Uvjerena da je inflacija dovoljno obuzdana, Evropska centralna banka (ECB) je u četvrtak smanjila rekordno visoku ključnu kamatnu stopu za 0,25 procentnih poena. Do smanjenja dolazi prvi put od septembra 2019. godine.
Nakon što je devet mjeseci kamata na novčani depozit, jedna od tri ključne kamate, bila na nivou od četiri odsto, analitičari koje je anketirao Bloomberg skoro jednoglasno su predviđali smanjenje za četvrtinu procentnih poena (25 baznih poena) - na 3,75 odsto, što se i pokazalo kao tačno.
Sada kada je potvrđeno smanjenje kamate koje, zapravo, nije ni bilo upitno nedjeljama ranije, napominje se da je fokus na pitanju: Šta dalje? U kom pravcu će ići monetarna politika ECB-a?
Posljedice rezanja kamata i dešavanja u bankarskom i MKO sektoru
Rezanje kamata dobra je vijest, ali stalni problemi evrozone čekaju rješenje. Evrozona raste tromo, ima nisku produktivnost, lošu demografiju i "napuhane" javne financije u ključnim zemljama. "Bez snažnijeg odgovora, Evropska unija (EU) postat će znatno slabija globalna sila, ostavljajući SAD da se bori s Kinom za ekonomsku prevlast", rekao je Jamie Rush, glavni ekonomist Bloomberg Economicsa za Evropu.
Analitičari Bloomberg Adrije predviđaju da bi snažan trend u platama moglo uticati da ECB smanji broj rezanja kamatnih stopa do kraja godine. Kamatne stope na kredite u EU-u trenutno su dosegnule svoj vrhunac te će nastavkom rezanja kamatnih stopa doći do spuštanja pritiska na troškove finansiranja kompanija, ali i stanovništva. Konačno, analitičari BBA očekuju da će 6M Euribor ići prema tri odsto do kraja 2024. godine.
Što se tiče kamata u mikrokreditnom sektoru u BiH, stope su duplo veće u RS nego u FBiH. Mikrokreditne organizacije kreditiraju uglavnom fizička lica, najviše nenamjenskim sredstvima, dok namjenske kredite u MKO najviše uzimaju poljoprivrednici.
S druge strane, privatnici se zadužuju u bankama, a prema posljednjim podacima o poslovanju bankarskog sektora u BiH, krediti privatnih preduzeća i društava bilježe rast posljednjih godina i dostigli su deset milijardi maraka.
U bankarskom sektoru dešava se i ukrupnjavanje dioničara. Akcijama Naše banke Banja Luka trgovano je posljednjih dana u ukupnom iznosu koji premašuje četiri miliona maraka, a akcije kupuje kompanija GI Finance, koja posluje u okviru grupacije Galens Invest iz Srbije.
Na globalnoj bankarskoj sceni rukovodioci banaka i analitičari izgovorili su riječ "dosadno" najmanje desetak puta na konferencijskim pozivima ove godine, dvostruko više puta nego u cijeloj 2022. godini, prije kraha SVB-a. Dodajte pojmove kao što su "oprezno" i "konzervativno", proširite perspektivu na nemir od prošle godine i susrest ćete se s najvećom količinom dosade ove decenije ili duže.
A kakvo je stanje na finansijskim tržištima pogledajte u našoj rubrici Trendovi na tržištu.
Vikendice, turizam i avio-kompanije
Pandemija koronavirusa popularizirala je vikendice, te je sve više ljudi u potrazi za mirom i svježim zrakom odlučilo kupiti ili graditi vikendice za vlastite potrebe ili za iznajmljivanje. Trenutna situacija pokazuje stabilizaciju tržišta i manju potražnju.
Regenerativni turizam slijedi potpuno drugačiji poslovni model od tradicionalnog razvoja hotela. Ne uklapa se u urbane centre tako uredno kao u ruralne zajednice, a širenje ovih sistema zahtijeva podršku državnih partnera, neprofitnih grupa i vođa zajednice.
