Dok se sa strahom očekuju nove padavine koje prognoziraju meteorolozi, ne prestaje sanacija posljedica katastrofalnih poplava i bujica koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu (BiH) u petak. Štete koje trpi privreda se sabiraju, usljed prekida putne komunikacije između Sarajeva i Mostara, kao i željezničkog transporta i povezanosti sa Lukom Ploče u Hrvatskoj.
Imajući u vidu novonastalu situaciju i velike materijalne štete, Privredna komora Federacije BiH prikuplja informacije o stanju privrednih subjekata na pogođenim područjima. Predložiće adekvatne mjere Vladi FBiH, kao i kantonalnim vladama, s ciljem da se iz budžetskih sredstava obezbijedi neophodna podrška i nadoknada za pogođene oblasti.
Komora poziva privredne subjekte sa područja pogođenih prirodnim nepogodama da prijave štetu nastalu usljed poplava i klizišta putem obrasca koji je dostupan na njihovom sajtu.
Bećirović: Šteta po Željeznice, Koksaru...
Ekonomista Damir Bećirović za Bloomberg Adriju kaže da su poplave donijele značajne ekonomske posljedice koje će rezultirati gubicima, ističući da se ekonomski gubici ne mogu mjeriti sa ljudskim gubicima u ovim stravičnim poplavama.
"Prvenstveno su pogođena sva preduzeća u regionima gdje su se desile poplave, a prekid željezničkog saobraćaja u pravcu Mostara i Luke Ploče imaće teške posljedice", kaže Bećirović.
Željeznički transport, dodaje, neće biti obnovljen za pola godine, prema optimističnim predviđanjima, a to će imati posljedice ne samo za redovno poslovanje Željeznica FBiH, nego i za poslovanje najznačajnih bh. izvoznih preduzeća, naročito Koksare u Lukavcu.
"Prirodne katastrofe nikada nisu dobre za ekonomiju, iako se to neće možda vidjeti kroz pad BDP-a (zbog sastava tog računa). Ovakve značajne materijalne posljedice će svakako uticati na neravnotežu budžeta (od lokalnih, preko kantonalnih do budžeta FBiH), a finansijska sredstva koja bi eventualno bila namijenjena za neke razvojne projekte će biti zaustavljena i preusmjerena na saniranje štete", poručuje Bećirović.
Šta kažu drugi ekonomisti:
Željeznice FBiH dnevno gube 280.000 KM, šta kaže premijer, a šta ekonomisti
Ekonomske posljedice poplava: Poremećaj snabdijevanja, proizvodnje i pad dohotka
Otvorena istraga o kamenolomu u Donjoj Jablanici
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), područno tužilaštvo Konjic, formiralo je predmet koji se odnosi na kamenolom u Donjoj Jablanici. Ističu da su tužioci odmah, po dojavi o strašnoj tragediji koja se desila na području opština Jablanica i Konjic, izašli na lice mjesta te zajedno s pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova HNK i Policijske uprave Konjic preduzeli i preduzimaju sve neophodno potrebne radnje iz svoje nadležnosti.
"Iz tih razloga, u Tužilaštvu je formiran predmet te je imenovan tim tužilaca za rad na ovom slučaju, a pripadnici MUP-a pod nadzorom Tužilaštva preduzimaju radnje provjera navoda i informacija s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, s posebnim akcentom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora, naročito u odnosu na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području", naveli su u saopštenju.
Naložena su određena vještačenja te pribavljanje određene poslovne dokumentacije.
Podsjećamo, iz kamenoloma u Donjoj Jablanici se, usljed padavina, kamenje odronilo i zatrpalo selo u podnožju. Kamenolom nije imao dozvole za rad, potvrdio je premijer FBiH Nermin Nikšić.
I vodni inspektori na terenu, nema štete na dvije hidroelektrane
Tim Federalnog vodnog inspektorata u nedjelju je obišao teren ugrožen poplavama i odronima na području Jablanice, s posebnim osvrtom na čišćenje nanosa i ugroženosti akumulacija u dolini Neretve.
