Ukupno 64,3 miliona maraka biće povučeno iz Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) u državni budžet, što čini i najveći dio iznosa za koji je povećana prihodovna strana budžeta.
Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je juče na hitnoj sjednici, po hitnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2024. godinu, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH. Razmatranje po hitnom postupku znači da nije bilo mogućnosti bilo kakvih izmjena.
Za predloženi budžet su glasala 23 poslanika, protiv je bilo njih 16, dok suzdržanih nije bilo. Budžet treba da usvoji i Dom naroda Parlamenta BiH koji je razmatranje zakazao za 19. jul.
Prihodi
Prema budžetu, planirano je da poreski prihodi iznose milijardu i 20 miliona maraka, isto kao i prošle godine. Ovo su prihodi koji dolaze s Jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a za potrebe finansiranja institucija BiH.
Neporeski prihodi su planirani u iznosu od 248 miliona uz povećanje od 95 miliona KM u odnosu na lani, pri čemu nadležni najviše dodatnih sredstava namjeravaju da obezbijede od Centralne banke, i to 64 miliona KM. Pored toga, na ime prihoda od ličnih i putnih dokumenata i registracije vozila u BiH, institucije planiraju ove godine da prikupe ukupno 49 miliona KM, a što je za 17 miliona više nego u 2023. godini.
Ukupni prihodi s primicima projektovani su na milijardu i 270 miliona KM, dok prihodi za servisiranje vanjskog duga iznose 1,4 milijarde KM i odnose se na uplate institucija i entiteta za otplatu ino-duga.
Rashodi
Za tekuće izdatke predviđeno je 1,2 milijarde maraka, a najveći dio toga ide za bruto plate i naknade (806 miliona) uz povećanje od 15 miliona KM. Za naknade troškova zaposlenih i skupštinskih zastupnika predviđeno je 167 miliona KM, za četiri miliona manje nego lani. Za šest miliona povećani su troškovi za ugovorene usluge na koje se ukupno ove godine planira potrošiti 43 miliona KM.
Nabavka materijala koštaće 53 miliona, uz rast za 11 miliona. Unajmljivanje imovine i opreme poskupljuje za tri miliona i iznosi ukupno 31 milion u 2024, koliko koštaju i izdaci za tekuće održavanje.
Izdaci za energiju i komunalne usluge predviđeni su u iznosu od 25 miliona, putni troškovi su 17 miliona, prevoz i gorivo 11 miliona, a izdaci telefonskih i poštanskih usluga osam miliona.
Tekući transferi i grantovi su blago rasli na 35 miliona, dok kapitalni izdaci iznose 109 miliona.
Ukupni rashodi institucija BiH tako su dostigli 1,3 milijarde maraka, a sa servisiranjem vanjskog duga 2,7 milijardi.
Ko je dobio više, a ko manje
Kada pogledamo rashode po budžetskim korisnicima, vidljivo je da je najviše rastao budžet Centralne izborne komisije BiH, i to za 11,6 miliona, odnosno sa 4,1 u 2023. godini na 15,8 miliona KM u 2024. Podsjećamo, ove godine u BiH se održavaju lokalni izbori.
Budžet je povećan i Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, za 7,1 milion KM, i iznosi ukupno 39,7 miliona KM.
Upravi za indirektno oporezivanje BiH na raspolaganju je 178,4 miliona, za 5,7 miliona više nego lani.
Za više od pet miliona povećani su i budžeti Ureda za veterinarstvo BiH, Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, Službe za poslove sa strancima BiH.
Manje nego lani dobili su, između ostalih, Ministarstvo finansija i trezora BiH (-2,0 miliona), Ministarstvo odbrane BiH (-1,7 miliona), Ministarstvo komunikacija i prometa (-1,2 miliona), Ministarstvo pravde (-614 hiljada), Granična policija BiH (-442 hiljade), Predsjedništvo BiH (-431 hiljada)...
Amidžić: Ovo nije razvojni, već potrošački budžet
Ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić kazao je da ovo nije razvojni već potrošački budžet, dodavši kako je budžet njegovog ministarstva umanjen za dva miliona, ali da neće biti problema u funkcionisanju te da su to mogle uraditi i druge institucije.
"Kada je riječ o Predsjedništvu BiH, oni su imali jednu korekciju za Memorijalni centar Srebrenica. Nijednu stavku što je taj budžetski korisnik naveo nismo umanjili. Za 2024. nisu imali kapitalna ulaganja, ali mi smo to povećali za 100.000 KM. Budžet za ovu godinu je veći za 40 miliona KM i to zahvaljujući povećanju dobiti Centralne banke BiH", istakao je Amidžić, prenijele su agencije.
On tvrdi da će svi budžetski korisnici imati dovoljno sredstava za funkcionisanje. "Odgovorno tvrdim da će ostati viška sredstava kada je riječ o Ministarstvu odbrane. Za 2023. je 31 milion KM ostao neutrošen. I sve druge institucije će moći funkcionisati na najbolji mogući način", kazao je Amidžić.