Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, kazao je da je za održanje operativne efikasnosti i konkurentnosti Elektroprivrede BiH (EPBiH) neophodno vršiti redovno usklađivanje cijena električne energije s porastom cijena proizvodnje i nabavke električne energije, kako bi se održavala ekonomski opravdana i održiva cijena. Upravo o tome će danas odlučivati Regulatorna komisija za energiju FBiH (FERK).
''Naime, FERK je nedavno odbacio prijedlog EPBiH za usklađivanje cijena po stepenastom principu. Ovaj prijedlog je od povećanja štitio više od 60 posto kupaca EPBiH, jer se time željela potaći racionalna potrošnja električne energije i osigurati dugoročna korist za društvo'', naveo je Lakić na svom Facebook profilu.
Novi prijedlog
Podsjećamo, EPBiH je u aprilu uputila FERK-u zahtjev za promjenu cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja (tarifne grupe od I do V), s prijedlogom cjenovnog modela. Prijedlog modela je podrazumijevao tri tarife - zelenu, plavu i crvenu, koje bi se u obračunu primjenjivale u zavisnosti od količine utrošene električne energije.
Nakon što je FERK odbio ovaj prijedlog EPBiH je krajem maja uputila regulatoru prijedlog za linearno povećanje cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja.
Lakić je pojasnio da pravni propisi predviđaju da, ukoliko predložena cijena javnog snabdjevača nije u skladu s propisanom metodologijom, FERK samostalno utvrđuje cijene za javnu opskrbu, što oni nisu uradili.
"Uprava EPBiH je stoga bila prinuđena da prema FERK-u uputi novi prijedlog usklađivanje cijena, ali ovaj put linearni koji će se odnositi na sve kupce podjednako nezavisno od utroška", dodao je Lakić.
Istaknuo je da je EPBiH javna kompanija čija obaveza je da, ne samo proizvodi i distribuira električnu energiju, već i da osigura neometano snabdijevanje električnom energijom skoro 700.000 kupaca raspoređenih u sedam kantona u Federaciji BiH, te trguje električnom energijom u konkurentnom okruženju uz korištenje domaćih resursa i uz vođenje brige o interesima zajednice.
''EPBiH je najveća elektroprivredna kompanija u BiH pa je time i okosnica stabilnosti energetskog sistema. Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije se zalaže za jačanje javnih kompanija, čiji cilj je da posluju efikasno i u interesu društva'', poručio je Lakić.
Cijena struje najniža u regionu
Podsjetio je da Elektroprivreda BiH na sebe preuzima znatan dio opterećenja kako bi za svoje kupce osigurala nisku cijenu električne energije, te da je cijena struje koju distribuira Elektroprivreda BiH niža od cijena druge dvije elektroprivrede u BiH, a višestruko je niža od cijena struje u regionu, pa time i šire.
''To je moguće iz razloga što EPBiH preuzima veći dio troškova koje druge kompanije prebacuju na krajnje kupce. Međutim, to ima svoje granice jer bi održavanje cijene ispod nivoa ekonomski opravdane cijene, što je sada slučaj, ugrozilo produktivnosti kompanije, a time i stabilnosti energetskog sistema i upitnost redovnog snabdijevanja kupaca električnom energijom'', naglasio je Lakić.
Kako je Bloomberg Adria ranije izvijestila, EPBiH je prošlu godinu završila s gubitkom od 140,2 miliona KM. Prihodi od prodaje gotovih proizvoda na domaćem tržištu niži su za 6,42 odsto, dok su prihodi od prodaje gotovih proizvoda na inozemnom tržištu niži za 72,3 odsto.
"Smanjenje isporuka uglja iz rudnika Koncerna EP BiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 2019. godine i traje u kontinuitetu", saopćili su ranije. Rezultat je ozbiljno ugrožavanje rada termoelektrana, pad proizvodnje električne i toplotne energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.