Naredni tjedan donosimo novu analizu, ovoga puta fokusiranu na emisiju ugljičnih plinova. Kao što smo ranije pisali, jedan od primjera je CO2, te će Mehanizam za granično prilagođavanje ugljika (CBAM) koji uvodi naknadu/tarifu na emisije ugljika za proizvode koji se uvoze u Europsku uniju od 2026. značajno uticati na energetski sektor u Bosni i Hercegovini.
"Posebno smo se fokusirali na trgovinu ugljičnim vodikom, odnosno trgovinu emisijama štetnih plinova", kazao je medijima Vjekoslav Vuković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH. Kako bismo danas govorili o ugljiku kao nekom gorivu budućnosti, kako je naglasio, prethodno je pitanje da li ima dovoljno koncentracije novih izvora energije i šta s njima, ako nismo u sistemu CBAM-a, jer se radi o sistemu spojenih posuda i veliki je značaj podići svijest svih nas o tome.
Kako je Bloomberg Adria ranije pisala, BiH se odlučila za uspostavu Sistema trgovanja emisijama (ETS) do 2026. godine kako bi ublažila potencijalne negativne učinke CBAM-a i ostvarila domaći prihod za podršku prijelazu na obnovljive izvore energije i smanjenju intenziteta ugljendioksida u relevantnim sektorima. "ETS znači da emiteri plaćaju emisije u obliku ugljičnih kredita kojima se trguje na bh. tržištu emisija", rekao je ekonomista Haris Abaspahić.
Ako se uspostavi ETS u BiH, u budžetima Federacije BiH i Republike Srpske ostat će više od 440 miliona eura, naveo je ranije Admir Softić, pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Ukoliko BiH bude plaćala CBAM, onda će se u budžet Evropske unije priliti oko 220 miliona eura iz BiH, dodao je. Obračun je rađen za cijenu od 50 eura po toni CO2.
Idući tjedan također pratimo statističke podatke. Fokus je na inflaciji u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) i na plaćama u cijeloj državi. Podsjećamo, u veljači 2024. godine u odnosu na veljaču 2023. godine, cijene u FBiH su porasle za 1,1 posto. Rast cijena restorana i hotela od 9,7 posto na godišnjoj razini najviše je pogurao infalciju u Federaciji BiH.
Cijene osnovnih proizvoda i usluga u FBiH blago su rasle u veljači ove godine na mjesečnom, ali i na godišnjem nivou. U veljači 2024. godine cijene su, u odnosu na vejaču 2023. godine, porasle za 1,1 odsto, što je iznos godišnje inflacije. Rastu je doprinijelo poskupljenje usluga ishrane i smještaja u restoranima i hotelima. Značajno su porasle cijene ostalih dobara i usluga.