Visoki troškovi, prekinuti lanci snabdijevanja i sporija tranzicija ka održivosti dominirali su razgovorima na dva ovonedjeljna avio-samita - od Dubaija do Berlina. Dok porudžbina ne manjka, duopolisti Airbus i Boeing bore se da proizvedu sve tražene letjelice, a rastući troškovi avio-kompanije ostavljaju sa vrlo tankom zaradom.
Istovremeno, Marokanski avioprijevoznik u pregovorima je za 200 aviona Boeing, Airbus i Embraer koje želi naručiti do septembra ove godine.
U prva četiri mjeseca Bosna i Hercegovina je zabilježila rast broja turista u odnosu na prošlu godinu, te brojke već ukazuju na to da bi prošlogodišnji rekordi mogli biti oboreni.
Očekuje se daljnji porast dolaska turista, podstaknut povećanom dostupnošću letova. Sarajevski aerodrom bilježi porast broja putnika u maju za 30 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, a uspostavljeni su i direktni avionski letovi između Atine i Sarajeva. Istovremeno, aerodrom Tuzla u ovoj godini bilježi značajan pad broja putnika, za čak 81 odsto u maju u poređenju s istim mjesecom prošle godine.
Hrvatska takođe kroči prema rekordnoj sezoni, brojke pokazuju da je na dobrom putu da napokon s trona skine mitsku 2019. godinu.
Električna vozila, rat Nikea i Adidasa i kripto
Analitičari BBA bavili su se izazovima automobilske industrije EU i SAD-a i utvrdili da mnogi proizvođači povlače svoje opklade na EV, kako se ispostavlja da je kolektivna industrija precijenila potražnju za EV.
Rat Nikea i Adidasa nastavlja se na Euru. Ciklusi u kojima Nike ili Adidas dominiraju obično traju od tri do pet godina. Nike još uvijek dominira u segmentu ugovora s reprezentacijama koje su se kvalificirale na Euro 2024.
U regiji šansu da dominira ima brend My Lovely Bag, koji je kreirala Marija Perić, ekonomistica za odnose s javnošću. Njene torbice danas ručno prave isključivo žene.
Osam mjeseci nakon predstavljanja, Adriatic Crypto Exchange (ACX), kriptomjenjačnica iz Banjaluke, dobila je investiciju od američke kompanije Modulus u iznosu od 6,3 miliona maraka. Ovim povodom gost Bloombeg Adria TV bio je Branko Petrović, direktor ACX.
Što se tiče kripto svijeta, hakeri su otključali 11 godina star kriptonovčanik sa tri miliona dolara. Joe Grand i njegov prijatelj Bruno otkrili su revolucionarnu metodu "hakiranja vremena", koja im je omogućila da, ne baš doslovno, putuju kroz vrijeme kako bi pristupili kriptonovčaniku izgubljenom prije više godina.
Francuski maloprodajni lanac Carrefour mogao bi ući na tržište Adria regiona u okviru širenja na 10 novih zemalja do 2026.
Konferencije Bloomberg Adrije
Prethodne sedmice Bloomberg Adria organizovala je dvije konferencije u regionu, "Next Level Hrvatska - Regionalni razvoj" u Zagrebu i "Sustainable Business" u Beogradu.
Na prvoj je zaključeno da je regionalni razvoj izuzetno važan i da u tom smislu najveći efekat imaju infrastrukturni projekti, kao i da su fondovi EU promijenili sliku Hrvatske. Putna infrastruktura, škole, bolnice, kompanije i razvoj industrije, sve su to važni segmenti koji utiču na razvoj pojedinih regija.
Na konferenciji u Beogradu zaključeno je da će ESG poslovanje kompanijama uskoro biti licenca za rad, kao i da će nove aukcije za OIE biti održane krajem godine. Najvažnije s konferencije dostupno je na ovom linku.