Referentna kamatna stopa koja se utvrđuje na evropskom međubankarskom tržištu, poznatija kao Euribor, ima svoj utjecaj i na bankarski sektor u našoj zemlji. Iako Bosna i Hercegovina nije članica Evropske unije ni eurozone, naše finansijsko tržište nije izolirano od evropskih trendova i ovakvih promjena. S obzirom na to da je Evropska centralna banka (ECB) prošlog mjeseca počela obarati kamatne stope, upravo su se s njima počele snižavati i stope Euribora, koje direktno utječu na kreditnu stabilnost. Mnoge banke u Bosni i Hercegovini vezuju svoje varijabilne kamatne stope za Euribor, što znači da promjene ove stope direktno utječu na cijenu kredita u našoj zemlji.
O svemu ovome i kako ove promjene utječu te kako će utjecati na kredite u BiH za naš portal govorile su entitetske agencije za bankarstvo.
Bosna i Hercegovina se suočava s mnogobrojnim izazovima i na vanjskotrgovinskom planu.
U prvoj polovini 2024. BiH bilježi pad izvoza i rast uvoza. Stručnjaci naglašavaju da je za manje zemlje poput BiH izvoz ključan za ekonomski rast i diversifikaciju, te je potrebno zadovoljiti međunarodne standarde za povećanje konkurentnosti.
Izvoz u zemlje CEFTA-e također je doživio značajan pad. U prvih šest mjeseci 2024. godine izvoz je iznosio 1,2 milijarde KM, što je za 21,6 posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine.
Bosna i Hercegovina se opet našla na dnu evropske ljestvice poretka, ovaj put kada je riječ o odlasku djece u vrtić. Prema podacima UNICEFA, u BiH samo 44 posto djece uzrasta od tri do šest godina pohađa vrtić, što je jedna od najnižih stopa u Evropi, a prosjek u zemljama EU je 92 posto.
Prema dostupnim podacima, javna potrošnja za predškolsko obrazovanje u BiH iznosi 0,3 posto BPD-a i upola je manja od potrošnje u zemljama EU, gdje je ona 0,6 posto BDP-a.
U Federaciji Bosne i Hercegovine samo 5,5 posto ukupnog budžeta za obrazovanje izdvaja se za predškolske ustanove, u Republici Srpskoj 9,3 posto, a u Brčko distriktu BiH 7,6 posto.
Domaća privreda, (ne)usvojeni zakoni i utjecaj inflacije
Dragoljub Reljić, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka Bosne i Hercegovine, za Bloomberg Adriju je kazao da domaća privreda mora obratiti pažnju na zaštitu ličnih podataka, jer će to od nje tražiti strani partneri. Izazov za domaću privredu je to što još nije donesen novi zakon o zaštiti ličnih podataka, usklađen s propisima Evropske unije, koji je tek u Nacrtu razmatran na sjednici Vijeća ministara BiH u četvrtak 18. jula.
Reljić se nada da će zakon biti uskoro usvojen, a kapaciteti Agencije ojačani. Neophodnost donošenja novog zakona istakli su i visoki zvaničnici Evropske unije prilikom posjete BiH ove godine Ursula von der Leyen i Olivér Várhelyi.
S obzirom na to da Dom naroda Parlamenta Federacije BiH nije usvojio Nacrt zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih, ministar rada Adnan Delić je ponovo uputio Nacrt Vladi FBiH, koja ga je zatim proslijedila u parlamentarnu proceduru. Ovaj zakon je prioritet za EU i međunarodne institucije. Vlasti u Republici Srpskoj su već usvojile sličan zakon, s trenutnom stopom nezaposlenosti od 16 posto, dok je u FBiH 32 posto. Delić je naveo da poslodavci u FBiH ne mogu pronaći potrebne profile radnika, dok druge radnike ne mogu dovesti.
Ove sedmice objavljen je i indeks potrošačkih cijena u Republici Srpskoj. Prema dostupnim podacima, cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u junu 2024. godine pale su za 0,5 posto u poređenju s majem, što je uglavnom potaknuto padom cijena odjeće i obuće te prijevoza. To je doprinijelo i da godišnja inflacija uspori na 1,7 posto.
Posmatrano po odjeljcima namjene potrošnje u junu 2024. godine u odnosu na maj 2024. godine, najviše su rasle cijene alkoholnih pića i duhana, te cijene u restoranima i hotelima.
