnog sudije stupanjem na snagu ovog zakona", navedeno je.
Propisano je i da Pravilnik o postupku kandidovanja i izbora prvih članova Savjeta donosi ministar pravde u roku 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, a da je Savjet dužan da počne da radi u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu navedenog Pravilnika.
---tekst ažuriran u prva dva paragrafa informacijama o usvajanju zakona