Transformacija radnih obrazaca postavlja pitanje o relevantnosti tradicionalnih normi poput osam sati rada, dok svijet istražuje nove modele kao što je četverodnevna radna sedmica. Uz to, dolaskom ljeta i odmora, turizam i zračni promet se suočavaju s vlastitim izazovima uoči ljetne sezone.
Radno vrijeme od osam sati postalo je sinonim za standardnu radnu praksu još od industrijske revolucije, ali je li to i dalje relevantno? Pogledajmo historiju - Robert Owen popularizirao je ideju "osam sati rada, osam sati rekreacije, osam sati sna", dok je Henry Ford uveo 40-satnu sedmicu. Međutim, savremena istraživanja otkrivaju da osam sati na poslu ne znači i osam sati produktivnosti. Studije pokazuju da prosječni radnik zapravo radi manje od tri sata dnevno.
Uz globalno širenje rada na daljinu tokom pandemije koronavirusa, svijet sada gleda korak dalje prema modelima četverodnevne radne sedmice. Bill Gates iznosi predviđanja o trodnevnom režimu, dok države i kompanije eksperimentišu s različitim varijantama ovog modela. Iako uspješnost varira ovisno o vrsti posla, pitanje je - postoji li univerzalni pristup ovom novom trendu?
Jedan od mogućih trendova je i potpuno ukidanje tradicionalnih ureda, međutim, njihovo ukidanje i potpuni prelazak na rad od kuće neizvjesni su kako u Evropi tako i u Adria regiji, pokazuju stavovi stručnjaka. Istraživanja sugeriraju da mnogi doživljavaju rad od kuće kao prepreku karijernom napretku, dok drugi ističu povećanu produktivnost. Šefovi velikih kompanija primjećuju smanjenje radnog opterećenja kod radnika na daljinu.
Postavlja se i pitanje kako isplatiti odgovarajuću platu radnicima, a ne otići u bankrot? U svjetlu povećanih troškova života, poslodavci se suočavaju s pritiskom da osiguraju dostatne plate za svoje zaposlenike, dok istovremeno brinu o održivosti poslovanja. Kako pronaći ravnotežu između isplate plata koje pokrivaju osnovne životne troškove radnika i izbjegavanja finansijskih poteškoća koje bi mogle dovesti do bankrota.
Kad već govorimo o radnoj snazi i načinima rada, IT industrija je poznata po hibridnom radu, međutim, posljednjih godina, softverska industrija je suočena s raznim izazovima. Tako je naš ovosemični opinion upravo posvećen rizicima i izazovima u osiguravanju kvaliteta softvera u 2024. Osiguravanje kvaliteta softvera zahtijeva sve veći napor svih uključenih strana. U ovoj godini ovi izazovi postaju još složeniji. Donosimo ključne prepreke s kojima se timovi za osiguranje kvaliteta (QA) suočavaju dok se trude održati korak s brzim razvojem softverskog okruženja.
Analitičari Bloomberg Adrije analizirali su kako lokacija i radna snaga podstiču ulaganje stranaca u regiju. Kako su naveli, povoljan geografski položaj i struktura radne snage utjecat će na rast priliva sredstava od stranih direktnih investicija u Adria regiji ove godine. Ipak, unutar same regije postoje bitne razlike po pitanju investicionih prilika za strane ulagače.
Turizam
Što više poslova - više novca i putovanja. Tako turističke zajednice širom Bosne i Hercegovine spremno čekaju otvaranje nove turističke sezone, očekujući da će nadmašiti prošlogodišnje rezultate. U 2023. godini turizam u BiH bilježio je značajan oporavak, privlačeći veliki broj turista. Samo u 2023. našu državu je posjetilo 1,7 miliona turista, ostvarivši 3,6 miliona noćenja. Statistike pokazuju da BiH u najvećoj mjeri posjećuju turisti iz regije, ali i iz Njemačke, SAD-a, Kine i Bliskog istoka. Tako su Kanton Sarajevo tokom 2023. godine posjetili turisti iz 198 država svijeta, a godinu ranije iz 191 države svijeta.
U duhu turizma, provjerili smo zašto je Mostar najbolja destinacija za vaše oldtimere i grad koji okuplja ljubitelje ovih vozila iz cijelog svijeta. Oldtimeri u našoj državi nisu samo automobili. Oni su živi svjedoci prošlosti, nositelji priča, strasti i identiteta. Uz rastuću popularnost i promjene na tržištu, ljubitelji oldtimera pronalaze svoje mjesto u zajednici koja cijeni restauraciju i očuvanje ovih vrijednih automobila. Mostar je poznat po svom Oldtimer klubu, izložbama i relijima te Oldtimer Garage, koja vrši restauraciju ovih vozila, ali je i mjesto gdje možete kupiti svog "starog ljubimca". Sentimentalna vrijednost često nadmašuje tržišnu vrijednost, pogotovo kada je riječ o prvom automobilu ili onom koji je prešao iz generacije u generaciju. Mnogi su spremni uložiti u proces restauracije kako bi sačuvali i obnovili svoje oldtimere.
Dok se ljetna sezona približava, kašnjenja letova postaju uobičajena pojava širom Evrope. Nedostatak radnika u zračnim lukama jedan je od glavnih uzroka ovog problema. Hrvatske zračne luke često su polazište za putovanja naših građana prema drugim destinacijama. Međutim, čak i nacionalni prijevoznik Hrvatske Croatia Airlines suočava se s izazovima koji pogađaju cijelu avioindustriju. Gotovo svakodnevno otkazuju letove, stvarajući dodatne probleme putnicima. Kako se približavamo ljetnim gužvama, postavlja se pitanje kakvo stanje očekuje putnike u predstojećem periodu.