Najveći pad cijena zabilježen je kod prijevoza i odjeće i obuće, te hrane i bezalkoholnih pića, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Kada je riječ o stopi inflacije u Bosni i Hercegovini, ona je već poprilično stabilna. Cijene u Bosni i Hercegovini nastavile su padati i u junu. Ovomjesečni pad potaknut je uglavnom pojeftinjenjem odjeće i obuće i prijevoza. Poredeći podatke s istim mjesecom prošle godine, hoteli i restorani i dalje bilježe snažan rast cijena. Ipak, godišnja inflacija je usporila na 1,6 posto.
Analiza Transparency Internationala BiH pokazala je da, iako su reformski zakoni prioritet na putu BiH ka EU, nisu zabilježeni nikakvi pozitivni pomaci nakon usvajanja. Podaci analize su pokazali da u četiri reformska zakona, a koja su od značaja za evropski put Bosne i Hercegovine, do sada nije bilo pomaka. Neke odredbe se ne provode, dok neke već daju negativne efekte, a na koje je civilno društvo upozoravalo prije usvajanja zakona.
I dalje vlada mišljenje da se zemlje trebaju okrenuti energiji vjetra i koristiti ove potencijale maksimalno. Zemlje Zapadnog Balkana imaju dovoljno potencijala u solarnim i vjetroelektranama za proizvodnju četiri puta više električne energije nego iz elektrana na plin, štedeći milijarde eura i izbjegavajući znatne emisije ugljika u tom procesu, navodi se u novom izvještaju Global Energy Monitora.
Podaci u Global Wind and Solar Power Trackers pokazuju da se Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija zajedno mogu pohvaliti s 23 gigavata (GW) potencijalnog kapaciteta za solarnu i energiju iz vjetroelektrana – projektima koji su najavljeni ili su u fazi izgradnje – što je gotovo 70 posto više nego prije godinu i usporedivo je s potencijalnim kapacitetom u Njemačkoj.
Turizam kao pokretač
Turističke ponude sigurno ne manjka. Sarajevska žičara postala je nezaobilazna destinacija za turiste koji žele uživati u vožnji i pogledu na glavni grad Bosne i Hercegovine. Za svega desetak minuta vožnje iz grada žičarom, turisti dolaze na olimpijsku planinu Trebević i uživaju u planinskom zraku. I Zaštićeni krajolik Vjetrenica – Popovo polje, smješten na jugu Bosne i Hercegovine, postaje sve popularniji među domaćim i stranim turistima. Ova godina bilježi rekordnu posjećenost, s povećanjem broja posjetitelja za hiljadu u odnosu na prošlu godinu, te se očekuje da će do kraja 2024. godine brojka preći 20 hiljada posjeta.
Još jedna aviokompanija letjet će iz Tuzle. AJet, niskobudžetna podružnica Turkish Airlinesa, pokrenut će direktne letove iz Istanbula za Tuzlu. Letovi će se odvijati jednom sedmično počevši od 7. oktobra. Avioprijevoznik također planira povezati Tuzlu s Antalijom, počevši od sljedeće ljetne sezone. Cijene hotela u Parizu tokom Olimpijskih igara pale su skoro na pola njihovog maksimalnog iznosa, što dodatno naglašava da su hotelijeri možda pogrešno procijenili interes za skupim sobama.
Kada je riječ o gastronomiji Sarajeva, ona je izuzetno bogata i raznolika, ona reflektira dugu historiju i kulturne utjecaje koje je grad doživio. Upravo je Tripadvisor izabrao 10 najboljih restorana u Sarajevu. Pored ćevapa i pita, koji su omiljeni među lokalnim stanovništvom i turistima, restorani nude i druga tradicionalna jela poput bosanskog lonca, sarme, sogan dolme, begove čorbe. Ono što je još zanimljivo kada je riječ o zemljama svijeta i putovanjima jeste da je Singapur pretekao Francusku, Njemačku, Italiju i Španiju kako bi ponovo stekao titulu zemlje s najmoćnijim pasošem na svijetu.
Što se tiče vanjske politike, trenutno najviše pažnje odlazi na predsjedničke izbore u SAD-u. Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Joe Biden, koji se u nedjelju povukao iz izborne utrke, podržao je potpredsjednicu SAD-a Kamalu Harris za novu kandidatkinju demokrata na predsjedničkim izborima u novembru. Potpredsjednica Kamala Harris postala je očiti favorit za nominaciju svoje stranke, dok su se mogući partneri postrojili kako bi slijedili primjer predsjednika Joea Bidena i podržali je. Pratit ćemo i dalje ovu temu.