Škole fudbala u Adria regionu nastoje stvoriti nove sportske zvijezde poput Messija, Ronalda i Mbappea, a sve više njih djeluje pod okriljem privatnih investicija. Iako velike akademije profitiraju od transfera mladih igrača, privatne akademije suočavaju se s višim troškovima za infrastrukturu i plaće trenera. U međuvremenu, bh. aerodromi suočavaju se s izazovima uslijed ponovnog uvođenja takse za putnike, što bi moglo smanjiti broj niskobudžetnih letova. Regionalna vijest je da je preminuo Miodrag Kostić, osnivač i predsjednik MK Grupe.
Imaju li škole fudbala u regionu šansu da stvore novog Messija
Škole fudbala u Adria regionu, koje djeca pohađaju često sa željom da postanu poput Messija, Ronalda, Lewandowskog ili Mbappea, uglavnom djeluju pod okriljem velikih klubova, ali sve je više i onih u privatnom vlasništvu, koje osnivaju poznati treneri i fudbaleri.
Klubovi okupljaju veliki broj polaznika, stvarajući potencijalne igrače za prve timove i profitirajući od njihovih kasnijih transfera. Neke škole unutar velikih klubova ne naplaćuju članarine, dok većina prihoduje značajna sredstva. Privatne fudbalske akademije također zarađuju od članarina, ali suočavaju se s dodatnim troškovima za najam terena i plaće trenera, budući da nemaju svoju infrastrukturu kao tradicionalni klubovi.
Ponovo se uvodi taksa za putnike: Da li je to za bh. aerodrome put za rast ili propast
Aerodromi u Bosni i Hercegovini mogli bi se suočiti s padom broja niskobudžetnih kompanija i putnika, jer se nakon jednogodišnje pauze u aprilu vraća taksa na odlazeće putnike. Stručnjaci smatraju da bi ovo moglo dodatno pogoršati dugove aerodroma. Direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH (BHDCA) ističe da ukidanje takse nije povećalo broj putnika, a na nekim aerodromima je došlo do smanjenja, dok je taksa uzrokovala pad prihoda. Ryanair je prošle godine prekinuo operacije iz Tuzle zbog ove naknade.
Poduzetnički put Miodraga Kostića: Od djeteta iz radničke porodice do balkanskog milionera
Miodrag Kostić preminuo je u 66. godini. Poduzetnički put počeo je 1983. godine u Vrbasu i vrlo brzo pokazao da dijete iz radničke porodice itekako može uspjeti u životu i dospjeti na Forbesovu listu najbogatijih. Ovaj diplomirani ekonomista, koji nikada nije radio u državnoj firmi, u biznis je, kako je svojevremeno rekao, ušao s 20.000 eura, za koliko je prodao stan u Vrbasu. Za četiri decenije uspio je stvoriti regionalnu poslovnu imperiju i pozicionirati MK Group među vodeće kompanije Jugoistočne Evrope. Holding MK Group posluje u sektorima bankarstva, turizma, poljoprivrede, nekretnina i obnovljivih izvora energije i svoje poslovanje primarno širi u Adria regionu: Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori. U kompaniji direktno radi oko 4.000 zaposlenih.
Studiranje u regiji: Studenti iz BiH više vole Novi Sad nego Beograd
Studiranje u regiji i studentske migracije ključni su za povezivanje zemalja u Adria regionu. U posljednjim decenijama, migracije studenata postale su češće zbog socijalno-ekonomskih promjena i obrazovnih prilika koje nude univerziteti. Kulturne i jezičke sličnosti olakšavaju prilagođavanje akademskom okruženju. Studenti iz susjednih zemalja često biraju Srbiju zbog visokog kvaliteta obrazovanja, diploma priznatih u EU i povoljnijih školarina u odnosu na Zapadnu Evropu.
Ko su ljudi na ključnim pozicijama u novoj vladavini Donalda Trumpa?
Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump počeo je birati ljude koji bi trebali provoditi njegovu "America First" politiku na području međunarodne trgovine, privrede i imigracije. Nekoliko njih će vjerovatno biti vrlo oštro nastrojeno prema Kini, a to su senator Marco Rubio, koji je pod sankcijama Pekinga i za kojeg se očekuje da će biti državni tajnik, te kongresnik Mike Waltz kao savjetnik za nacionalnu sigurnost.
Čitalo se još…
COP29 u sjeni Trumpovog povratka: Što slijedi za globalne klimatske ciljeve?
Toalet je danas najvažnija prostorija u restoranu
Slijedi …
Cyber napadi na kompanije - kako izgleda jedan od njih i kako se odbraniti
Vrijednost Bitcoina divlja, što morate znati o ulaganju u kriptovalute