Vlada predsjednika Joe Bidena pooštriće sankcije na prodaju poluprovodnih čipova i drugih dobara Rusiji, ciljajući na neovlašćene prodavce iz Kine i drugih zemalja, jer djeluje da će to dalje prigušiti ratnu mašinu Vladimira Putina u Ukrajini.
Bidenova vlada će u srijedu najaviti promjene koje će proširiti obim već postojećih kontrola izvoza i ograničenja ciljajući na proizvode američkih brendova čak i ako nisu pravljeni na domaćem terenu, prema riječima osoba koje su upoznate sa ovim potezom i koje su tražile da ostanu anonimne kako bi detaljno objasnile plan prije javne najave.
Čipovi su ključna meta ovih promjena. Rusija i dalje uspijeva da dolazi do čipova preko prodavaca iz trećih zemalja kako bi ih koristili za rakete i druga bitna sredstva za rat, prema riječima ovih osoba, uprkos nastojanjima da se Moskvi ograniči pristup tehnologijama koje podržavaju njene ratne napore.
SAD će proširiti kategorizaciju zabranjenih predmeta tako što će objaviti šire kodove proizvoda i identifikovati entitete iz Hong Konga koje optužuju da usmjeravaju tu robu Moskvi, izjavili su izvori.
Zastupnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost John Kirby potvrdio je da su nove mjere u pripremi, ali je odbio da razgovara o detaljima.
''Nastavićemo da podižemo troškove ruskoj ratnoj mašini i ove nedjelje propisati uticajni set novih sankcija i mjera kontrole izvoza'', izjavio je Kirby reporterima u utorak.
Ovi postupci će imati fokus na entitete i mreže koje pomažu Rusiji u nabavci robe za ratnu upotrebu, pooštriće pravila za ''finansijske posrednike'' i ograničiti ključne sektore, rekao je Kirby. Ministarstvo trgovine SAD, koje odgovara za mjere kontrole izvoza, odbilo je da komentariše.
Ovaj potez dolazi dok se Biden sprema da se pridruži liderima Grupe sedam na samitu u Italiji, na kojem će im jedna od glavnih briga biti obezbjeđenje novih načina za jačanje pomoći Ukrajini i daljem ograničavanju Rusije. Biden će se u četvrtak sastati sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Rusija je u ratu, koji je ušao u treću godinu, obnovila ofanzivu i pojačala bombardovanje ukrajinskih gradova, dok Moskva nastoji da iskoristi višemjesečno kašnjenje američke pomoći koje je oslabilo ukrajinsku odbranu.
Neovlašćeni prodavci
Jedna od najvećih promjena kod povećanih sankcija odnosi se na način na koji SAD sprovodi zahtjeve za koje je neophodna dozvola za izvoz proizvođačima ili preprodavcima da prodaju čipove i druge proizvode ruskim vojnim entitetima, prema riječima osoba koje su upoznate sa ovim promjenama.
Američka regulatorna tijela imaju cilj da ograniče prodaju čipova koji su napravljeni u inostranstvu i koji se tamo i prodaju ukoliko iza njih stoji američki brend, zasnovani na američkoj tehnologiji ili proizvedeni koristeći američku opremu, što ih čini podložnim sankcijama. Prethodno su se u većini slučajeva zahtjevi sprovodili na proizvode američkog porijekla. SAD će identifikovati neovlašćene prodavce i upozoriti ih da im je zabranjeno slati čipove američkih brendova Rusiji, naveo je jedan od izvora. Ovi preprodavci najčešće imaju sjedište u Kini.
SAD će takođe prvi put objaviti adrese kompanija, ne navodeći njihova imena, na svojoj listi snakcionisanih entiteta, prema izjavama osoba. Ovo se tiče i osam adresa iz Hong Konga za koje američka vlada kaže da su povezani sa ponovnim pošiljkama čipova za Rusiju.
Preprodavcima je dozvoljeno da se prijave za dozvolu ukoliko je za legitimne svrhe, ne uključujući vojne, naveli su izvori.
Kompanije koje krše sankcije mogle bi biti podložne krivičnim kaznama ili ograničenjima na vlastite ulazne sirovine, rekao je jedan od izvora.
Bidenova vlada će takođe odrediti takozvane privremene naloge o zabrani koji se odnose na firme koje je vlada optužila da krše restrikcije i prodaju proizvode, posebno onim povezanim sa ruskim vazduhoplovnim sektorom, rekao je jedan od izvora. SAD proširuju ograničenja na poslovni softver koji se koristi u Rusiji, koja bi u stvari zaustavila ažuriranja tog softvera.
Pristup tehnologiji
Potez da se sprovođenje zahtneva proširi na čipove proizvedene u inostranstvu je najnoviji korak u dugotrajnom nastojanju SAD-a i Evropske unije da ograniče pristup Rusiji tehnologijama koje koristi za ratne svrhe. Uprkos višestrukim rundama trgovinskih ograničenja, Rusija je djelimično zaobišla ograničenja uvozeći ono što joj treba preko trećih zemalja ili mreža posrednika.
Prošle godine, Rusija je uvezla više od milijardu dolara naprednih čipova. Neke od tih isporuka napravile su podružnice i podizvođači zapadnih firmi i preusmjerili ih preprodavci i posrednici.
Evropska Unija trenutno raspravlja o prijedlozima koji zahtjevaju da kompanije poboljšaju svoje provjere i koji ih drže odgovornim za postupke firmi koje te kompanije kontrolišu. Nekoliko zemalja članica nastoje da ublaže ove prijedloge zbog brige da oni preopterećuju kompanije i da ih je teško sprovesti.
Evropska Unija raspravlja i o tome da uvede sankcije bankama iz trećih zemalja koje dozvoljavaju neke od ovih transakcija tako što koriste ruske alternative za SWIFT sistem plaćanja, koje procesuju veliki broj internacionalnih novčanih transfera.
Biden je pojačao svoju podršku Ukrajini pred svoj revanš sa republikancem Donaldom Trumpom u novembru. Trump je bio kritičan prema američkoj podršci Ukrajini, što je dovelo do strepnje u nekim od stranih prestonica o posvećenoti SAD-a zvaničnom Kijevu u slučaju da bivši predsjednik ponovo sjedne u predsjedničku fotelj.
Biden se prošle nedjelje sastao sa Zelenskim i najavio paket pomoći vrijedan 225 miliona dolara Ukrajini. Biden je takođe dozvolio Ukrajini da izvrši napad na neke od vojnih meta u Rusiji koristeći oružje koje su obezbijedile SAD, što je potez od koga se ustručavao iz straha da će podstaći druge države da se uključe u rat.
Svjetski lideri su se takođe uputili i na vikend samit u Švajcarskoj koji će se baviti temom Ukrajine, na kome će SAD predstavljati potpredsjednica Kamala Harris i savjetnik za nacionalnu bezbijednost Jake Sullivan.