Procjenjuje se da su zgrade odgovorne za 40 posto globalne potrošnje energije i 33 posto emisije stakleničkih plinova. Poboljšanje energetske učinkovitosti neizostavan je dio energetske politike i ciljeva održivog razvoja. Bosna i Hercegovina se obvezala da će od 2024. godine na godišnjoj razini obnavljati tri posto podne površine zgrada koje koriste institucije vlasti površine veće od 250 m².
Kroz projekte Svjetske banke za energetsku učinkovitost u BiH (BEEP i Additional Financing for BEEP) je investirano 39,3 milijuna KM. Obnovljeno je 80 javnih zgrada ukupne površine veće od 246.132 m².
Prema preliminarnim rezultatima popisa koje trenutno provodi Federalno ministarstvo prostornog uređenja, više od 4.000 objekata javne namjene u Federaciji BiH, što je više od 50 posto, zahtijeva implementaciju mjera energetske učinkovitosti.
Govoreći za Fenu, federalni ministar prostornog uređenja Josip Martić rekao je kako se može ostvariti veća energetska efikasnost u javnim objektima u Federaciji BiH te da će Revolving fond omogućiti provođenje mjera energetske efikasnosti u javnim objektima u FBiH putem dodjele bespovratnih sredstava i beskamatnih zajmova u budućnosti.
"Sredstva ovog fonda se koriste za dodjelu zajmova organima uprave s područja FBiH (federalnim, kantonalnim i gradskim/općinskim organima i javnim ustanovama), u skladu s odobrenim programom utroška koji će, na prijedlog Federalnog ministarstva prostornog uređenja, jednom godišnje donijeti Vlada FBiH", pojasnio je Martić.
Smatra da je energetski učinkovita obnova zgrada u Federaciji BiH prilika za nove investicije i pokretanje masovnih građevinskih radova kroz primjenu novih materijala i tehnologija, te održivu gradnju.
"Zahvaljujući suradnji s financijskim institucijama i organizacijama kao što su Svjetska banka, KfW, UNDP, GIZ, USAID i Caritas Švicarske uspjeli smo implementirati brojne projekte energetske učinkovitosti u BiH", rekao je.
Provođenjem aktivnosti u okviru BEEP projekta očekuje se smanjenje emisija CO2 od gotovo 9.000 tona godišnje, dok uštede energije na godišnjoj razini iznose 29,5 milijuna kWh.
"Kroz projekt BEEP smo značajno uspjeli povećati energetske karakteristike ovojnice postojećih zgrada, podići razinu efikasnosti sistema grijanja, hlađenja i ventilacije, zatim povećati efikasnost rasvjete i drugih potrošača električne energije te doprinijeti racionalnijem upravljanju energijom uspostavljanjem energetskog menadžmenta", istakao je Martić.