Od preko 10.000 djece koja se natječu u Ligi za djecu, nešto više od 300 su djevojčice. Liga koju organizira Nogometni savez Makedonije (FFM) je organizirani sustav natjecanja za djecu od 7 do 12 godina.
Omjer dječaka i djevojčica u konkurenciji pokazuje da se od 2021. malo toga promijenilo u državi kada je riječ o ženskom nogometu.
Tadašnje istraživanje UEFA-e o makedonskom nogometu, koje je provela agencija "Nielsen", pokazalo je da je glavna prepreka ženskom nogometu u Makedoniji stav 41 posto ispitanika da je nogomet muški sport. Europski prosjek za ovo pitanje je 20 posto.
Na pitanje kakav je njihov stav o ženskom nogometu, samo 9 posto ispitanica reklo je da je to sport prikladan za djevojčice. Europski prosjek je 24 posto.
Djevojke vole nogomet, roditelji su problem
"U ženskom nogometu nikad nismo imali dovoljno brojeva, još uvijek se suočavamo sa stereotipima roditelja. Djevojčice imaju veliku želju, ali nailazimo na probleme od strane njihovih roditelja", kaže u razgovoru za "Bloomberg Adria" Slave Velkov , šef stručnog štaba ženskog prvoligaša "Tiveria Brera" iz Strumice.
Ovo je jedini makedonski ženski klub koji ima stranog strateškog partnera. Nedavno je iz udruge građana prerastao u dioničko društvo i prvi je klub koji je potpisao profesionalne ugovore sa svojim nogometašima. Klub je dio "Brera Strumica", čiji je predsjednik jedan od najboljih makedonskih nogometaša svih vremena, Goran Pandev. "Tiveria Brera" je već osam godina u prva tri mjesta na tablici Prve makedonske nogometne lige za žene.
"Mogu hrabro reći da bi bili konkurentni ostalim ligašima iz regije, poznavajući ostale lige iz susjedstva, gdje je slična situacija jer imaju iste probleme, samo dvije-tri ekipe u borbi za naslov prvaka" , kaže Velkov.
Problem za selekciju je i mali broj natjecateljskih ekipa. U izjavi za "Bloomberg Adria" Kiril Izov, trenutni izbornik ženske A reprezentacije, kaže da je zapošljavanje uvijek glavobolja.
"Stvarno smo ograničeni u izboru kvalitetnih djevojaka koje bi igrale za reprezentaciju i s kojima bismo mogle konkurirati većim i razvijenijim zemljama, ali smo ipak uspjele napredovati i u zadnje vrijeme nismo toliko inferiorne", kaže on.
Loša medijska pokrivenost tjera sponzore
Osim osuda, problem je i novac. Interes privatnog sektora za ulaganje u ženski nogomet je slab. Izov kaže da su slaba posjećenost natječaja i slab medijski interes razlog zašto tvrtke ne pronalaze korist za ulaganja.
Nogometni savez Makedonije (FFM) ima strategiju za ženski nogomet "Više žena, više golova", koja utvrđuje kriterije za poboljšanje uvjeta za razvoj ovog sporta. Ispunjenje kriterija donijet će veću reputaciju klubova, a time i interes među djevojkama, rekao je za "Bloomberg Adriju" Zlatko Andonovski , glasnogovornik FFM-a.
Prema njegovim riječima, iako FFM pruža jednake uvjete reprezentacijama bez obzira na spol, muška nogometna reprezentacija ima znatno više sponzorskih ugovora u odnosu na žensku, no nastoji se i unutar korporacije zainteresirati tvrtke za podršku ženskom sportu. sponzorske inicijative.
"Premošćivanje ovog jaza zahtijevat će veću vidljivost ženske reprezentacije, poboljšanu medijsku pokrivenost i prikazivanje rastućeg globalnog interesa za ženski nogomet", kaže.
Kako bi povećali interes za ženski nogomet, FFM već četiri godine provodi projekt „Nogomet u škole“. Ove godine u projekt je uključeno 30 škola, a broj djevojčica iz trećih, četvrtih i petih razreda koje treniraju varira između 15 i 20 po generaciji iz svake škole.
Raduje činjenica da više od trećine djevojčica koje se bave školom nogometa nastavljaju s aktivnostima u klubovima u Makedoniji, kaže Andonovski.
Iako FFM posljednjih godina ulaže u infrastrukturu, kroz projekte UEFA-e i FIFA-e "Hat-trick", još uvijek nedostaju tereni koji će biti u funkciji samo za ženski nogomet.
"Mnogi klubovi i timovi dijele terene s muškim timovima, a broj terena za ženski nogomet je ograničen. Naravno, to predstavlja izazov za ekipe iz ženske nogometne lige, ali takav je princip i u mnogim razvijenijim nogometnim zemljama", kaže Andonovski.