Društvo za eksploataciju i obradu kamena, trgovinu i usluge SANI iz Jablanice navodno je upravljalo kamenolomom u Donjoj Jablanici iz kojeg se, usljed padavina, kamenje odronilo i zatrpalo selo u podnožju. U evidenciji resornog ministarstva ne postoji informacija da je kamenolom radio posljednjih godina.
Vlasnik kompanije SANI je Dženan Honđo, a u registru privrednih društava navedeno je da je ovo društvo osnovano 4. januara 2001. godine. Registrovano je za rezanje, oblikovanje i obradu kamena. Telefon naveden za ovu kompaniju u registru privrednih subjekata je nepostojeći. Pitanja o poslovanju uputili smo im na e-mail naveden u podacima o kompaniji i ukoliko odgovor stigne, isti ćemo objaviti.
Provjerom federalnog i kantonalnog registra okolišnih dozvola nismo uspijeli pronaći da ova kompanije ima tu vrstu dozvola za rad.
Čitaj više
Lokalni izbori odgađaju se u četiri općine pogođene poplavama
U ostatku zemlje bi izbori trebali biti održani bez problema.
05.10.2024
Poplave u BiH: Ispituje se odgovornost, put Sarajevo-Mostar i dalje neprohodan
Spasilačke ekipe su na terenu, angažovane su vazdušne snage, inžinjerija, službe traganja i spašavanja i pješadija.
05.10.2024
Ekonomske posljedice poplava: Poremećaj snabdijevanja, proizvodnje i pad dohotka
Prekid putne i željezničke komunikacije imaće posljedice po ekonomiju, treba brzo reagovati, svaki dan je bitan, poruka je ekonomista.
04.10.2024
Željeznice: Ozbiljna oštećenja na 17 kilometara pruge Sarajevo – Mostar
Pruga visi u zraku na dužini od 200 metara.
04.10.2024
Željeznice FBiH dnevno gube 280.000 KM, šta kaže premijer, a šta ekonomisti
Ne može se procijeniti šteta još, rekao premijer FBiH.
05.10.2024
Kamenolom nije imao dozvolu za rad
Provjereno je, kamenolom iz kojeg je kamenje zatrpalo Donju Jablanicu nije imao dozvolu za rad, potvrdio je premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić na konferenicji za medije u subotu poslijepodne.
Nikšić je rekao da su bujice uticale na neke žrtve u FBiH, ali da ih u Donjoj Jablanici ne bi bilo da se kamenolom i brdo nisu sručili na selo.
"Ministrica nas je informisala, iako FBiH nije nadležna, informisani smo od kantonalnog nivoa da je firma formirana 2001. godine, ali da nikada nije izdata dokumentacija za koncesiju, odobrenje za eksploataciju. Neki kažu da jeste eksploatisano, drugi da nije, treba da se istraži i ispita, pravosudne i policijske institucije", rekao je Nikšić i dodao da je zadatak Vlade da zbrine ljude s tog područja, da očisti teren i uspostavi komunikaciju.
Naglasio je da je činjenica da su žrtve u Donjoj Jablanici posljedica obrušavanja kamena i brda i ponovio da sve treba da se istraži po pitanju odgovornosti za kamenolom.
Prethodno je Nikšić rekao da je "navodno neka porodica Honđo vlasnik".
"Neki mještani mi kažu da 20 godina nije eksploatisan, neki kažu da jeste, ali da ne špekulišemo. Ono što je evidentno i za šta ne treba poseban istražitelj da vidite jeste da su u tom naselju žrtve toga što se obrušilo kompletno brdo", rekao je Nikšić za BHRT.
Kako je istaknuto, Nikšić je o ovom pitanju razgovarao i sa resornom ministricom u FBiH, koja ga je obavijestila da ne postoji informacija u evidenciji ministarstva da je kamenolom radio posljednjih godina.
Poručio je da će odgovornost za ovu katastrofu biti ispitana, ali da je u ovom trenutku Vladi FBiH najvažnije da saniraju štetu i zbrinu preživjele.
Podjsećamo, iz nevladine organizcije Eko akcija upitali su da li je gradnja kamenoloma višestruko uvećala broj žrtava i štetu u Donjoj Jablanici.
Na press konferenciji Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona rekli su da je na ovom području ukupno 13 poginulih, od čega jedna osoba u Buturević Polju u Konjicu, a preostalih 12 su pronađeni u Donjoj Jablanici. Tri osobe su smrtno stradale i u Fojnici. Naknadno je pronađeno još jedno tijelo u Donjoj Jablanici.
Podsjećamo, prethodno je Nikšić za N1 rekao da su na terenu bili inspektori, nadležni i tužioci. „Ukoliko postoji neko odgovoran, treba se ispitati. Ne treba ništa špekulisati, treba da se provjeri i ispita i tada poduzeti odgovorajuće mjere", rekao je Nikšić.
Nije se složio da je zakazao sistem, "ovo se nije moglo spriječiti". Istakao je da niko nije mogao prognozirati da će se kameleonom sručiti na selo. "Posljedice su katastrofalne, ali treba ispitati šta se desilo".
---Tekst ažuriran izjavom premijera na preskonferenciji u subotu poslijepodne i brojem stradalih