Odobravanje otvaranja pregovora Evropske unije s Bosnom i Hercegovinom veliki je korak, a odluka Evropskog vijeća je u našoj zemlji dočekana s velikim optimizmom. Iz EU poručuju da je BiH postigla impresivan napredak, te da je jučerašnja odluka veliki korak naprijed na evropskom putu BiH. Međutim, da bi BiH dobila zvaničan datum otvaranja pregovora, potrebno je da ispuni i određene uvjete.
Zaključak pod rednim brojem 31 govori o odobravanju pristupnih pregovora za BiH, a da ćemo datum otvaranja pregovora dobiti kada ispunimo preporuke Evropske komisije od 12. oktobra 2022. godine.
"Nadovezujući se na preporuku Evropske komisije od 12. marta 2024. godine, Evropsko vijeće odlučuje da otvori pristupne pregovore s BiH. Evropsko vijeće s tim u vezi poziva Komisiju da pripremi Pregovarački okvir s ciljem da ga Vijeće usvoji u trenutku kada se poduzmu svi relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije od 12. oktobra 2022.", navodi se u zaključku.
Riječ je o kriterijima koje je Evropska komisija pred BiH postavila isti dan kada su dali preporuku za davanje kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini.
Komisija je tada preporučila da BiH mora napraviti osam koraka koji su potrebni za napredak na evropskom putu.
Ovo je tih 8 koraka:
- Usvojiti, kao pitanje prioriteta, izmjene i dopune postojećeg Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, kako bi se osigurao integritet (usvojeno)
- Usvojiti novi zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću i usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine
- Usvojiti zakon o sprječavanju sukoba interesa (usvojeno)
- Preduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala
- Odlučno unaprijediti rad na osiguravanju efikasne koordinacije na svim nivoima kada je riječ o upravljanju granicom i kapacitetima - upravljanju migracijama, kao i osigurati funkcionisanje sistema azila (dijelom usvojeno kroz sporazum s Frontexom)
- Osigurati zabranu mučenja, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv mučenja i zlostavljanja
- Garantovati slobodu izražavanja medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupka u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima
- Osigurati rezultate u funkcionisanju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU. Usvojen je strateški okvir za reformu javne uprave, međutim ništa nije urađeno na depolitizaciji državne službe.
'Impresivni koraci'
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, 12. marta ove godine, kada je i predložila otvaranje pregovora, kazala je da je BiH, od kada je dobila kandidatski status u decembru 2022., napravila "impresivne korake" u evropskim integracijama.
"Više je napretka učinjeno u nešto više od godinu dana nego ranije u deset godina", rekla je. "Prvo, BiH je sada u potpunosti usklađena s našom vanjskom i sigurnosnom politikom, što je ključno u ovim vremenima geopolitičkih previranja. Drugo, država je usvojila važne zakone poput zakona o sprječavanju sukoba interesa, koji je sedam godina bio u zastoju, te zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma".
Također je navela da je BiH poboljšala upravljanje migrantskih tokova te da je sada moguće započeti pregovore s Frontexom nakon što je Predsjedništvo BiH odobrilo pregovarački mandat.
Kao četvrti element, Ministarstvo pravosuđa BiH je odlučilo uvrstiti i presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u domaće kaznene evidencije. "Naravno, potreban je veći napredak za pridruživanje našoj Uniji, ali zemlja pokazuje da može ispunjavati kriterije za članstvo i težnje svojih građana da budu dio naše porodice", dodala je.