Bankarski sektor imao je ključnu ulogu u oporavku privrede od krize. Srđan Kondić, izvršni direktor banke, istaknuo je važnost banaka u CEE regiji, ističući da su ostale profitabilne čak i u doba negativnih kamatnih stopa. Ovaj sektor se brzo oporavio od krize 2008. godine, dosežući dvocifrene stope povrata na kapital, što je znatno brže u usporedbi s zapadnoeuropskim zemljama.
Prošla godina bilježi rekordan profit za privredne subjekte, a kamatne stope u Bosni i Hercegovini ostale su stabilne. Banke su pružile podršku građanima i privredi u prevladavanju izazova inflacije i nelikvidnosti kroz dodjelu dodatnih kreditnih sredstava uz umjereno povećanje kamatnih stopa. Ovakva dugoročna strategija koristi i bankama i klijentima, umjesto drastičnog kratkoročnog povećanja kamatnih stopa radi dodatnog profita.
Mikrokreditno društvo Privrednik iz Bijeljine planira emisiju obveznica od dva milijuna maraka s kamatnom stopom od sedam posto. Federacija Bosne i Hercegovine također će ponuditi investitorima obveznice u vrijednosti od 40 milijuna KM na aukciji 16. travnja. Ove mjere ukazuju na potrebne financijske inicijative kako bi se podržao daljnji ekonomski rast i stabilnost u regiji.
Mehanizam za granično prilagođavanje ugljika (CBAM), koji će se primjenjivati u Europskoj uniji od 2026., imat će značajan utjecaj na energetski sektor u Bosni i Hercegovini. Osim električne energije, ključni pogođeni sektori su željezo, čelik, cement, gnojiva, aluminij i vodik, koji čine velik dio izvoza BiH.
Vanjskotrgovinska komora BiH istaknula je fokus na trgovinu ugljičnim vodikom pred otvaranje Mostar hydrogen foruma. Pitanje trgovine emisijama štetnih plinova postaje sve važnije u svjetlu novih regulativa.
JP Elektroprivreda BiH (EP BiH) je predložila promjenu cijena električne energije, uključujući tri tarife - zelenu, plavu i crvenu, ovisno o potrošnji. Ovo predstavlja korak ka prilagodbi novim energetskim modelima. Cijena plina za građane Sarajeva viša je nego u susjednim zemljama poput Hrvatske i Srbije, istaknuo je stručnjak za energetiku Almir Bečarević. LNG terminal na Krku postaje ključna infrastruktura za opskrbu srednje i jugoistočne Europe, dok su cijene plina u Sarajevu veće za 10-20 posto u odnosu na susjedne zemlje.
Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, koji je usvojen u veljači u Bosni i Hercegovini, donosi niz novosti koje će utjecati na finansijske institucije, mjenjačnice, privredna društva i kripto sektor. Ovaj zakon bio je ključan za usklađivanje s europskom legislativom i dio procesa europskih integracija BiH.
Industrija proizvođača kablova u Adria regionu posljednjih je godina suočena s nestabilnim trendovima prodaje zbog inflatornog pritiska na ulazne troškove. Stabilizacija cijena ključnih metala može donijeti olakšanje u maržama, ali će usporiti rast prodaje, s obzirom na manje investicije u sektoru.
Bosna i Hercegovina većinu potreba za crvenim mesom zadovoljava uvozom, dok se domaća proizvodnja suočava s izazovima. Tehnološki napredak nastavit će oblikovati potrošačko ponašanje, s očekivanjem daljnjeg rasta online kupovine dobara i usluga.