Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić zadovoljan je rezultatima ostvarenim u prvoj godini mandata. Tokom prošle godine povećana su izdvajanja novčanih sredstava za poljoprivredu, vršena je pravovremena isplata novčane podrške, te je unaprijeđeno zakonodavstvo i usvojeni su strateški dokumenti.
"Sumiramo li godinu mandata, mogu istaći da smo zadovoljni urađenim uz težnju da nastavimo jačim tempom s ciljem unapređenja svih oblasti kojim ovo ministarstvo upravlja, poput poljoprivrede, ruralnog razvoja, sektora voda, veterinarstva, prehrambene industrije, šumarstva, lovstva", kazao je Hrnjić na godišnjoj konferenciji za medije.
U prošloj godini Ministarstvo je u sektoru poljoprivrede realiziralo Program novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju u iznosu od 165,7 miliona KM od ukupno predviđenih 166,5 miliona KM.
"Ako uzmemo da je budžet godinu dana ranije iznosio 106 miliona KM, radi se o povećanju od čak 60 miliona KM u 2023. i on je u potpunosti implementiran i ove mjere će sigurno dati rezultate u 2024. godini", naveo je Hrnjić.
Ove godine budžet iznosi 175 miliona KM i dodatno je povećan za oko 11 miliona KM. Povećali su sredstva za biljnu i animalnu proizvodnju, za kapitalne investicije, uveli podrške za mlade poljoprivrednike, uvrstili podršku za upotrebu stajnjaka na oraničnim površinama, te dodali podrške za upotrebu repelenata u cilju očuvanja posjeda od divljih životinja.
Dodao je da su značajnu energiju uložili u prilagodbu Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja 2021-2027., koju je prošle sedmice usvojio Predstavnički dom Parlamenta FBiH, te očekuju da je usvoji i Dom naroda Parlamenta FBiH. Radi se o strategiji kroz koju su, kako je naveo Hrnjić, revidirali pristup mljekarskom sektoru, ali i drugim sektorima s ciljem njihove adekvatne prilagodbe Zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU.
Tokom konferencije je naglašeno da je usvojena i Strategija upravljanja vodama FBiH 2022-2032. u oba doma Parlamenta FBiH, koja je definirala strateški cilj – zaštita kvaliteta vode i osiguravanje raspoloživosti vodnih resursa i njihove održivosti. Usvojeni su i planovi za upravljanja rizikom od poplava za oba vodna područja u FBiH te su pokrenute aktivnosti i na izradi Prednacrta Zakona o vodnim uslugama u Federaciji BiH.
Istaknuo je i aktivnosti koje Ministarstvo poduzima u oblasti digitalizacije procesa, a koji bi trebali doprinijeti jednostavnijem načinu obrade zahtjeva poljoprivrednih proizvođača.