„S mobilnim timom Elektroprivrede BiH obišli smo akumulacije i konstatovali da se sav plutajući otpad sakuplja uz branu na HE Grabovica i HE Jablanica, te da Elektroprivreda BiH ima ugovor s ovlaštenom firmom o uklanjanju ove vrste otpada (plastika, drvo i slično). Aktivnost prikupljanja plutajućeg otpada će se nastaviti, a trenutno nisu evidentirane posljedice po hidroelektrane“, naveli su iz Federalne uprave za inspekcijske poslove (FUZIP).
Federalni vodni inspektori izdali su preporuku da se što prije označi lokacija za deponiju čvrstog kamenog i zemljanog materijala, a s ciljem preveniranja štete po hidroelektrane, eventualnih začepljenja ili novih poplava usljed podizanja nivoa vodotoka deponovanjem otpada u vodotoke i na obale.
BIHAMK: Put Sarajevo-Mostar i dalje u prekidu, besplatan prevoz oštećenih vozila
Na putevima koji vode od Jablanice prema Mostaru i Blidinju i dalje je obustavljen saobraćaj. Na dionici magistralnog puta Konjic-Jablanica mogu saobraćati putnička i teretna vozila bez prikolice, kao i teretna vozila sa prikolicom koja prevoze humanitarnu pomoć, navode u BIHAMK-u.
Alternativni pravci prema Mostaru su:
1. Sarajevo-Vitez-Bugojno-Kupres-Tomislavgrad-Posušje-Mostar;
2. Sarajevo-Foča-Tjentište-Gacko-Mostar.
Otežano, jednom trakom, saobraća se na magistralnom putu Jablanica-Prozor, a zbog bujičnih poplava i oštećenja mosta trenutno je zabranjen saobraćaj za teretna vozila na regionalnom putu R-443 Kreševo–Alagići.
Obustavljen je saobraćaj na lokalnim cestama Dusina (Fojnica), Vrani, Gunjani, Bijelovići (Kreševo).
Federalna uprava civilne zaštite istakla je da su putne komunikacije na području opštine Jablanica sa pojedinim naseljenim mjestima u prekidu kao i sa susjednim opštinama te da se radi na čišćenju puteva.
"Od ranih jutarnjh sati spasilački timovi su nastavili sa pretragom terena na području Donje Jablanica, intezivno se radi na ćišćenju magistralnih i lokalanih puteva kao i na popravkama elektro i vodovodne mreže, popravljena je i bazna stanica mobilne mreže", kazali su.
Takođe, i dalje se radi na raščišćavanju puteva u Drežnici, dok je put prema Divi Grabovici očišćen. Komisija za procjenu štete danas izlazi na teren.
Iz BIHAMK-a su rekli da će svi, kojima su vozila oštećena u poplavama, dobiti besplatan prevoz vozila do najbližeg servisa ili, u slučaju manjeg oštećenja, uslugu mehaničarske pomoći na cesti. Dovoljan je poziv na broj za pomoć na cesti – 1282 i ekipe BIHAMK-a će pomoć pružiti u najbrže mogućem roku.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i Vlada Republike Srpske proglasile su 8. oktobar Danom žalosti zbog žrtava poplava i klizišta na području Federacije BiH. Prema podacima institucija, poginulo je najmanje 21 osoba, a za nestalima traje potraga.
Prognoze
Agencija za vodno područje Jadranskog mora Mostar saopštila je da se, uslijed prognoziranih obilnijih padavina (između 30 i 60 litara padavina po m2) koje se očekuju 9. oktobra na većini hidroloških postaja na vodnom području Jadranskog mora prognozira porast vodostaja, posebno na dijelu poplavnog područja TMT, te srednje i donje Neretve sa pritocima.
Upozorenje se daje zbog trenutne situacije na poplavljenim područjima zbog mogućih pojava bujičnih potoka i klizišta, te obuhvata opštine i gradove: Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje.