Prava novinara i medijske slobode suočavaju se s ozbiljnim prijetnjama širom svijeta. Trendovi pokazuju zabrinjavajuće smanjenje sloboda medija, a napadi na novinare postaju sve češći. Postojeći izvještaji, naglašavaju hitnu potrebu za zaštitom novinarskih sloboda i osiguranjem sigurnog okruženja za medijske radnike kako bi mogli slobodno obavljati svoj posao.
Povodom Svjetskog dana slobode medija, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, ambasador Brian Aggeler, iznio je zabrinjavajuće ocjene o stanju medijskih sloboda u zemlji. Prema najnovijem indeksu slobode medija u svijetu, BiH se nalazi na zabrinjavajućoj poziciji, što odražava trend smanjenja sloboda medija.
Aggeler je naglasio da i pored ustavnih garancija i međunarodnih obaveza, novinarstvo u BiH suočava se sa sve većim izazovima. Novinari su izloženi zastrašivanju i fizičkom nasilju samo zbog obavljanja svog posla.
Čitaj više
Jača borba za slobodu i prava novinara u BiH
Inicijativa odgovor na rastući broj napada na novinare.
02.11.2023
Televizija i dalje glavni izvor vijesti, ali društvene mreže grabe velikim koracima
Mladi su skloniji praćenju vijesti preko modernih kanala.
24.11.2023
Sloboda ugrožena, u BiH vladaju ozbiljni pritisci na medije
Sattler: Odluka Republike Srpske da kriminalizuje klevetu je korak unazad za slobodu izražavanja i medija
03.05.2023
Posebno je istaknuo nedavno ponovno uvođenje klevete kao krivičnog djela u Republici Srpskoj, što je ozbiljan napad na slobodu izražavanja i medija. Takvo neprijateljsko okruženje ne samo da ometa objektivno izvještavanje, već nagriza i samu srž demokratije, dodao je.
Demokratske države, kako je naglasio, ne mogu funkcionirati bez nezavisnih novinara koji prate rad vlasti i pružaju građanima tačne informacije.
"Nezavisno novinarstvo je od ogromnog značaja i za potpuno uživanje ljudskih prava te se svakoj aktivnosti kojom se podriva suštinska uloga slobodnog medija mora odlučno suprotstaviti i ona se mora osuditi", poručio je Aggeler i izrazio solidarnost s medijskim radnicima u BiH koji se hrabro drže principa slobode izražavanja i slobode medija, uprkos sve većim pritiscima i represiji.
Pozvao je vlasti u BiH da poštuju međunarodne standarde i obaveze prema građanima, te da osiguraju zaštitu novinara i slobodu medija.
"Oni su čuvari demokratije i njihov rad je neprocjenjiv kad je u pitanju jačanje transparentnosti, javne odgovornosti i vladavine prava. Danas kao i svaki dan OSCE izražava podršku novinarima i novinarkama i medijskim radnicima te važnom poslu koji obavljaju", naglasio je Aggeler.
Svijet i sloboda
S druge strane, godišnji Svjetski indeks slobode medija objavljen od strane Reportera bez granica (RSF) ukazuje na sveukupni pad slobode medija na globalnom nivou, uz porast političke represije nad novinarima i neovisnim medijima.
"Reporteri bez granica suočavaju se sa zabrinjavajućim padom podrške i poštivanja autonomije medija i povećanje pritiska od države ili drugih političkih aktera", rekla je urednička direktorica RSF-a Anne Bocandé.
Kako je kazala, države i druge političke snage igraju sve manju ulogu u zaštiti slobode medija. “Ovo lišavanje moći ponekad ide ruku pod ruku s neprijateljskim radnjama koje podrivaju ulogu novinara ili čak instrumentaliziraju medije kroz kampanje uznemiravanja ili dezinformiranja - rekla je ona.
Ujedinjene nacije su 1993. godine proglasile 3. maj Svjetskim danom slobode medija, obilježavajući godišnjicu Windhoeške deklaracije. Društvo novinara Bosne i Hercegovine danas će u Sarajevu organizirati tradicionalni događaj uručenja nagrada "Novinar 2023. godine", dok će Mediacentar Sarajevo organizirati događaj pod nazivom "Vraćanje povjerenja u novinarstvo".
Glavna tajnica Vijeća Europe, Marija Pejčinović Burić, istakla je važnost slobode medija za zaštitu demokratskih vrijednosti. Pozvala je države članice da štite novinare i medije, naglašavajući da bez slobodnih medija demokracija slabi.
"Bez raznovrsnih, slobodnih i neovisnih medija i novinara, prava demokracija slabi i može propasti. Oni su stup demokracije i nikada ne bismo smjeli zaboraviti da je njihova sloboda također i naša", navedeno je u saopćenju.
UNESCO je upozorio na porast napada na novinare, uključujući fizičke napade, hapšenja i pravne radnje poput tužbi za klevetu. Posebno su istaknuli nasilje nad novinarima koji izvještavaju o pitanjima okoliša, s 44 ubijena novinara od 2009. do 2023. godine. Više od 70 posto novinara ispitanih u 129 zemalja saopštilo je o napadima, prijetnjama ili pritiscima, s 305 napada samo u posljednjih pet godina.